Sąvartynu tapusi buvusio „Trinyčių“ fabriko teritorija klaipėdiečius šiurpins dar ilgai. Fabriko savininkės – įmonės „VIPC Klaipėda“ sąskaitos areštuotos, o joje dirba tik vienas ar du žmonės.
Dulkės nukloja langus
„Miesto skaudulys“, „Sąvartynas miesto centre“, „Nemokamas „extream“ parkas, kuriame galima nusisukti galvą“, „Vaizdas, kaip po karo“, – tokių epitetų klaipėdiečiai negaili atsivėrusiems Kooperacijos ir Bangų gatvių kampe buvusio verpimo fabriko „Trinyčiai“ griuvėsiams.
Klaipėdiečiams nesaugi statybvietė atvira ne vieną mėnesį. Nukėlus teritoriją juosusias ir tvoras, čia pradėjo rinktis metalo ieškantys benamiai. Aplinkinių namų gyventojai įniko versti buitines atliekas.
Atsiranda ir tokių, kurie čia atvyksta pasirinkti statybinių medžiagų. Atradę dar galimas naudoti plytas, krauna į automobilį ir išsiveža.
Be priežiūros palikta nesaugi statybvietė vilioja ir vaikus.
Netoliese gyvenantys klaipėdiečiai baiminasi dėl sveikatos. Piktinasi, jog pučiant vėjui apdulka langai. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė pabrėžė, jog dulkės, kylančios nuo statybvietės, yra pavojingos.
„Jų įkvėpusiam žmogui gali prasidėti alergija ar sloga. Vėliau – bronchitas ar net plaučių uždegimas. Gyventojams dulkės ypač pavojingos, kai yra tokie vėjuoti orai“, – pabrėžė A.Šlepetienė.
Už darbus numokėjo
Buvusio „Trinyčių“ fabriko griovimo darbams leidimas išduotas 2007 metų spalį. Darbus pradėta vykdyti 2008-ųjų pradžioje. Planuota juos užbaigti iki šių metų pavasario.
Iš pradžių griovimas vyko sklandžiai. Pernai liepą vietoje daugybės cechų bei pagalbinių pastatų buvo likę tik plytų ir gelžbetonio luitų krūvos.
Nebuvo liečiamos tik fabriko pastatų sienos prie gatvių. Jos buvo paliktos tam, kad sulaikytų dulkes ir apsaugotų teritoriją nuo vagių ir benamių. Tačiau vėliau buvo nugriautos ir šios sienos.
Buvusio „Trinyčių“ fabriko, kuris priklauso Vilniaus įmonei „VIPC Klaipėda“, griovimas sklandžiai vyko iki kovo 3-iosios.
Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Statybos valstybinės priežiūros skyrius iš pastatus griovusios įmonės „Subari“ sulaukė rašto, kad darbai stabdomi. Po mėnesio pranešta, jog jie nutraukiami.
Pasak Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėjos Dainoros Bernotavičienės, rangovas vienašališkai nutraukė sutartį su sklypo savininku. Bendrovė „Subari“ aiškino, jog įmonė „VIPC Klaipėda“ nesumoka už atliktus darbus.
Iškilus finansiniam nesutarimui, rangovas išsivežė techniką, nukėlė teritoriją juosusias tvoras.
„Rangovas susirinko įrangą ir išvyko. Suprantama, nes nemokami pinigai, o ir tvorų nuoma kainuoja. Objekto savininkas tvirtino, jog neturi lėšų darbams. Tačiau taip palikti statybvietės negalima. Ji turi būti saugi. Atsakomybę neša objekto savininkas“, – pabrėžė vedėja.
Direktoriai keičiasi nuolat
Klaipėdos apskrities viršininko administracija nugriauto „Trinyčių“ fabriko savininkui įmonei „VIPC Klaipėda“ rugpjūčio 17-ąją surašė reikalavimą sutvarkyti statybvietę, kad ši nekeltų pavojaus: aptverti teritoriją, užpilti požemines pastato dalis, uždengti šulinius, pastatyti įspėjamuosius ženklus.
„Surašėme reikalavimą imtis priemonių, kad teritorija būtų saugi, bet jis nevykdomas“, – pabrėžė vedėja.
Be to, anot D.Bernotavičienės, šiuo metu vyksta teisminiai ginčai tarp objekto savininkės „VIPC Klaipėda“ ir rangovo „Subari“ dėl darbų apmokėjimo. Bendrovės „VIPC Klaipėda“ sąskaitos areštuotos.
„Nesmagi situacija. Nežinau, ką daryti. Bandome spręsti problemą, geranoriškai bendraujame su įmonės, kuriai priklauso objektas, vadovais, bet jie nuolat keičiasi. Ieško progų netvarkyti reikalų. Gal įmonė ir susitvarkytų, jei sąskaitos nebūtų areštuotos?“ – svarstė vedėja.
Dienraščio „Klaipėda“ žurnalistai bandė susisiekti su įmonės „VIPC Klaipėda“ direktoriumi. Atsiliepusi administratorė paaiškino, jog vienas direktorius atsistatydino, o kitas dar nepaskirtas. Kada tai bus padaryta, neaišku. Anot administratorės, direktorius – vienintelis darbuotojas šioje įmonėje.
D.Bernotavičienė tvirtino, jog bus sprendžiama, ką daryti. Vedėja pabrėžė, kad prie problemos sprendimo turėtų prisidėti ir savivaldybė. Už statybos valstybinę priežiūrą atliekančių pareigūnų nurodymų nevykdymą gresia nuobauda nuo 1 iki 5 tūkst. litų, už pakartotinį pažeidimą bauda – 5–15 tūkst. litų.
„Baudos nėra išeitis. Reikia, kad kas nors investuotų pinigus ir viską sutvarkytų. Sprendimą turi priimti savininkas – baigti griovimo darbus ar užkonservuoti statybvietę. Taip palikti negalima“, – pabrėžė vedėja.
"Vaikai ras pro kur įlįsti"
Klaipėdos savivaldybė taip pat yra gavusi skundų dėl netvarkingos nugriauto „Trinyčių“ fabriko teritorijos. Į miesto valdžią kreipėsi ir dėl vaikų saugumo nerimavo šalia esančių dviejų lopšelių-darželių vedėjos.
Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Marius Poimanskis tvirtino, jog prieš dvi savaites susisiekė su „VIPC Klaipėda“ vadovu, bet išgirdo tą patį, ką ir apskrities viršininko administracija.
„Vaizdas baisus. Tačiau įmonės sąskaitos įšaldytos, ji negali skirti reikiamų 3 tūkst. litų ir pastatyti tvorų. Nubausti mes galime tik už Miesto tvarkymo taisyklių pažeidimą“, – dėstė vedėjas.
M.Poimanskis pabrėžė, jog nėra kaip ir surašyti protokolą už pažeidimą. Anot vedėjo, jis turi būti surašytas ne įmonei, o už objektą atsakingam asmeniui.
„Bendrovės vadovai keičiasi kas dvi dienas. Neturiu duomenų, kas jis yra dabar. Be to, apskrities viršininko administracija rado daugiau pažeidimų. Ji kontroliuoja, kaip vykdomas griovimo projektas. Viršininko administracijai geriau taikyti sankcijas. O už tą patį pažeidimą negalima surašyti dviejų protokolų“, – pabrėžė M.Poimanskis.
Be to, anot vedėjo, Statybos valstybinės priežiūros skyriaus taikomos sankcijos už pažeidimus – didesnės.
„Už Miesto tvarkymo taisyklių pažeidimą numatyta nuobauda iki 2 tūkst. litų, bet iš karto tiek negalima skirti. Geriausiu atveju būtų skirta 400 litų“, – teigė vedėjas.
Anot M.Poimanskio, „Trinyčių“ teritorija – pavojinga. Tačiau, jo nuomone, tvoros nepadėtų, kad vaikai nelįstų į teritoriją: „Tverk netvėręs, vaikai vis tiek ras pro kur įlįsti“.
Planuose – naujas kvartalas
Teritorijoje, kur anksčiau dūzgė verpimo mašinos, buvo sandėliuojami siūlai, dirbo administracija, turėjo iškilti daugiabučiai namai. Šių metų pavasarį čia ketinta pradėti statyti devynaukštį namą, kuriame turėtų būti 180 butų. Tai bus pagerintos kokybės ekonominės klasės butai.
Pagal detalųjį planą iš viso vietoje „Trinyčių“ turi būti pastatyta apie dešimt pastatų. Vienas jų – 84 metrų 22 aukštų namas. Kiti neturėtų būti aukštesni nei dešimties aukštų.
Planuota, kad naujajame gyvenamųjų namų kvartale, talpinsiančiame apie tūkstantį butų, bus ir nedidelis prekybos centras. Tačiau kada tai bus įgyvendinta, neaišku.
Naujausi komentarai