Mirusiojo kaina – 800 litų Pereiti į pagrindinį turinį

Mirusiojo kaina – 800 litų

2009-04-21 09:00
Reklama: iš morgo išėjusius skausmo prislėgtus klaipėdiečius pirmiausiai pasitinka "kemperis" su reklama apie teikiamas paslaugas.
Reklama: iš morgo išėjusius skausmo prislėgtus klaipėdiečius pirmiausiai pasitinka "kemperis" su reklama apie teikiamas paslaugas. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Artimojo netekusius klaipėdiečius slegia ne tik liūdesys, bet ir sąskaitos už laidotuves. Jos išsipučia ir dėl laidojimo įmonių įskaičiuotų velionio "įsigijimo" ir laikymo išlaidų.

Iškart įtarė klastą

Išlaidų našta taps dar sunkesnė dėl netrukus įsigaliosiančio palaikų saugojimo mokesčio.

Vakar savivaldybėje įvyko konkursas išrinkti įmonę, kuri laikinai laikytų ir saugotų Klaipėdos savivaldybės teritorijoje mirusiųjų žmonių palaikus.

Konkursui pasiūlymus pateikė tik dvi bendrovės – "Aterna" ir V.Čeponio individuali įmonė.

Ritualinių paslaugų bendrovėje "Aterna" palaikai laikinai laikomi ir saugomi ir šiuo metu, nes bendrovės patalpos panaudos sutarties pagrindais yra įsikūręs Teismo medicinos instituto (TMI) Klaipėdos ekspertinis skyrius. Todėl aišku, kad "Aterna" atitiko konkurso sąlygą turėti bent šešias vietas, kur galėtų nuolat saugoti velionius.

Bute registruota V.Čeponio individuali įmonė jau bemaž septynerius metus Klaipėdoje užsiima palaikų gabenimu. Ji neturi nuosavų patalpų, kuriose būtų įrengta ir šaldytuvų palaikams saugoti.

"Mes konkurso nelaimėsime. Jau žinome kainas ir mūsų pasiūlytoji yra didesnė", – aiškino Valdas Čeponis.

Paklaustas, kur pergalės atveju būtų saugojęs palaikus, V.Čeponis nežinia kodėl supyko: "Jūs pagal "Aternos" užsakymą dirbate? Visas konkursas jai sukurtas ir dabar ateina dvelksmas, kad čia užsakomasis straipsnis".

Tačiau galiausiai jis prasitarė, kad turi išsinuomojęs patalpas, pritaikytas laidojimo paslaugoms, ir jose yra daugiau nei šeši šaldytuvai. Šios patalpos – Klaipėdos rajone.

Už parą – 100 litų

Konkurso, kurio nugalėtojas turėtų paaiškėti šią savaitę, baigtis daugeliui klaipėdiečių džiaugsmo tikrai nesuteiks.

Jo laimėtojas turės saugoti tik neatpažintus lavonus, vienišų žmonių ir tų, kuriuos laidoti atsisako giminės, palaikus. Per metus – 70 velionių.

Klaipėdoje per savaitę miršta daugiau nei dvidešimt žmonių. Todėl už tų gyventojų, kurie nepatenka į numatytas kategorijas, palaikų saugojimą turės mokėti velionių artimieji.

Iki pernai rudens palaikai nemokamai būdavo saugomi TMI Klaipėdos ekspertiniame skyriuje. Šį ėmus remontuoti, ekspertai laikinai persikėlė į "Aterną". Nuo tada už žmonių, turinčių giminių, palaikų saugojimą artimieji turi sumokėti "Aternai". Įkainis – 100 litų už parą.

Panašu, kad taip bus ir toliau. Pavyzdžiui, penktadienio avarijoje žūva žmogus. Medicinos ekspertai į darbą ateis tik pirmadienio rytą, todėl reikia kur nors 2,5 paros saugoti palaikus. Tikriausiai jie bus nuvežti į minėtą konkursą laimėjusią įmonę, kuri paskui paprašys artimųjų už tas paras sumokėti.

Konkurso sąlygose buvo numatyta, kad jį laimėjusi bendrovė turi teikti tik palaikų, kuriems jau atlikta ekspertizė, saugojimo paslaugą.

Tvarkos nėra dešimtmetį

Palaikų saugojimo prievolės kratosi ir TMI Klaipėdos ekspertinis skyrius, ir savivaldybė, todėl išlaidos kraunamos ant gyventojų pečių.

"Dar 2007 metais Vyriausybė priėmė nutarimą, kurio esmė ta, kad TMI turi būti atlaisvintas nuo nebūdingų funkcijų, tarp jų – ir palaikų saugojimo", – teigė TMI Klaipėdos ekspertinio skyriaus vedėjas Vidmantas Armonas.

Tačiau savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė buvo kitos nuomonės: "Problema yra teismo ekspertuose ir tai, kad palaikų pervežimas ir laikinas saugojimas nėra reglamentuoti teisės aktuose. Tačiau kai ekspertai reikalavo 150 kvadratinių metrų savivaldybei priklausančių patalpų Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – tai buvo funkcija, o kai negavo – tai jau ne".

Išties tarp savivaldybės ir TMI Klaipėdos ekspertinio skyriaus vyko derybos dėl papildomų patalpų skyrimo pastarajam skyriui. Patalpose esą buvo galima įrengti šaldytuvus ir juose laikyti palaikus. Tačiau savivaldybė užsispyrė ir papildomų patalpų nesuteikė.

"Tai žaidimas į vienus vartus. Dar 1998 metais buvo išleistas sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriame aiškiai pasakyta, kad savivaldybės gydytojai turi parengti mirties liudijimo išdavimo tvarką. Tuomet ir būtų aišku, kas už ką atsakingas. Kokie šiemet metai?" – ironizuodamas klausė V.Armonas.

Yra ir perspektyvių lavonų

Kai TMI Klaipėdos ekspertinis skyrius persikėlė į "Aternos" patalpas, Klaipėdoje liūdesio versle įsigalėjo ir daugiau negerovių. Viena jų, anot Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos valdybos pirmininko Gintauto Gylio, savivaldybės gydytojos Janinos Asadauskienės pasirašytas gydymo įstaigoms skirtas raštas, kad šios paciento mirties atveju kreiptųsi į laidojimo bendroves.

"Taip informacijos apie mirusius pardavimas laidojimo įmonėms tapo legalus", – konstatavo G.Gylys.

Neoficialiomis žiniomis, Klaipėdoje palaikų kaina nesiskiria nuo kitų didžiųjų Lietuvos miestų. Informacijos apie palaikus kaina siekia nuo 200 iki 400 litų. Jei lavonas yra perspektyvus – jo laidotuvių suma gali siekti apie 10 tūkst. litų – tuomet informaciją apie jį suteikiama už 800 litų.

Šios sumos yra įskaičiuojamos į laidotuvių sąskaitą.

Vieną pirmųjų informaciją apie mirtį, tačiau ne ligoninėje, pasiekia ir V.Čeponį. Jis jau tris kartus laimėjo savivaldybės skelbtą konkursą į morgą nuvežti velionius, kuriems reikalinga teismo medicinos ekspertizė.

Trejus metus galiojančios sutarties vertė – 520 tūkst. litų. Ji baigsis kitų metų rugsėjį.

Bičiulis – A.Burkšas

G.Gylys tikino, jog Klaipėdoje liūdesio versle įsišaknijusios negerovės išnyktų, jei būtų įsteigta teritorinė lavoninė.

Tačiau jos kūrimas uostamiestyje jau spėjo apaugti įvairiais įtarimais. Pirmiausiai todėl, kad į teritorinės lavoninės galimo steigimo reikalus aktyviai įsikišo Klaipėdos apskrities viršininkas Arūnas Burkšas, nors pats ne kartą kartojo, kad tai – ne apskrities funkcija.

"Matau, kad daugelis apskrities savivaldybių susiduria su tokiomis pat problemomis, susijusiomis su palaikų saugojimu. Todėl ir stengiuosi šias problemas spręsti", – tvirtino A.Burkšas.

Viršininkas neslėpė, kad laidojimo paslaugų sfera – jam artima. Bendrovė "Neringos komunalininkas", kuriai vadovavo A.Burkšas, dešimt metų Neringoje užsiėmė neatpažintų velionių laidojimu.

V.Čeponis taip pat labai aršiai gynė teritorinės lavoninės idėją. "Dabar valstybės ir savivaldybių biudžetams – kritinis momentas. Tai kodėl savivaldybė negali duoti tų papildomų patalpų prie morgo ir jose įkurti teritorinę lavoninę? Tuomet nereikės pervežioti palaikų", – tikino V.Čeponis.

Jis ir A.Burkšas – geri pažįstami. A.Burkšas neslėpė, kad su V.Čeponiu bičiuliaujasi nuo vaikystės, kai pradėjo kartu buriuoti. Dabar – ir vienas, ir kitas yra daugkartiniai Lietuvos buriavimo čempionai.

Biuras – "kemperyje"

Paklaustas, ar jis nėra suinteresuotas, kad greta TMI Klaipėdos ekspertinio skyriaus būtų įkurta teritorinė lavoninė, V.Čeponis vėl pyktelėjo: "Prie ko čia tai?"

Tačiau informacinėse tarnybose skelbiama, kad V.Čeponio individuali firma veikia Liepojos g. 41. Ten pat, kur ir yra TMI Klaipėdos ekspertinis skyrius. Ir kur geriausia vieta teritorinei lavoninei įvardijo A.Burkšas.

Skyriaus vedėjas V.Armonas išsigynė, kad su V.Čeponio individualia įmone niekada nėra nei sudaręs, nei nutraukęs nuomos sutarčių.

Tuo pačiu adresu veikia ir dar viena – L.Statkaus individuali įmonė, kuri taip pat teikia laidojimo paslaugas.

"Klaipėda" ne kartą yra gavusi skundų, kad Liudas Statkus savavališkai aprengia TMI Klaipėdos ekspertiniame skyriuje ar Klaipėdos universitetinės ligoninės Patologijos skyriuje ištirtus palaikus ir iš artimųjų už šią paslaugą prašo pinigų.

"L.Statkus ir V.Čeponis – kaip viena pavardė. Oficialiai jų ligonėje tikrai nėra, tačiau negerai, kad jie ten sukiojasi. Juos jau tyrė ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, ir Mokesčių inspekcija, bet, matyt, nieko nerado", – teigė J.Asadauskienė.

Nors šiuo metu TMI Klaipėdos ekspertinis skyrius iš Liepojos gatvės yra išsikėlęs į "Aterną", greta remontuojamų patalpų stovi vadinamasis kemperis, ant kurio puikuojasi reklama. Informuojama, kad teikiamos laidojimo ir kremavimo paslaugos bei nurodomas V.Čeponio telefonas.

"Kemperis", matyt, parengtas ilgam stovėjimui, nes yra paramstytas plytomis.

"Kam jis rūpi: jums ar "Aternai"? – vaidenimosi dėl esą užsakomojo straipsnio neatsikratė V.Čeponis.

Jis atmetė argumentus, kad taip palikti "kemperį" yra neetiška ne tik artimųjų netekusių klaipėdiečių, bet ir kitų laidojimo įmonių atžvilgiu. "Kiti irgi tegul statosi, juk tai vieša vieta. Aš kaip tik informuoju apie paslaugą, žmonėms patogu, nereikia niekur blaškytis, o be to, ir pigiau darau", – tikino V.Čeponis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų