R. Lingienė: Lietuvoje onkologiniams ligoniams dėl gyvybės tenka dalyvauti loterijoje

  • Teksto dydis:

„Valstybė privalo skirti deramą dėmesį ir pakankamai lėšų inovatyviems vaistams, nes dažnu atveju šie vaistai yra paskutinis vilties spindulys onkologiniams ligoniams. Medikamentai, kurie gali reikšmingai pailginti onkologinių ligonių gyvenimą, pagerinti jo kokybę, Lietuvoje yra itin menkai kompensuojami arba visiškai neprieinami“, – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatė į Seimą, gydytoja epidemiologė Rolanda Lingienė ragina kuo skubiau imtis realią naudą žmonėms suteiksiančių pokyčių sveikatos apsaugos sektoriuje.

Socialinės sutarties pažeidimas

Socialinė sutartis sveikatos apsaugos srityje visada buvo paprasta ir visiems aiški: gyventojai moka privalomąjį sveikatos draudimo mokestį ir mainais iš valstybės gauna jiems reikalingų paslaugų. R. Lingienė priversta konstatuoti, kad šiandien ši sutartis paprasčiausiai nebeveikia. Gyventojai tebemoka mokesčius, bet nebegali būti tikri, kad gaus reikalingų paslaugų.

Nesibaigiančių sveikatos sistemos reformų rezultatas – tolstančios nuo žmonių sveikatos priežiūros paslaugos, absurdiškai menkas slaugytojų atlyginimas, uždaromos poliklinikos, ligoninių skyriai regionuose, begalinės eilės pas gydytojus.

„Negalima palikti už slenksčio žmonių, kurie visą gyvenimą mokėjo mokesčius. Ištikus bėdai valstybė jiems atsuka nugarą. Lietuvoje mirštamumas nuo onkologinių ligų yra antras didžiausias po širdies ir kraujagyslių ligų. Sprendimų priėmėjai stengiasi nutylėti, kaip sparčiai vystosi farmacijos mokslas, sukuriama naujų pažangių vaistų, kurie, deja, Lietuvą pasiekia trejais–penkeriais metais, o kartais ir vėliau nei absoliučią daugumą ES šalių. Inovatyvūs vaistai gelbsti gyvybes arba bent jau reikšmingai pailgina kokybiško gyvenimo trukmę, be to, jie yra daug mažiau toksiški“, – problemą kelia R. Lingienė.

Statistika atskleidžia problemos mastą

2023 m. duomenys parodė, kad inovatyvių onkologinių vaistų laukimo laikotarpis Lietuvoje, kol jie patenka į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, trunka vidutiniškai 924 dienas, t. y. apie 2,5 metų. Per šį laikotarpį dauguma pacientų nespėja sulaukti reikalingo gydymo. Europos vaistų agentūra pastaraisiais metais įregistravo apie 50 naujų vaistų onkologinėms ligoms gydyti, tačiau Lietuvoje iš jų kompensuojami tik treji.

Spalis – krūties vėžio žinomumo mėnuo. Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga. Kasmet Lietuvoje šio vėžio diagnozę išgirsta apie 1,5 tūkst. moterų.

Gydymo ir prognostiniu požiūriu skiriamos trys šios onkologinės ligos rūšys – labiausiai paplitęs yra hormoninis krūties vėžys, jis sudaro apie 60–70 proc. visų krūties vėžio atvejų. Ši onkologinės ligos forma yra mažiau agresyvi, dažnai gali būti ilgai ir sėkmingai gydoma. Antroji krūties vėžio rūšis – HER teigiamas. Tai agresyvesnė, dažniau metastazuojanti vėžio forma, ji pasireiškia iki penktadalio šia liga susirgusių moterų.

Agresyviausia šio vėžio forma – trigubai neigiamas krūties vėžys, kuris diagnozuojamas apie 10–20 proc. moterų. Dažnu atveju šios rūšies vėžiu suserga jaunesnės moterys, ši ligos forma greičiau metastazuoja, gydant vystosi atsparumas chemoterapijai, neretai toms ligonėms nustatomos paveldimos mutacijos.

Negalime leisti, kad žmonės mirtų dėl biurokratijos ar nepakankamo finansavimo.

Visų trijų rūšių krūties vėžiui gydyti, be įprastų senesnių gydymo metodų, svarbūs nauji biologiniai vaistai. Ypač tai aktualu agresyviausiems krūties vėžio atvejams gydyti, būtent čia yra didžiausias ir neatidėliotinas pažangių vaistų poreikis.

R. Lingienė pasakoja apie susitikimą su viena onkologine liga sergančia moterimi, kuri pateko į farmacijos kompanijos „Vilties programą“ ir jai buvo skirta inovatyvių vaistų: „Vilija man sakė: „Grįžau iš kito pasaulio.“ Moteris 2019 m. išgirdo diagnozę – ketvirta agresyvaus vėžio forma – HER2.

Treji pirmi alinantys gydymo metai įprastomis gydymo priemonėmis nesuteikė jokių prošvaisčių, liga ne tik nesitraukė – ji plito. Visgi per „Vilties programą“ moteriai buvo skirta inovatyvių vaistų išplitusiam HER2 teigiamam vėžiui gydyti. Šie medikamentai mūsų šalyje nekompensuojami. Po metų gydymo pažangiais Lietuvoje nekompensuojamais vaistais atlikti tyrimai parodė, kad auglio neliko visai, tik keli nedideli židiniai. Iki šiol Vilijos gyvybę palaiko būtent minėti vaistai. Tai moteris vadina stebuklu.

Šių naujų vaistų veiksmingumas įrodytas ir patvirtintas kompetentingų kitų šalių organizacijų. Taip, jie yra brangūs, tačiau ar įmanoma įkainoti pinigais žmogaus gyvybės vertę? Įrodyta, kad inovatyvūs vaistai gali padėti tada, kai kitos tradiciškai taikomos priemonės nebeveikia, sergant trečios ar net ketvirtos stadijos vėžiu, kai liga jau būna stipriai pažengusi. Jie yra ne tik veiksmingi, bet ir gerokai mažiau toksiški.

R. Lingienė įsitikinusi, kad pažangūs vaistai neturi būti pasiekiami tik vilties programų dalyviams. Mūsų ligoniai neturi dalyvauti loterijoje dėl savo gyvybių. Inovatyvus gydymas jiems turi būti prieinamas lygiai taip pat, kaip kitiems Vakarų Europos gyventojams.

Lietuva – inovatyvių vaistų prieinamumo sąrašo gale

Lietuva pagal visų inovatyvių vaistų prieinamumą atsilieka nuo daugelio Europos šalių. Iš 167 naujų ES registruotų vaistų Lietuvoje šių metų pradžioje kompensuojama buvo vos keturiolika, o Vokietijoje – net 147. Tai liudija didelę biurokratinę problemą.

„Vokietijoje nauji vaistai į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukiami per 47 dienas, o Lietuvoje pacientams tenka laukti beveik 800 dienų. Daugelis per tą laiką nebesulaukia pagalbos“, – liūdnai konstatuoja gydytoja.

Kai kurie pacientai, negavę kompensuojamųjų inovatyvių vaistų, juos perka patys, tačiau toks gydymas kainuoja tūkstančius eurų per mėnesį ir dažniausiai turi būti taikomas net ne vienus metus. R. Lingienė tęsia, kad nauji vaistai reikalingi ne visiems, tačiau ypač svarbūs tiems, kurie serga pažengusia agresyvios formos onkologine liga, kai reikia visomis galimybėmis kovoti už gyvenimą, jo kokybę. Paskirti efektyvų vaistą tokiu atveju yra gyvybiškai būtina.

Remiantis naujausiu tyrimu, Lietuva pagal inovatyvių vaistų prieinamumą Europoje – sąrašo gale, o pirmauja Vokietija, Italija, Šveicarija, Austrija, Danija. Gerokai atsiliekame ir nuo ES šalių vidurkio, kuris yra 72 inovatyvūs medikamentai.

Pasak R. Lingienės, būtina spartinti naujų vaistų vertinimo procesus Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje. Ji atkreipia dėmesį, kad Lietuvos vaistų vertintojams neretai netinka farmacijos kompanijų pateikti duomenys apie vaistus, nors tų pačių medikamentų reikšmingumas jau kuris laikas pripažintas Vokietijoje, Prancūzijoje ar, pavyzdžiui, Suomijoje: „Privalu mažinti biurokratiją ir maksimaliai naudotis kitų šalių patirtimi, nes mūsų perteklinė biurokratija kainuoja žmonių gyvybes.“

Būtini realūs veiksmai

Pasak gydytojos epidemiologės, svarbiausias prioritetas turėtų būti žmogus ir jo sveikata. „Sveikatos apsaugos sistema turi būti orientuota į žmogų ir jo gerovę. Tik tuomet, kai valstybė supras, kad žmonių sveikata yra aukščiausias prioritetas, galėsime tikėtis realių pokyčių“, – pabrėžia R. Lingienė.

Lietuvos sveikatos apsaugos sistema šiandien susiduria su rimtomis problemomis, kurios kelia grėsmę ne tik pacientų sveikatai, bet ir jų gyvybei. Inovatyvių vaistų prieinamumas, lėta biurokratija ir nepakankamas finansavimas yra tik keletas iš pagrindinių iššūkių, kuriuos reikia spręsti skubiai.

R. Lingienė ragina nedelsti ir imtis realių veiksmų siekiant pagerinti pacientų sveikatos priežiūrą ir užtikrinti, kad niekas nebūtų paliktas už slenksčio. „Sveikatos apsauga turi būti pagrindinis valstybės prioritetas. Negalime leisti, kad žmonės mirtų dėl biurokratijos ar nepakankamo finansavimo“, – reziumuoja R. Lingienė.

Politinė reklama apmokėta iš Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ PK sąskaitos. Užs. 1899315.



NAUJAUSI KOMENTARAI

.

. portretas
N E V AL D O M A S L I E Z U V I S.

OB

OB portretas
Bet reikia pasakyti, kad nepakanka lėšų sveikatos sistemai dėl to, kad mėgstam algas vokeliuose, nerodyti realių pajamų, šešėlis versle... ir palyginus mokam nedidelį PSD. Taigi kalbant apie geresnį sveikatos finansavimą, reikia kalbėti ir apie mokesčių reformą. Sutinku, kad tai nemaloni tema (taip gera gauti, o ne atiduoti), bet kiek mokėsime, tiek ir gausime. Parduotuvėje juk nieko už dyką nėra.

Bronislovas.

Bronislovas. portretas
kad ne tik onkologiniams bet ir sirdininkams ir visiems kitiems sergantiems pas daktarus patekti yra loterija arba po puses metu.tik nerinkit skverno ir valstieciu partijos prisiminkit kaip toks veryga mus gyde kazkokiais genderiniais pigiais vaistais o ir nebuvo kompensuojami visi ligoniui reikalingi vaistai.melskites kad jokie verygos dulkiai nebutu ministrais.bus baisiau nei simonyte.
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

  • Kur klaipėdiečiams rasti vietos automobiliui?
    Kur klaipėdiečiams rasti vietos automobiliui?

    Laukininkų gatvės daugiabučių namų kiemuose trūkstant vietų automobiliams, klaipėdiečiai klausia, kokių veiksmų imtis – statyti mašinas netoli esančioje mokamoje parduotuvės aikštelėje ar tiesiog laukti kitų metų, kai kiemuo...

  • Palangoje pradėti kino teatro „Naglis“ atnaujinimo darbai
    Palangoje pradėti kino teatro „Naglis“ atnaujinimo darbai

    Palangoje prasidėjo pagrindinėje miesto gatvėje esančio kino teatro „Naglis“ rekonstrukcija. ...

    1
  • Klaipėdos savivaldybė vilios studentus stipendijomis
    Klaipėdos savivaldybė vilios studentus stipendijomis

    Siekdama pritraukti trūkstamų specialistų į Klaipėdą, miesto savivaldybė studentams ketina skirti skatinamąsias stipendijas. Aukštųjų ir profesinių mokyklų studentams būtų skiriama vienkartinė stipendija, kurios dydis – tūkstantis ...

  • Apsileidėlių sąrašas dvigubėjo
    Apsileidėlių sąrašas dvigubėjo

    Šiemet apleistų ir neprižiūrimų pastatų sąrašas, lyginant su praėjusių metų, padvigubėjo. Paradoksalu, tačiau namas Naujojoje Uosto g. 5, dėl kurio ateities net buvo skelbiama klaipėdiečių apklausa, į šį sąrašą ne...

  • R. Perminienė dirbs Kretingoje
    R. Perminienė dirbs Kretingoje

    Buvusi Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja, savivaldybės gydytoja bei Socialinių reikalų departamento Sveikatos apsaugos skyriaus vyr. specialistė nuo šiol dirbs Kretingos savivaldybėje. ...

  • Žardininkų parko pokyčiai: saugesnė aplinka ir modernus diskgolfo parkas
    Žardininkų parko pokyčiai: saugesnė aplinka ir modernus diskgolfo parkas

    Gera žinia Klaipėdos miesto pietinės dalies gyventojams – pagerinta ir atnaujinta Žardininkų parko infrastruktūra. ...

  • Klaipėdos rajono gyventojus raginame aktyviau naudotis pacientų pavėžėjimo paslauga
    Klaipėdos rajono gyventojus raginame aktyviau naudotis pacientų pavėžėjimo paslauga

    Vasarą startavusia pacientų pavėžėjimo paslauga, skirta nemokamai nuvykti į gydymo įstaigą arba grįžti iš jos į namus, pasinaudojo tik kiek daugiau nei 100 Klaipėdos rajono gyventojų. Kviečiame ir raginame gyventojus, gavus siuntimą speci...

  • Vėl uždarys Tilžės gatvės pervažą
    Vėl uždarys Tilžės gatvės pervažą

    Klaipėdiečiai perspėjami, kad kitą savaitę vėl bus uždaroma geležinkelio pervaža Tilžės gatvėje. Pranešama, kad pervaža bus uždaryta lapkričio 21 d., kitą ketvirtadienį. ...

  • Kur gyvena Klaipėdos mūzos
    Kur gyvena Klaipėdos mūzos

    Lygiai prieš 55-erius metus buvo įkurta Klaipėdos Adomo Brako dailės mokykla. Pradžioje ankštose patalpose S. Daukanto gatvėje glaudęsi kūrėjai su beveik pusantro šimto mokinių po kelerių metų persikėlė į buvusį Rumpi&scaron...

  • Džiaugsmas – dėl mokinių pasiekimų
    Džiaugsmas – dėl mokinių pasiekimų

    2024-ieji Klaipėdos sporto klubui „Okinava“ – neeiliniai. Iš Ispanijoje ir Lenkijoje vykusių Europos karatė čempionatų jaunieji klubo nariai kartu su savo trenere Diana Mačiūte parsivežė ne vieną medalį. ...

Daugiau straipsnių