- Indrė Kiseliovaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Besitęsiant karui Ukrainoje, į Klaipėdos mokyklas tebeplūsta ukrainiečių vaikai. Dalis mokosi jau metus, per kuriuos pramoko lietuvių kalbos, kiti palieka Klaipėdą ir išvyksta į gimtąją Ukrainą arba kitas Europos šalis.
Skaičius siekia 900
Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus patarėja Vida Bubliauskienė teigė, kad pirmieji moksleivių srautai prasidėjo netrukus po 2022 m. vasario 24-osios.
Į uostamiesčio mokyklas plūdo didelis srautas vaikų, jie buvo priimami į laisvas vietas, kai kuriose klasėse moksleiviai šiek tiek viršijo maksimalų skaičių.
„Pasibaigus mokslo metams įvyko didžiulė kaita. Ukrainiečiai išvažiavo į kitas šalis, maža dalis teigė, kad grįžta atgal į Ukrainą. Migracija – nuolatinė, vaikų kaita – nuolatinė. Besimokančių vaikų skaičius savivaldybės pavaldumo mokyklose – apie 900. Tai truputėlį perkopia 900, tai sumažėja“, – pažymėjo pašnekovė.
Migracija – nuolatinė, vaikų kaita – nuolatinė.
Vyksta nuolatinė kaita
Kaita vyksta dėl to, kad vieni vaikai išvažiuoja, netrukus atvyksta nauji.
„Dėl kalbos jiems lengviau bendrauti rusų kalba. Jie tą kalbą supranta. Mes visada pirmiausia klausiame, į kokią mokyklą nori eiti. Vieni kategoriškai – tik į rusų ugdomąja kalba, kiti prašo į lietuvių. Bet didesnė dalis iš 900 tikrai mokosi rusų ugdomąja kalba. Kaip didelį privalumą matome „Pajūrio“ ir „Santarvės“ mokyklas, kurių pradinėse klasėse mokosi tik ukrainiečių vaikai ir pagal ukrainiečių švietimo programas. Ten dėsto įdarbinti ukrainiečiai mokytojai“, – sakė V. Bubliauskienė.
Lietuvių mokyklose ukrainiečius ugdo kaip užsieniečius, jiems suteikiamos konsultacijos, švietimo specialistų pagalba.
„Kai tik atvyksta ukrainiečiai vaikai, mokykla nuolat atnaujina duomenis. Mokyklai skiriamos papildomos lėšos, kad galėtų organizuoti pagalbą“, – kalbėjo specialistė.
Mokosi nuotoliniu būdu
Jau prasidėjo vaikų registracija į mokyklas kitiems mokslo metams. Tie ukrainiečiai, kurie turi lietuviškąjį asmens kodą ir bankininkystę, gali teikti dokumentus ir registruotis.
Tie, kurie neturi, atvyksta į savivaldybės Švietimo skyrių. Specialistas suveda duomenis į sistemą ir užregistruoja vaikus.
Dar yra įvairaus amžiaus ikimokyklinukų, kurių, remiantis paskutiniais duomenimis, Klaipėdoje yra 330.
„Dar vieną problemą norėtųsi išryškinti. Per valstybės informacinę sistemą mes nuolatos gauname žinių, kad galbūt vaikai yra Klaipėdos mieste, nes rodoma, kad jų šeimos gauna socialinę pašalpą, bet jų nėra nė vienoje mokykloje. Tai, kad jų ten nėra, matyti mokinių registre. Šiuo metu tokių turime apie 150. Ar jie išvykę, neaišku“, – pasakojo V. Bubliauskienė.
Susisiekus su tėvais paaiškėja, kad vaikas mokosi Ukrainos mokykloje nuotoliniu būdu. Tuomet tėvams aiškinama, kad, jiems esant Lietuvoje, privaloma mokytis lietuvių kalbos, vaikas turėtų būti registruotas kurioje nors Klaipėdos mokykloje.
Būta ir konfliktų
Mokytis nuotoliniu būdu galima su sąlyga, kad Ukrainos mokykla būtų veikianti. O vaikas vis tiek turėtų priklausyti kuriai nors Klaipėdos mokyklai, kad joje galėtų mokytis lietuvių kalbos, dalyvauti neformaliose švietimo programose, kad gautų reikiamą pagalbą.
Anot pašnekovės, lietuvių vaikai ukrainiečius į savo kompaniją priima, noriai bendrauja, susipažįsta bendruose mokyklos renginiuose.
Tačiau per metus būta ir keletas nežymių konfliktų.
„Pradžioje galbūt buvo pasakytas aštresnis žodis, bet tokių konfliktų buvo tikrai mažai, jie buvo sprendžiami vietoje. Jeigu gautume signalą, kad kurioje nors mokykloje yra kažkas šitų vaikų atžvilgiu, nedelsiant būtų reaguojama“, – pažadėjo specialistė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėda vėl vertins galimybę statyti 15 tūkst. vietų futbolo stadioną9
Klaipėda dar kartą vertins 15 tūkst. vietų futbolo stadiono statybų galimybės – tyrimą už 46 tūkst. eurų atliks bendrovės įmonės „Bauland“ ir „Newsec advisers LT“. ...
-
Klaipėdos centre – briedis (atnaujinta)7
Prasidėjus rudeninei miško žvėrių migracijai sekmadienio vakarą Klaipėdos centre pasirodė miško galiūnas briedis. ...
-
Ruošiamasi toliau atnaujinti Kuršių nerijos dviračių taką8
Likusias Kuršių nerijos pėsčiųjų ir dviračių tako nuo Smiltynės iki Nidos atkarpas ruošiamasi sutvarkyti 2024 metais, teigia Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD). ...
-
Lygė Drevernoje – ypatinga tradicija1
Paminėti rudens lygiadienį klaipėdiečiai vis dažniau važiuoja ne prie jūros, o prie marių, į Dreverną, kur kūrybingi žmonės pasistengia šventę nuspalvinti daugybe naujų patirčių. Taip šiame pamario miestelyje ir šiemet ats...
-
Kurortuose – be automobilių: nuomonės dėl tokio užmojo išsiskiria10
Kuršių Nerija dūsta nuo automobilių, tad vietos politikai nori poilsiautojus priversti palikti savas mašinas net kitapus kranto. Pirmos kalbos pasigirdo dar prieš keletą metų. Ir, panašu, kad tokia idėja virsta kūnu. Seimas i...
-
Klaipėdoje – drakonų valčių ralis
Minint Pasaulinę jūros dieną šeštadienį Klaipėdoje rengiamos unikalios drakono valčių varžybos „Dangės ralis – festivalis“. ...
-
Pasaulinei širdies dienai paminėti Klaipėdos medikai rengia dviračių žygį1
Pasaulinei širdies dienai paminėti sekmadienį Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) medikai rengia dviračių žygį. ...
-
Švaresniam uostamiesčio orui – pušynėlis šalia „Klaipėdos paslaugų“ teritorijos1
Europos judumo savaitė, diena be automobilio ir kitos panašios akcijos mums primena, kad turėtume kuo rečiau naudotis iškastiniu kuru varomomis transporto priemonėmis ir daugiau judėti pėsčiomis, dviračiais, bei keisti savo įpročius, ka...
-
Rūšiuotojų planai prie Klaipėdos stringa?2
Kartą už pažeidimus jau išprašyta iš uostamiesčio bendrovė „Ekonovus“ puoselėjo planus įsirengti atliekų rūšiavimo aikštelę prie pat Klaipėdą žyminčio ženklo magistralėje. Tačiau sukilus Klaipėdo...
-
Orai: dar pasimėgausime šiluma1
Gamta mums žada padovanoti dar vieną šiltą, vasarišką savaitę. Tiesa, šiandien pirmoje dienos pusėje galime sulaukti žvarbesnio oro ir lietaus. Atrodo, kad kitą savaitgalį atslinksiantis ciklonas atneš tikrą rudenį. ...