Klaipėdoje per pusdienį išmontuoti sovietmečio paminklai

Klaipėdoje išmontuoti sovietmečiu pastatyti paminklai, žymėję tarybinių karių kapus. Metalinių skulptūrų ir žemyn nuleisto kardo demontavimo ėmėsi Skulptūrų parko rekonstrukciją atliekančios plungiškių įmonės darbininkai.

Kariai "pasidavė" nesunkiai

Ryte įmonės technika sustojo prie abiejų objektų.

Įmonės "Plungės lagūna" vykdomasis direktorius Povilas Batavičius vylėsi, kad demontuoti paminklus pavyks per pirmąją ir antrąją savaitės darbo dieną.

Metaliniai kariai buvo apgaubti juostomis bei medžio konstrukcijomis. Tikėtasi, kad, atjungus skulptūras nuo pagrindo, visą grupę pavyks pakelti vienu metu.

Kiek vėliau procesą stebėję žmonės matė, kad skulptūros nukeltos po vieną ir iškart išgabentos.

Su ginkluotų karių skulptūromis darbininkai ilgai nevargo, jas pavyko demontuoti iki popietės.

Tuo pačiu metu prie betoninių skydų, laikančių metalinį kardą, pakilo kito traktoriaus strėlė.

Jo viršuje sumontuoti griovimo įrenginiai žnyplėmis karpo betoną, tačiau darbas ėjosi gana lėtai, konstrukcijose labai daug armatūros.

Iki pietų pavyko nuardyti skydus iki tos vietos, kurioje prie jų pritvirtintas metalinis kalavijas.

Trumpam darbai sustojo, ko gero, specialistai turėjo įvertinti, kiek tvirtai ši dalis pritvirtinta ir kaip ją atjungti nuo betono konstrukcijų.

Po pietų darbininkams pavyko nukelti metalinį kalaviją. Tada jie toliau griovė jį laikiusius betoninius skydus. Antradienį beliko baigiamieji darbai.

A. Kaveckio feisbuko vaizdo įrašas.

Žvalgėsi per plyšius

Paskutiniame miesto tarybos posėdyje miesto politikai didžiąja balsų dauguma nusprendė, kad sovietmetį primenančioms skulptūroms ir paminklui Klaipėdoje – ne vieta.

Karių žūties vieta bus įamžinta šių laikų estetikos atminimo ženklais.

Šiam tikslui įgyvendinti bus rengiamas architektūrinis konkursas.

Rekonstruojamas Skulptūrų parkas pavasarį buvo aptvertas nepermatoma tvora. O neseniai tvora apjuosė ir tarybinių karių kapus.

Pirmadienį praeiviai darbininkų pradėtą demontavimą pamatė tik per plyšius tvoroje.

Prie jos būriavosi nemažai praeivių. Važiavę mašinomis stabtelėdavo ir traukė telefonus. Kiekvienas bandė filmuoti ar fotografuoti veiksmą.

Daugelis neslėpė besidžiaugiantys reginiu.

Vytauto Liaudanskio nuotr.

Tiesa, vienas rusakalbis vyras garsiai ir aktyviai reiškė nepasitenkinimą. Kalbėjo, kad nuo mažens vedinas tėvų ateidavo prie šių paminklų ir jausdavo pasididžiavimą.

Policininkai prie Skulptūrų parko nestoviniavo, pareigūnai tik pravažiuodavo.

Visa ši vieta ir karių kapų prieigos stebimos vaizdo stebėjimo kameromis, todėl situacija buvo kontroliuojama.

Policijos žiniomis, klaipėdiečiai elgėsi santūriai.

A. Kaveckio feisbuko vaizdo įrašas.

Laikėsi visų procedūrų

"Paminklai ne griaunami, o demontuojami ir išvežami iš šiandieninės savo vietos. Tam jau buvo ruošiamasi, miesto taryba priėmė teisėtus sprendimus, tai ne kažkoks barbariškumo aktas. Pas mus tai vyksta civilizuotai, ne naktimis, kaip kai kur kitur. Gyvename teisinėje valstybėje ir būtent teisėti sprendimai vykdomi jiems tinkamai pasiruošus. Tikiuosi, kad rangovas, atliekantis demontavimą, tai padarys civilizuotai ir nepaliks ten kažkokių žiojėjančių duobių ar atplaišų. Darbą reikia padaryti iki galo, ne tik kažką nuimti, iškelti, išvežti, bet ir tą vietą palikti tvarkingą. Tikiu, kad visa tai bus padaryta, – vakar kalbėjo uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas. – Be abejo, emocijų gali būti visokių. Linkėčiau, kad Liepos 4-oji visame pasaulyje būtų minima kaip JAV Nepriklausomybės diena ir kad šią dieną nebūtų kažkokių kitų dalykų."

Pas mus tai vyksta civilizuotai, ne naktimis, kaip kai kur kitur.

Procesas, susijęs su Skulptūrų parko ir tarybinių karių kapų paženklinimo viena buvo nuoseklus, išlaikytos visos procedūros.

Miesto politikai net buvo sulaukę priekaištų, kad biurokratiniai dalykai buvo sprendžiami pernelyg ilgai.

Dalyvavo ir gyventojai

V.Grubliauskas įsitikinęs, kad miesto valdžios negalima apkaltinti pernelyg didele skuba, ar kūlvirsčia priimtais sprendimais.

Klaipėdoje eita civilizuotu, korektišku keliu, klaipėdiečiai turėjo teisę išreikšti savo nuomonę apklausoje, tiesa, buvo nepakankamai aktyvūs.

Priminsime, kad mėnesį trukusioje (gegužės 13-birželio 13 d.) apklausoje, kad ji būtų laikoma įvykusia, turėjo dalyvauti dešimtadalis gyventojų.

Balsavimo teisę turėjo 135 107 klaipėdiečiai, savo nuomonę išreiškė 4 815 gyventojai.

Daugiau – LNK vaizdo įraše:

Karių skulptūras buvo nuspręsta išgabenti į Gruto parką, kur jas galės pamatyti kiekvienas norintis.


Šiame straipsnyje: sovietmečio paminklaipaminklaikardaskaras UkrainojeLNK turinys

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių