- Milda Skiriutė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Klaipėda artėja prie institucinės vaikų globos atsisakymo. Parengta socialinio globėjo veiklos organizavimo tvarka, kurią tvirtins miesto taryba. Pirmieji vaikai iš globos namų persikėlė į butą.
Globos namuose – 127 vaikai
Uostamiesčio vaikų globos namuose gyvena 107 vaikai, netekę tėvų globos. Dar 20 mažylių yra įsikūrę Sutrikusio vystymo kūdikių namuose. Iš jų 10 iki trejų metų amžiaus.
Klaipėdos šeimos ir vaiko gerovės centre intensyvi krizių įveikimo pagalba per mėnesį vidutiniškai teikiama 6 nuo 4 iki 12 metų iš šeimos skubiai paimtiems vaikams.
Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė tvirtino, kad tėvų globos neteikusiam vaikui palankiausia ir geriausia augti šeimoje.
Tačiau praktikoje mažylių globa šeimoje, ypač kai šis neturi giminių, nėra išplitusi. Atkreipiamas dėmesys, kad didžioji dauguma vaikų, neteikusių tėvų globos, kuriems nustatoma laikinoji globa, yra apgyvendinami globos institucijose.
Pasak A.Liesytės, Civiliniame kodekse numatoma, kad vaiko iki trejų metų tvarka globos namuose gali būti nustatyta tik išimtiniais atvejais. Be to, tokiose įstaigose jie gali praleisti ne ilgiau nei tris mėnesius. Dėl šios priežasties pradėta organizuoti socialinių globėjų veikla.
Šie savo šeimoje prižiūrėtų tėvų globos netekusius vaikus ir už tai gautų atlygį. Socialinio globėjo šeimoje mažylis būtų prižiūrimas pagal poreikį, bet ne ilgiau kaip vienerius metus.
Atsieis 34 tūkst. eurų
A.Liesytė atkreipė dėmesį, kad kol kas įstatymu nėra apibrėžta, kaip turėtų būti organizuojama socialinių globėjų veikla. Pastarąją yra pasitvirtinusios tik kelios savivaldybės, tarp kurių Vilniaus, Kauno, Telšių. Klaipėdos savivaldybė taip pat parengė savo tvarką.
Pastarojoje numatyta, kaip fiziniai asmenys gali tapti socialiniais globėjais, kokios jų teisės ir pareigos, kokia išmokas iš biudžeto jie gali gauti.
Skaičiuojama, kad šiems metams – nuo balandžio iki gruodžio – socialinių globėjų veiklos organizavimui reikėtų beveik 34 tūkst. eurų. Ši suma būtų skirta iš Piniginei socialinei paramai nepasiturintiems gyventojams teikti lėšų.
A.Liesytė aiškino, kad socialinio globėjo veiklos išlaidos susideda iš vienkartinės išmokos vaiko vietai įkurti, atlygio už priežiūrą ir budėjimą.
Vienkartinė išmoka vienai vietai įrengti siekia 400 eurų. Ši nustatyta, atsižvelgiant į rinkos kainą.
Už šias lėšas socialinis globėjas gali įsigyti lovą, čiužinį, pagalves, antklodę, patalynę, rašomąjį stalą, spintą ar kitų daiktų, kurie reikalingi vaikui. Skaičiuojama, kad Klaipėdoje bus 20 vietų.
Socialinio atlygis už vieno vaiko priežiūrą siekia 0,75 minimalios algos – 285 eurus. Taip pat numatytas užmokestis už budėjimą 0,5 minimalios algos – 190,5 euro. Šį užmokestį globėjai gaus, kol sulauks vaiko į savo šeimą.
Norinčių yra šeši
Teigiama, kad visos išmokos apskaičiuotos, įvertinus vaiko išlaikymą globos namuose. A.Liesytė atkreipė dėmesį, kad nėra gerai, jog išmokos nepatvirtintos visos šalies mastu.
„Socialinis globėjas, kurį paruošėme mes, investavome į jį, gali išeiti dirbti į Kretingą ar Gargždus, jei šie pasiūlys, kad ir penkiais eurais didesnį užmokestį“, – pabrėžė vedėja.
A.Liesytė tvirtino, kad socialinis globėjas į savo namus gali priimti ir kelis vaikus. Svarbiausia, kad čia užtektų vietos. Asmenys, norintys tapti globėjais, turi dalyvauti atrankoje, kad būtų įsitikinta, jog jis tinkamas šiam darbui, išklausyti specialius kursus.
Uostamiestyje dabar yra šeši asmenys, kurie galėtų imtis šios veiklos. Jie jau yra išklausę kursus.
Pasak A.Liesytės, pinigai mokami socialiniam globėjui gal ir nėra dideli, tačiau, anot vedėjos, jis gali dirbti ir kitą darbą, neiškrenta iš darbo rinkos.
„Vaikai lankys darželį, mokyklą, o globėjas gali eiti į darbą“, – pasakojo vedėja.
Pakeitė gyvenamąją vietą
Uostamiesčio globos namuose pastaruoju metu taip pat sumažėjo vaikų. Aštuoni globos namų rytas „Rytas“ auklėtiniai prieš dvi savaites persikraustė į viename uostamiesčio daugiabučiame name esantį erdvų butą. Čia jie gyvena kartu su dviem socialiniais darbuotojais bei keturiais socialinių darbuotojų padėjėjais, kurie dirba pasikeisdami.
