Mįslingos gandro atakos (video) Pereiti į pagrindinį turinį

Mįslingos gandro atakos (video)

2014-05-10 02:00

Tai, kas trečius metus vyksta šalia Vilhelmo kanalo esančioje sodyboje, daugelis pavadintų mistikos pilna istorija. Atsirado manančiųjų, kad naujakuriams net reikėtų kreiptis į egzorcistą, o ir patiems sodybos gyventojams ne juokais įkyrėjo dieną naktį namus puldinėjančio gandro išpuoliai.

Keistuolis: naujakuriai ramybę prarado dėl gretimoje sodyboje įsikūrusio gandro, kuris dieną naktį snapu kapoja namo langus. Keistuolis: naujakuriai ramybę prarado dėl gretimoje sodyboje įsikūrusio gandro, kuris dieną naktį snapu kapoja namo langus. Keistuolis: naujakuriai ramybę prarado dėl gretimoje sodyboje įsikūrusio gandro, kuris dieną naktį snapu kapoja namo langus. Keistuolis: naujakuriai ramybę prarado dėl gretimoje sodyboje įsikūrusio gandro, kuris dieną naktį snapu kapoja namo langus.

Tai, kas trečius metus vyksta šalia Vilhelmo kanalo esančioje sodyboje, daugelis pavadintų mistikos pilna istorija. Atsirado manančiųjų, kad naujakuriams net reikėtų kreiptis į egzorcistą, o ir patiems sodybos gyventojams ne juokais įkyrėjo dieną naktį namus puldinėjančio gandro išpuoliai.

Puola konkurentą?

"Mūsų bėda – ne pirmus metus netoli lizde su patele jauniklius perintis suaugęs patinas", – apie paukščio kaimynystę pasakojo namo gyventojai.

Gandrų lizdas susuktas kaimyninėje sodyboje, tačiau paukštis puola prieš trejus metus pradėtą ir šiemet baigtą statyti namą.

"Kiek žinau, snapu daužo tik mūsų langus. Ieškodamas pagalbos, skambinau ornitologams. O jie tik juokiasi, esą nervingas gandras pasitaikė. Kalbinau aplinkosaugininkus. Išgirdau tik vieną paaiškinimą – suaugęs patinas mato savo atvaizdą lange ir įsivaizduoja, kad puola kitą suaugusį patiną. Na, turbūt su konkurentu mintyse kovoja", – ironizavo sodybos šeimininkas Paulius.

Gyventojas sužinojo, kad toks atvejis yra ne pirmas Lietuvoje.

"Internete radau ir daugiau aprašytų panašių istorijų", – kalbėjo vyras.

Tačiau atsakymo ir sprendimo, kaip apsisaugoti nuo agresyviai namą puolančio sparnuočio, vyras nerado.

Nori išguiti naujakurius?

Gandras snapu atakuoja dvi sodybos vietas – lauko duris ir langus.

"Jis daužo vieną langą, mes net jį apdėjome lentomis, kad nematytų savo atspindžio. Tačiau tai nepadėjo. Duryse taip pat yra siauras stiklas įdėtas, va, jį jis irgi atakuoja. Aš nežinau ir to, kodėl jis veržiasi pro durų stikliuką", – tvirtino vyras.

Mokslininkų paaiškinimas, kad gandras atakuoja savo paties atvaizdą, neįtikino namo gyventojų.

"Tai kodėl jis tada ateina naktį? Vienas ornitologas internete parašė komentarą, jog tai žmonės kalti, kad taip nutinka. Esą žmonės maitina gandrus", – stebėjosi vyriškis.

Šeimyna prisiminė, kad pirmą kartą nakties metu išgirdus prie lango trenksmus, buvo neįtikėtinai baisu. Gandras ilgu savo snapu kerta į stiklą taip, kad šis net sudreba. Paukštis įniršį lieja langą plakdamas ir sparnais.
Gyventojams buvo šovusi mintis, kad taip paukštis veja lauk naujakurius.

"Nors tikrųjų jo intencijų aš nežinau. Vienas gamtininkas juokais patarė kviesti egzorcistą", – liūdnai tarstelėjo Paulius.

Vyro langus aplenkia

Vyriškis nenori tikėti anomaliais reiškiniais ir tikino, jog šeima kažin ar sutiks su siūlymu pasikviesti į namus kunigą, kad šis pašventintų naujakurių būstą.

"Aš sau šį reiškinį paaiškinu tik tuo, kad paukštis kovoja su kitu patinu. Spėčiau, kad naktį jis atskrenda vedamas atminties, kad šioje vietoje jis matė kitą patiną", – kalbėjo vyras.

Tačiau Paulius pastebėjo, jog paukštis atakuoja tik vieną namo pusę.

"Jam užkliūva tik vieni langai, tai yra priešinga nuo lizdo namo pusė. Iš kitos pusės, kur miegu aš, jis net nesiveržia. Prie kitų langų, kurie yra arčiau jo lizdo, jis niekada neatskrenda", – pasakojo vyras.

Šeimos galva pridūrė, kad naktį išgirdus paukščio grumtynes su stiklu užtenka išeiti į lauką ir jį sudrausminti.

"Aš jam pasakau porą stipresnių žemaitiškų žodžių. O jis, matyt, supranta, neria į tamsą ir nebesidaužo", – juokėsi vyras.

Suaktyvėjo per užtemimą

Gandras sodybą puldinėja periodais. Nuo ko tai priklauso, gyventojai dar neišsiaiškino.

"Kai buvo mėnulio užtemimas, jis visą naktį daužė langus. Dabar jau ramiau. Tik vieną kartą buvo atskridęs ir pastukseno į langą. Tačiau išėjau ir pasakiau jam, kad tuojau pat priduosiu jį į tam tikrą įstaigą", – juokėsi Paulius.

Labiausiai dėl neprašyto svečio pyksta Pauliaus žmona. Moteriai įkyrėjo nuolat valyti langus, nes gandras snapu juos išterlioja.

Triukšmas, naktimis trikdomas miegas ir nuolatinė baimė – taip naujakuriai apibūdina savo gyvenimą šioje netoli Drevernos esančioje sodyboje.

"Tie specialistai, kurie tik šaiposi iš tokios kaimynystės, tegul pabando pagyventi taip, kaip mes gyvename. Gal tuomet jie pakeis nuomonę, kad tai nėra vieni juokai ir nėra malonu", – nuomonę išsakė Paulius.

Vieni patarinėjo, kad reikėtų tinklais apdengti langus. Tačiau lentomis uždengę vieną gandrui neįtikusių langų, žmonės įsitikino, kad tai negelbsti. Paukštis išdraskė ir lentas.

"Juk užkaltais langais negyvensi. Ir kas čia per gyvenimas būtų?" – klausė vyras.

Paukščiu norėtų atsikratyti

Išardyti gandro lizdo Paulius kol kas nedrįsta.

"Lizde tupi patelė ir peri. Man gaila. Teks laukti, kol jie išperės ir paaugins savo vaikus", – planais dalijosi vyras.

Paties lizdo vyras nedrįsta liesti dar ir todėl, kad jis yra kitoje sodyboje.

"Juk tai kitų žmonių teritorija. Kas būtų pagalvojęs, kad taip viskas pasisuks? Gandrų lizdas buvo medyje, kuris vėliau nugriuvo, mes pastatėme betoninį stulpą, kad gandrai turėtų kur gyventi", – prisiminė vyras.

Pauliui vietos medžiotojai net siūlė nušauti gandrą.

"Na ir kas toliau bus? Dar daugiau lavonėlių? Juk lizdas pilnas kiaušinių. Keli ornitologai taip pat pasakė, kad jei paukštis serga, jį reikia nušauti ir negalvoti, kas bus su jo šeima", – teigė Paulius.

Tačiau vyras nenori galabyti tokio paukščio.

"Tai, kad kažkas šiam paukščiui yra negerai, mes visi matome, tačiau žudyti tikrai nesinori. Beje, šis gandras puola ir tolėliau, kitoje sodyboje įsikūrusius gandrus, – antrus metus atakuoja svetimą patiną", – pastebėjo vyras.

Pauliui priimtiniausia būtų, kad sezono pabaigoje gyvūnų globos tarnyba šį paukštį išsigabentų.

"Aš jį pagaučiau. Kai jis daužosi į langą, atrodo kaip apkvaitęs. Tarsi gerai įgėręs vyras, kuris daužosi ir šaukia: "Motin, atidaryk, parėjau", – juokėsi Paulius.

Įniršęs paukštis langą kapoja, lyg turėdamas tikslą, ir aplink nesidairo, todėl šeimininkai viliasi, kad jį nebūtų sunku sučiupti.

"Gal jo patelė susirastų kitą gandrą? Būtų geriau, kad šis patinas kitąmet nebegrįžtų", – tvirtino Paulius.

Gyvūnai irgi išprotėja

Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis tikino, kas leidimo susidoroti su gandru jis negali išduoti.

"Aplinkos ministras gali tai padaryti. Sunku ką ir patarti", – teigė aplinkosaugininkas.

Aplinkos apsaugos agentūroje buvo pasiūlyta kreiptis į Gyvūnų globėjų asociaciją.

"Aplinkos ministerija yra sudariusi sutartį su šia asociacija dėl laukinių gyvūnų globos. Klaipėdos rajone šią paslaugą turėtų teikti "Nuaras"", – aiškino Gyvūnų naudojimo kontrolės skyriaus vedėjas Kęstutis Motiekaitis.

Tačiau kodėl visiškai sveiką, nesužalotą ir savo lizde puikiai besijaučiantį gandrą turėtų gaudyti "Nuaras"?
Ventės rago ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys atsakė, kad paukštis, jo akimis, yra nestabilios psichikos.

"Kaip ir tarp žmonių yra psichiškai nestabilių, tokių pasitaiko ir tarp paukščių. Kaip kitaip paaiškinti? Aš maniau, kad jis puola savo atvaizdą lange. Tačiau jei puola ir naktį, kaip kitaip paaiškinti tai?" – svarstė V.Jusys.

Ornitologas tikino, kad gyvūnai ir tarp žmonių atpažįsta vyrus ir moteris.

"Gal todėl vyro langų ir nepuola? Juk miške vilkus dažniau pastebi moterys, ne vyrai. Vilkas moteryje neįžvelgia tokios grėsmės, todėl ne iš karto slepiasi", – pastebėjo V.Jusys.

Puolė ir kurtinys

Ventės rago gyventojas prisiminė, kad vienais metais Ventėje žuvo lizdą su patele sukęs gandras.

"Po penkių dienų prisistatė kitas gandras. Vieną dieną patelė jį vijo, o šeštą jau jie pradėjo kartu gyventi", – pasakojo V.Jusys.

Ornitologas prisiminė ir kaip Tauragės rajone vietos gyventojai skundėsi, kad juos puola kurtinys.

"Aplinkiniuose kaimuose prie Viešvilės pernai jis vištas lankė. O paskui ėmė puldinėti žmones. Neišsigando net karinio poligono, ėjo prie kareivių. Kažkas nufilmavo, kaip jis puola prie jo pritūpusį žmogų, ant galvos lipa", – nesenus įvykius nupasakojo V.Jusys.

Ornitologas siūlė pagauti paukštį ir palaikyti kur nors išvežus toli nuo savo maitinimosi arealo. Gal paukštis taip į protą ateitų.

Lietuvos ornitologų draugijos pirmininkas Leonas Šniaukšta aiškino, kad ne paukštį šalinti reikia.

"Man paukštis svarbiau. Gal žmonės turėtų pasitraukti, kodėl dabar paukštį reikia šalinti? Jei gandrą nušauti tereikia aplinkos ministro leidimo, tai nepatikusį kaimyną bus galima nudobti gavus vidaus reikalų ministro vizą?" – ironizavo draugijos pirmininkas.

L.Šniaukšta patarė gyventojams įsigyti šunį, taip esą svetimi gyvūnai nesiartintų prie namo.

"Gal vertėtų išmėginti vėjo malūnėlius lauke, kokias nors vėtrunges? Ką nors tokio, kas suktųsi ir skleistų garsą. Gal padėtų langinės?" – patarimus žarstė L.Šniaukšta.

Tačiau Ornitologų draugijos vadas pareiškė, kad pirmą kartą girdi tokią istoriją ir neturi mokslinio paaiškinimo, kuo gyventojai nepatiko gandrui.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų