Lietuvos paštas skirs dėmesio jūrai: trejus metus leis jūrinės istorijos ženklus

Lietuvos paštas skirs dėmesio Lietuvos jūrinei istorijai, pažymint jos 100-mečio renginius.

Pirmųjų laivų ženklas

Susisiekimo ministerija patvirtino 2021–2023 m. pašto ženklų leidybos temas. 2021, 2022 ir 2023 m. sąrašuose patvirtinta, kad bus leidžiami Lietuvos jūrinei istorijai skirti pašto ženklai.

Konkrečiai dar nenurodyta, koks jūrinis simbolis bus pristatomas atskirais metais. Kol kas tik žinoma 2021 m. konkreti pašto ženklo išleidimo data – birželio 25-oji. Tą dieną yra švenčiama Tarptautinė jūrininkų diena.

Tačiau 2021 m. išskirtiniai tuo, kad kovo 4 d. minimas pirmojo Lietuvos jūrų laivo „Jūratė“, o vėliau – kovo 11-ąją ir „Kastyčio“ atplaukimas į Klaipėdą.

Galbūt 2021 m. Lietuvos jūrinei istorijai skirtame pašto ženkle ir bus pavaizduoti šie laivai.

Nors laivai buvo registruoti Jurbarke, jie glaudžiai susiję su Klaipėda. „Jūratė“ ir „Kastytis“ dažnai užsukdavo į Klaipėdą. „Jūratė“ kursavo maršrutu tarp Talino ir Klaipėdos, „Kastytis“ – tarp Dancingo (Gdansko), Kopenhagos ir Klaipėdos.

Kokią temą pasirinks?

Kas galėtų būti pavaizduota 2022 m. Lietuvos jūrinei istorijai skirtame pašto ženkle? Deja, prieš 100-metį kažkokio labai akcentuoto jūrinio įvykio Lietuvoje nebuvo.

Labiau išsiskiria 1923 m., kai Lietuvai buvo perduota Klaipėda, išgirsta žinia apie perduodamą uostą. 1923 m. Kaune pradėti rengti ir pirmieji nepriklausomos Lietuvos jūrininkai. Tais metais Kaune įsteigta ir Lietuvos jūrininkų sąjunga.

1923 m. Lietuva įsigijo ir jūrą nuo kontrabandininkų saugančius laivus „Argus“, pavadintą „Savanoriu“ ir „Mowe“, pavadintą „Lietuvaite“.

Be jūrinės istorijos ženklų, 2021 m. Lietuvos paštas išleis ir su pajūriu susijusį pašto ženklą, skirtą Palangai. Jį numatoma išleisti 2021 m. kovo 26 d. pagal pašto ženklų leidimo seriją „Lietuvos kurortai“.

2023 m. taip pat numatoma išleisti Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui skirtą pašto ženklą.

Norėtų daugiau jūrinių ženklų

Jūriniai pašto ženklai bus leidžiami po ilgesnės pertraukos, nors į lietuviškų „markučių“ leidėjų duris buvo beldžiamasi nuolat. Paskutinysis su jūrine kultūra ir istorija susijęs pašto ženklas „Karaliaus Vilhelmo kanalo senieji šliuzai“ buvo išleistas 2017 m. birželį. 2014 m. buvo pašto ženklas „Išsaugokime Baltijos jūrą“. 2013 m. „Technikos paminklų“ serijoje pristatytas Klaipėdos ir Ventės rago švyturiai. Tais pačiais metais buvo išleistas ir Klaipėdos uosto perdavimo Lietuvai 90-osioms metinėms paminėti skirtas pašto ženklas.

Temų, kuriose būtų vaizduojama Lietuvos laivybos istorija, yra daug. Į Lietuvos paštą yra kreipusis Lietuvos buriuotojų bendruomenė, kuri norėtų, kad būtų išleistas proginis pašto ženklas su jachtomis, kurios yra apiplaukusios pasaulį. Tokių jachtų yra 4 – „Lietuva“, „Laisvė“, „Ambersail“, „Ragainė II“.

Norą, kad Lietuvos paštas leistų daugiau jūrinės tematikos pašto ženklų, yra reiškusi ir Jūrinės kultūros koordinacinė taryba. Iš dalies yra ir jos indėlis, o dar labiau Lietuvos laivų savininkų asociacijos, kad trejus metus iš eilės bus leidžiami jūrinės istorijos tematikos pašto ženklai.

Po 2000 m. Lietuvos paštas yra išleidęs pašto ženklų su jūrine tematika, kurie buvo skirti švyturiams, seniesiems Baltijos laivams, pajūrio gamtai. 2009 m. buvo išleistas atskiras ženklas, skirtas Lietuvoje pirmą kartą surengtai „Tall Ship Races“ burlaivių regatai. Atskiri pašto ženklai buvo išleisti ir Klaipėdos uosto perdavimo Lietuvai 90-osioms metinėms paminėti, Uosto direkcijos 25-io datai.

Lietuvos paukščių serijoje yra išleistas atskiras ženklas apie jūrinį erelį.NAUJAUSI KOMENTARAI

Geriau skirtų

Geriau skirtų portretas
lėšas kažkada už dyką gautiems, ir per daugelį metų ,,nudrožtiems" Kauno ir Klaipėdos seniesiems paštams. Neteiinga kai tokį turtą sunaudoja iki paskutinio niekad neįdėdami nei cento, ir numeta i aukcionus

Iš tiesų

Iš tiesų portretas
Bent vieną kartą pastebėjo ir jūrininkus
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių