Prezidentas vetavo Klaipėdos jūrų uosto pertvarką Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidentas vetavo Klaipėdos jūrų uosto pertvarką

2021-07-16 09:00

Prezidentas Gitanas Nausėda grąžino Seimui vėl svarstyti valstybės įmonių, tarp jų ir Klaipėdos jūrų uosto, pertvarkymo į akcines bendroves įstatymų paketą. Galimas dalykas, kad šalies vadovo apsisprendimą nulėmė klaipėdiečių raštas.

Padėtis: Prezidentas vetavo įstatymą, kuriuo siekta Klaipėdos jūrų uostą pertvarkyti iš valstybės įmonės į akcinę bendrovę.
Padėtis: Prezidentas vetavo įstatymą, kuriuo siekta Klaipėdos jūrų uostą pertvarkyti iš valstybės įmonės į akcinę bendrovę. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Priešinosi statuso pakeitimui

Jūrininkų bendruomenė buvo kategoriškai prieš uosto statuso pakeitimą.

Prieš dvi savaites, Seimui priėmus Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymą, kuriuo valstybės įmonę siekta pertvarkyti į akcinę bendrovę, jūrininkų organizacijos bei Lietuvos piliečių sąjunga raštu kreipėsi į Prezidentą G.Nausėdą, kad jis vetuotų šį įstatymą.

Rašte teigiama, kad Klaipėdos valstybinis jūrų uostas yra strategiškai svarbus objektas, reikalaujantis nacionalinės apsaugos nuo priešingų valstybių veiklos, žalingų interesų, ekonominės konkurencijos, privačių uosto įmonių interesų, kurie ne visada sutampa su Lietuvos saugumo ir ekonomikos principais.

Todėl svarbu, kad jūrų uostas liktų valstybės nuosavybe.

Esą, pertvarkius jūrų uostą, valstybinis sektorius susilpnės, valstybė neteks dalies pajamų, jos įtaka šalies jūriniam saugumui ir ekonomikai sumažės, gali kilti korupcinių apraiškų valdant ir keičiant valstybinį turtą.

Jūrininkų bendruomenė buvo kategoriškai prieš uosto statuso pakeitimą.

„Direkcijos pavertimas į akcinę bendrovę yra šalies valstybinio sektoriaus menkinimas. Mes nepritariame Klaipėdos valstybinio jūrų uosto reformoms ir pasisakome prieš valstybinės įmonės pavertimą akcine bendrove. Prašome įsiklausyti į mūsų nuomonę, galimas neigiamas pasekmes ir grėsmes Lietuvai ir vetuoti šį pakeitimo įstatymą“, – rašyta jūrinės bendruomenės rašte G.Nausėdai.

Jūrininkų balsą išgirdo

Šią savaitę šalies vadovas grąžino Seimui pakartotinai svarstyti valstybės įmonių, tarp jų ir Klaipėdos jūrų uosto, pertvarkymo į akcines bendroves įstatymų paketą.

Prezidentūros išplatintame pranešime rašoma, kad šalies vadovas negali sutikti su Seime priimtais Transporto veiklos pagrindų įstatymo ir susijusių šakinių įstatymų pakeitimais.

„Priimti įstatymai nepalieka valstybei būtinų instrumentų, kuriais būtų užtikrinta nacionaliniam saugumui svarbios viešosios transporto infrastruktūros kontrolė. Sieksiu, kad įstatymo lygmeniu būtų įrašytos nuostatos, suvaldančios rizikas ir užtikrinančios strateginius valstybės interesus laivyboje, oro erdvėje bei kelių ir vandens transporte“, – teigė Prezidentas.

Šalies vadovo nuomone, keičiant strateginių valstybės valdomų įmonių statusą, būtina užtikrinti, kad viešosios transporto infrastruktūros objektai visada išliktų valstybės rankose.

Sprendimas suteikė viltį

Prezidentui vetavus įstatymo pataisą dėl Klaipėdos valstybinio jūrų uosto pertvarkymo iš valstybės įmonės į akcinę bendrovę, labai apsidžiaugė Lietuvos piliečių sąjungos pirmininkas Dionyzas Varkalis, kuris buvo vienas iniciatorių, pasirašiusių kreipimąsi G.Nausėdai.

„Tai labai gera naujiena. Tik džiaugtis dar per anksti, nes kova dar nesibaigė, nors mūšį ir pavyko laimėti. Labiausiai glumina, kad Seimo nariai, kaip kokie plėšikai, per naktį sukurpė tą įstatymą, viską slėpdami. Žinoma, Seimas gali atmesti Prezidento veto, bet svarstys šį klausimą tik rudenį, taigi iki tol mes turime aktyviai veikti, kad tai nenutiktų“, – kalbėjo D.Varkalis.

D.Varkalis dideles viltis deda į klaipėdiečius Seimo narius, bus siekiama su jais kalbėti ir mėginti įtikinti, kad pakeisti uosto statusą yra netikslinga ir net pavojinga valstybei.

„Negalime nuleisti sparnų, turime rašyti raštus, turime protestuoti, mitinguoti, kad nesugalvotų šito absurdo pakartoti“, – teigė D.Varkalis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų