- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Apie išskirtinai didelę jūrų laivų taršą sklando įvairiausių sąmokslų teorijų, dažnai laivai daromi atpirkimo ožiais neefektyvioje kovoje su klimato kaita.
Griežtesnė kontrolė Baltijoje
Aplinką teršiančius laivus rengiasi „medžioti“ ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Ji yra paskelbusi programinės įrangos konkursą, kuri būtų skirta nustatyti į uostą atplaukusių laivų išmetamą teršalų kiekį.
Šioje srityje Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija nebūtų kokia nors išradėja. Jau prieš ketverius metus Europos jūrų uostų organizacija skelbė, kad maždaug du trečdaliai senojo žemyno stebi laivų taršą. Dabar tokių aplinką stebinčių Europos uostų gali būti ir pusė arba daugiau.
Galima prisiminti, kad nuo 2015 m. Baltijos jūroje buvo nustatytos gerokai mažesnės nei kituose regionuose sudegusio kuro sieros junginių išmetimo į aplinką normos. Vėliau Baltijos jūra buvo paskelbta ir sudegusio kuro azoto oksido išmetimo į aplinką kontrolės zona.
Logiška, kad jau tada Baltijos jūros regione turėjo būti diegiami platesnės kontrolės mechanizmai. Lietuvos mastu kažko tokio ypatingo nebuvo. Didesnė kontrolė dėl aplinkos taršos buvo pačiame Klaipėdos uoste. Faktas, kad ji neapsaugodavo aplinkos nuo retkarčiais iš uosto pasirodančios taršos.
Atsikratė taršių laivų
Lietuva yra išsikėlusi, o tiksliau pasiėmusi iš ES institucijų vieną iš strateginių tikslų mažinti taršą iš laivų.
Klaipėdos uoste planuojama įdiegti įrangą, kuri nustatytų į uostą atplaukusių laivų išmetamą teršalų kiekį.
Tiek valstybinis Klaipėdos uosto sektorius, tiek dauguma privačių kompanijų yra įsidiegę taršą turinčius mažinti aplinkosaugos vadybos standartus.
Realybėje tai gali nieko nereikšti, nes net pati "nekalčiausia" bendrovė gali užteršti aplinką ir vėliau tai nurašyti žmogiškiesiems ištekliams ar techninėms klaidoms.
Tas pats ir su laivais. Dauguma jų, kurie plaukioja Baltijos jūroje, yra laikomi švariais. Tikėtina, kad ir į Klaipėdos uostą užsuka gerokai švaresni laivai nei lankydavosi dar prieš 10 metų.
Visi nešvarūs laivai, kaip, tarkim, jūrų keltas „Kaunas“ ar „Vilnius“, Baltijos jūroje įsigaliojus taršos reikalavimams, buvo parduoti mažesnius reikalavimus turėjusiems Juodosios jūros regiono laivų savininkams. Dabar dėl karo Ukrainoje šie „Ukrferry“ įsigyti laivai jau greičiausiai išnyko iš laivybos radarų.
Akylas transporto stebėjimas
Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija programinę įrangą, skirtą laivybos ir uosto transporto emisijoms skaičiuoti, planuoja įsigyti dar šiemet. Įranga turėtų nustatyti ir pateikti analizę apie atskirų laivų grupių, pavyzdžiui, krovininių laivų, konteinerinių, žvejybinių, uosto vilkikų, keleivinių, jūrų keltų, tanklaivių, vykdomą taršą jų stovėjimo ir manevravimo metu.
Ji beveik realiu laiku turės apskaičiuoti ne tik į Klaipėdos uostą atplaukiančių laivų sieros dioksido, azoto oksidų, anglies monoksido, kietųjų dalelių, lakiųjų organinių medžiagų kiekius, bet ir nustatyti, kokį kiekį teršalų išmeta uosto krovos įranga, į uostą atvykstantis sunkusis transportas.
Iš visų suskaičiuotų taršos duomenų turėtų būti išvestas bendras šiltnamio efektą sukeliančių Klaipėdos uosto išmetamų dujų lygis.
Kituose Europos uostuose, kur buvo vykdoma analogiška išmetamų teršalų analizė, buvo numatytos skatinimo priemonės mažiau taršiems arba visai aplinkos neteršiantiems laivams ir kitam transportui.
Visiškai aplinkos neteršiantys laivai buvo atleisti nuo dalies rinkliavų. Buvo įvesti apribojimai važiuoti į uostus taršesniam sunkiajam transportui.
Klaipėdos uoste taršiam automobiliniam transportui nėra jokių apribojimų. Nenuostabu, kad į uostą, ypač į konteinerių terminalus, juda gerokai dėvėti 4, o kartais net ir 3 euroklasės sunkvežimiai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kariai sugrįžo namo4
Lietuvos karinių jūrų pajėgų kariai šiandien, gruodžio 21-ąją, grįžo iš penkis mėnesius trukusios NATO vykdomos tarptautinės operacijos „Brilliant Shield“ (liet. „Briliantinis skydas“). Džiaugsmingais sveikini...
-
Kariškių užmojai kelia klausimų dėl turizmo
Kairių poligone kariškių ketinimai įrengti tolimojo šaudymo pratybų poligoną sukėlė klausimų Klaipėdos rajono savivaldybei dėl turizmo infrastruktūros plėtros. ...
-
„Grigeo Klaipėda“ Kuršių marių taršos byloje bus apklausiami užsienio specialistai
Artimiausiuose bendrovės „Grigeo Klaipėda“ Kuršių marių taršos bylos posėdžiuose bus apklausiami specialistai iš užsienio, penktadienį pranešė Šiaulių apygardos teismas. ...
-
Kalėdos bus be sniego
Šių metų Kalėdas švęsime be sniego. Anot sinoptikų, orai per šventines dienas anaiptol neprimins žiemos. Laikysis teigiama oro temperatūra, protarpiais palis, labiau vėjuota bus tik šį savaitgalį. Šventinėmis dieno...
-
„Klaipėdos vandens“ direktorius: iššūkių būta įvairių
Vakar vykusiame susitikime įmonės „Klaipėdos vanduo“ atstovai žurnalistams atskleidė, su kokiais iššūkiais šiemet teko susidurti ir kokie pokyčiai laukia kitąmet. ...
-
Vietoj namų šurmulio – linksmybės restorane
Klaipėdoje keičiasi švenčių tradicijos – vis daugiau žmonių Kūčių vakarienės patiekalus užsisako iš mėgstamų kavinių, o Kalėdas ir Naujuosius mieliau švenčia restoranuose. Tuomet nereikia rūpintis svečių priėmimu,...
-
Šventinė nuotaika kasmet vis ryškesnė: klaipėdiečiai miestą puošia patys
Klaipėdiečiai nelaukia, kol kas nors kitas papuoš jų aplinką – šventinės puošmenos mieste atsiranda gyventojų ir čia veikiančių įmonių ir įstaigų pastangomis. Žmones vienijantis siekis, kad tamsiausias metų laikas mies...
-
Uostamiesčio gyventojams ramybės neduoda kaimynų barniai ir šunys
Uostamiesčio gyventojus vis siutina triukšmingi kaimynai. Skundžiamasi garsia muzika, svetimais barniais, įgrysta ir šunų lojimas. Vis dėlto teigiama, kad šiemet uostamiestyje viešosios tvarkos pažeidimų užregistruota mažia...
-
Prieš šventes – graži iniciatyva: rinko paramą sunkiau besiverčiančioms šeimoms
Artėjant gražiausioms metų šventėms, Rumpiškės kvartale gyvenantis klaipėdietis ėmėsi gerų darbų – rinko ir vežė paramą sunkiau besiverčiančioms klaipėdiečių šeimoms. Viliamasi, kad iki Kalėdų dar pavyks aplankyti...
-
Tapytojo kelias į Klaipėdą – per Vokietiją: į Lietuvą atviliojo meilė2
Klasikinės tapybos meistras Serghei Ghetiu jau keliolika metų gyvena ir kuria Klaipėdoje. Moldavų ir ukrainiečių kraujo turintį dailininką į Lietuvą atviliojo meilė. Lietuvaitę Aušrą jis sutiko studijuodamas kalbas Rostoko universitete. &Sc...