Taip siekiama, kad be tėvų likusių vaikų gyvenimo sąlygos būtų kuo panašesnės į tikros šeimos kasdienybę: vaikai kartu su prižiūrinčiais darbuotojais gamina valgį, tvarko namus, eina apsikirpti.
Globos namų „Rytas“ direktorė Regina Milašienė pasakojo, kad vaikai labai laukė persikraustymo. Visi kartu pakavo, nešė daiktus, rinko baldus.
„Vaikai dabar gyvena tikruose namuose – kartu pusryčiauja, keliauja į mokyklas, būrelius, o vakare visi grįžta namo. Dabar mokomės gyventi kitaip, norime sukurti gerus santykius su kaimynais. Tikimės, kad užsimegs gražūs santykiai. Planuojame pasikviesti kaimynus arbatos“, – tvirtino vadovė.
R.Milašienė pabrėžė, kad globos namuose vaikai taip pat gyvena šeimynomis, tačiau gyvenimas daugiabutyje yra dar artimesnis šeimos modeliui.
Globos namai „Rytas“ socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu yra įtraukti į pertvarkai atrinktų įstaigų sąrašą. Butas bendruomeniniams globos namams steigti nupirktas įgyvendinant vieną iš pertvarkos priemonių.
„Institucinių globos namų siekiama atsisakyti visoje Lietuvoje, todėl savivaldybė ir perka butus, kuriuose gali apsigyventi vaikai. Šis butas – pirmasis, netrukus bus nupirkti dar du. Juos pritaikius, ten taip pat galės kraustytis vaikai iš globos namų“, – tvirtino Klaipėdos savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktorė Audra Daujotienė.
Pirmasis nupirktas butas, kuriame jau apsigyveno vaikai, yra 120 kv.m ploto, savivaldybei kainavo 135 tūkst. eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdos senamiestyje – naujo dizaino konteineriai atliekoms
Klaipėdos senamiestis jau daugelį metų susiduria su vizualiai nepatrauklia stumdomų konteinerių problema. Šie konteineriai, išrikiuoti palei pastatų sienas, dažnai ne tik trikdo estetinį miesto vaizdą, bet ir nėra labai patogūs naudoti...
-
Gimtadienį švenčiantis V. Grubliauskas – apie vertybinį kursą gyvenimo „navigacijoje“6
Gruodžio 1-ąją buvęs ilgametis Klaipėdos meras, šiuo metu Seimo narys bei Ateities komiteto pirmininkas Vytautas Grubliauskas pasitinka 68-ąjį gimtadienį. Nors šios charizmatiškos asmenybės gyvenime netrūksta amerikietišk...
-
Žiemą uostamiestis pasitinka mažesne šildymo kaina nei pernai
Bendrovė „Klaipėdos energija“ skelbia gruodžio mėnesio centralizuotai tiekiamos šilumos kainą Klaipėdoje ir Gargžduose. Ji sieks 6,68 ct/kWh (be PVM) arba 7,28 ct/kWh (su 9 proc. PVM). Tai yra 4 procentais mažiau nei pernai gruodį, ...
-
„Tavo idėja“: liko tik dvi dienos išrinkti geriausius sumanymus!
Vos dvi dienos! Tik tiek laiko liko išrinkti geriausius projekto „Tavo idėja“ gyventojų sumanymus, kuriuos įgyvendins Klaipėdos rajono savivaldybė. Tris savo balsus už bet kuriuos projektus bet kurioje kategorijoje galima atiduoti iki ...
-
Dovanos idėja, kuri džiugins ilgiau nei Kalėdos!
Artėjant šventiniam laikotarpiui, visi pradedame svarstyti, kaip nustebinti savo artimuosius ir suteikti jiems ne tik džiaugsmo, bet ir naudos. Šiais metais siūlome apsvarstyti ypatingą ir originalią idėją – Klaipėdos baseino dovan...
-
Klaipėdos baleto mokyklos misija
Klaipėdos baleto mokyklos įkūrėja Alina Velykienė, dar ne taip seniai aktyvi politikė, jau metus vadovauja mokyklai, taip tęsdama žinomos balerinos Beatos Molytės baleto mokyklos tradiciją uostamiestyje. Šį savaitgalį klaipėdiečiai turės ...
-
Klaipėdiečius baugino plojantis vyras
Policijos ir greitosios pagalbos pajėgos skubėjo į Debreceno gatvę, kur žmonėms nerimą kėlė neadekvačiai besielgiantis vyras. ...
-
Idėja uostamiestyje – visos dienos mokykla
Klaipėdos politikams bus teikiamas svarstyti visos dienos mokyklos projektas. Sumanymas iš esmės orientuotas į socialinės rizikos šeimų vaikus, kad jie turėtų lygias neformaliojo ugdymo galimybes ir saugią aplinką visą dieną. ...
-
Labdara tapo pinigais?2
Klaipėdos mieste ir rajone atsirado labdaros surinkimo konteineriai su gramatinėmis klaidomis išsiskiriančiu užrašu. Aiškėja, kad rūbus, žaislus, avalynę ir kitus daiktus raginančiam aukoti fondui vadovauja Airijoje policijos tyri...
-
Lietuvos jūrų muziejuje tarptautiniai ekspertai aptaria Baltijos jūros žinduolių būklę
Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre tris dienas vyksta HELCOM Jūros žinduolių ekspertų grupės darbinis susitikimas. ...