Pasirodžiusios preliminarios pajamų deklaracijos įpykdė kai kuriuos klaipėdiečius – visus metus mokėję valstybei milžiniškus mokesčius, jie sužinojo dar esą jai skolingi.
Vietoj permokos – skola
Nors daugelis mokesčių mokėtojų preliminarių deklaracijų laukė jau nuo kovo pradžios, tikėdamiesi kuo greičiau atgauti mokesčių permokas, jų sulaukę buvo nemaloniai nustebinti.
Kai kurie ne tik neatgaus mokesčių permokos, bet dar turės valstybei primokėti.
"Visus mokesčius mokėjau sąžiningai, tačiau paaiškėjo, kad esu skolininkė. Nors už gyvybės draudimą turėjau susigrąžinti apie 200 litų mokesčio permokos, pasitikrinusi deklaraciją sužinojau, jog šių pinigų ne tik neatgausiu, bet dar turėsiu sumokėti Mokesčių inspekcijai beveik 500 litų mokesčio nepriemokos. Vis keičia ir keičia tuos įstatymus, nieko normaliai žmonėms nepaaiškindami. Esu įsitikinusi, kad taip nemaloniai bus nustebinti daugelis žmonių, kurie vietoj permokų gaus špygą su skola", – piktinosi klaipėdietė Aurelija.
Suklaidino NPD taikymas
Toks nemalonus siurprizas apie skolą moteriai buvo pateiktas dėl pernai įsigaliojusios painokos neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimo tvarkos.
Pagal ją visi dirbantys asmenys galėjo rinktis – taikyti NPD skaičiuojant gyventojų pajamų mokestį nuo darbo užmokesčio ir kitų pajamų ar ne.
NPD praėjusiais metais turėjo būti skaičiuojamas kiekvieną mėnesį atsižvelgiant į gautą darbo pajamų dydį. Jeigu asmens pajamos per mėnesį viršijo 3150 litų, NPD negalėjo būti taikomas.
Tad daugelis žmonių, kurie per mėnesį neuždirbdavo tokios sumos, nutarė pasinaudoti NPD lengvata, tačiau kaip dabar paaiškėjo, daugelis jų pasinaudojo didesniu NPD nei priklausė – lengvata priklausomai nuo pajamų dydžio yra rotuojama.
Anot Valstybinės mokesčių inspekcijos Viešųjų ryšių skyriaus specialisto Dariaus Butos, šiuo metu minimalų darbo užmokestį gaunančiam darbuotojui per mėnesį priklauso 470 litų NPD, tačiau kuo darbuotojas gauna didesnį atlyginimą, tuo taikomas NPD mažėja. Tarkim, jeigu žmogus, neatskaičius mokesčių, per mėnesį uždirba 1,5 tūkst. litų, tuomet jam taikomas ne 470 litų, bet 330 litų NPD.
"Patys žmonės geriausiai žino, kiek jie uždirba ir ar jie gali pasinaudoti NPD lengvatomis, ar ne. Be to, visą informaciją jam turėtų suteikti įmonės buhalteris. Jeigu darbuotojas abejoja, kokio dydžio NPD jam turi būti taikomas, tuomet jis gali jo iš viso atsisakyti. Jeigu jis atsisakys NPD, nors jam jis priklauso, kitąmet pildant deklaraciją jis atgaus mokesčio permoką", – komentavo D.Buta.
Nepriemoką leis grąžinti vėliau
D.Buta patikino, jog Mokesčių inspekcijai susidariusią gyventojų pajamų mokesčio nepriemoką gyventojai turės grąžinti iki gegužės 3 d. – iki šios datos turi būti pateiktos ir pajamų deklaracijos.
Tiems, kurie neįvykdys šios mokestinės prievolės, bus skaičiuojami delspinigiai, o vėliau skolą bus bandoma išieškoti.
Vis dėlto jei mokesčių mokėtojai neišgali iki gegužės 3 d. sumokėti reikiamos sumos, jie gali prašyti, jog mokėjimas būtų atidėtas.
"Svarbiausia, kad žmonės geranoriškai bendradarbiautų. Juk mes visi suprantame, jog dabar yra sunkus periodas, tad mokesčių mokėtojas gali prašyti, kad jam būtų leista nepriemoką grąžinti vėliau arba išsimokėti pagal sudarytą grafiką", – paaiškino D.Buta.
Tokiu atveju iki numatyto termino asmuo privalo pateikti teisingai užpildytą pajamų deklaraciją, o vėliau kreiptis į savo apskrities Mokesčių inspekcijos skyrių prašydamas sudaryti grafiką, pagal kurį jis galėtų grąžinti mokėtiną sumą.
Papildyta
Į Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) Gyventojų aptarnavimo skyrių nuo pat ryto plūsta klaipėdiečiai norintys pateikti deklaracijas.
Dėl to net prireikė įkurti papildomų darbo vietų. Šiuo metu gyventojus aptarnauja 39 darbuotojai, taip pat yra įrengtos 9 kompiuterizuotos vietos, kuriose teikti deklaracijas gali patys gyventojai namuose neturintys kompiuterio ar prieigos prie interneto.
Prailgintas ir Gyventojų aptarnavimo centro darbo laikas, kuris darbo dienomis dirba be pietų pertraukos nuo 7.45 val. iki 18 val.
Kad gyventojai suskubo deklaruoti pajamas patvirtino ir Klaipėdos AVMI viršininkas Audrius Morkūnas, kurio duomenimis, antradienį deklaracijas jau pateikė 4 tūkst. Klaipėdos apskrities gyventojų. Iš jų daugiau nei 2,5 tūkst. klaipėdiečių.
Iš viso Lietuvoje per pirmąją dieną deklaracijas pateikė beveik 32 tūkst. lietuvių.
Nors kasmet teikiančiųjų deklaracijas gyventojų skaičius didėja, šiemet Klaipėdos apskrityje tikimasi jų sulaukti šiek tiek mažiau. Planuojama gauti apie 111 tūkst. pajamų deklaracijų už 2009-uosius metus.
Tuo tarpu pernai deklaracijas už 2008-uosius pateikė beveik 140 tūkst. Klaipėdos apskrities gyventojų.
2008-aisiais pajamų deklaracijas už 2007-uosius metus pateikė 117 tūkst. Klaipėdos apskrities gyventojų.
Naujausi komentarai