V.Adamkus - ne M.O.Štirlicas
Atsisakęs keturvietės kajutės apatinio gulto traukinyje į Maskvą, Valdas Adamkus dar ir suplėšė bilietą. Nepaskyręs keliauninko vietoje savęs, Lietuvos Prezidentas dabar kelią į pergalės prieš fašizmą jubiliejų uždarė ir užsienio reikalų ministrui Antanui Valioniui.
Gal ir gerai, nes rusų diplomatus išvijusio ministro vargu ar pageidautų pats Kremlius.
Legendinis Maksas Otas fon Štirlicas žinojo, kad Spalio revoliucijos metines švęsti galima ne tik Maskvoje. Jas paminėti buvo galima fiurerio bunkerio valgykloje, nuomojamo namo salone arba kur nors pamiškėje, vaizdingose Berlyno priemiesčio Vanzė apylinkėse. Trūko tik mauzoliejaus ir fejerverkų.
Šių dviejų simbolių gegužės 9-ąją stokos ir V.Adamkus. Tikėkimės, kad jis, priešingai nei legendinis Rusijos žvalgas, nostalgijos nejaus.
Kad sovietams 1944-aisiais artinantis pabėgęs į Vokietiją, vėliau į JAV V.Adamkus nesiruošia pompastiškai Maskvoje pažymėti gegužės 9-osios, tapo aišku Prezidentui pradėjus „tempti gumą“. Įvairios apklausos ir nuomonės tebuvo pretekstas jo sprendimui pateisinti. Galbūt - net specialiai surežisuotas.
Tiesą pasakius, Rusijos radikalai, o ir jiems mažai kuo nusileidęs Vladimiras Putinas nepaliko mūsų Prezidentui jokio pasirinkimo. Jėga varomas į svečius tik kvailys ir bailys paklusniai cipena.
Lozungai apie taiką ir demokratiją - tai dar ne taika ir demokratija. Nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos praėjo 60 metų, tačiau Rusija karų vis dar nebaigia. Tai ji kažką pametė Vietname, tai - Afganistane. Žiūrėk, jau sovietų „žemės ūkio specialistai“ su kalašnikovo automatais į Afriką lekia. Ar tik ne burokų sodinti?
Kuba, Čekoslovakija, Lenkija - tik keletas karščiausių taškų, kur žvangėjo Rusijos ginklai. Kruvinos revoliucijos, žiaurūs sukilimų slopinimai - tai taip pat Rusijos pergalės, kurias ji gali įsirašyti į savo paminėtinų dienų sąrašą. Laimė, kad viso pasaulio neverčia jas švęsti.
V.Adamkus pažadėjo pergalę prieš fašizmą minėti Lietuvoje. Galbūt prie jo prisijungs ir dauguma šalies gyventojų. O ar prie švenčiančio Kremliaus prisijungs Rusijos žmonės, ypač gyvenantys tolimuose užkampiuose?
Iš vokiečių atimtame Kaliningrado krašte gyvena daug rusų, niekad nebuvusių didžiojoje Rusijoje, nemačiusių Maskvos ir nejaučiančių Kremliaus dėmesio. Užtat šie žmonės nuolat keliauja į Lenkiją, Vokietiją ir kitas Vakarų Europos šalis.
Naujausi komentarai