Prieš dvi savaites Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorės pareigas perėmusi Anne E. Derse viešnagės uostamiestyje metu apsilankė "Klaipėdos" dienraščio redakcijoje ir atsakydama į klausimus teigė, kad panaikinus vizų režimą kai kurie lietuviai į Ameriką nepatenka tik dėl melagingos informacijos, kurią pateikia pildydami elektronines paraiškas kelionei.
– Tai pirmoji Jūsų viešnagė Klaipėdoje – vieninteliame Lietuvos uostamiestyje. Kokį įspūdį paliko šis miestas?
– Dar prieš atvykstant į Lietuvą man teko girdėti daug kalbų apie šios šalies grožį. Ir iš tiesų jos pasitvirtino. Lietuva man primena mano gimtuosius kraštus – Mičigano ir Viskonsino valstijas, iš kur kilusi visa mano šeima, todėl man čia išties labai patinka. Klaipėda man paliko išties didelį įspūdį jau vien dėl to, kad šis miestas yra prie jūros. Prie Baltijos jūros man dar neteko būti, tad esu sužavėta – jos pajūris iš tiesų be galo gražus. Kadangi esu kilusi iš Šiaurinės JAV dalies, man artimas ir klimatas – šaltis ir sniegas man labai patinka.
– Lietuviai ilgą laiką laukė bevizio režimo į JAV, tačiau po to, kai įsigaliojo elektroninio leidimo keliauti sistema pastebėta, kad patekti į Jūsų šalį tapo dar sudėtingiau nei tuomet kai reikėdavo vizų. Kodėl taip atsitiko, kad kai kurie lietuviai atvykę į JAV buvo jau ne sykį neįleisti į šalį?
– Visų pirma norėčiau pabrėžti, kad Lietuvos prisijungimas prie šios sistemos yra išties labai didelis pasiekimas, kuris įrodo puikų dviejų šalių bendradarbiavimą. Pastebėta, kad po to, kai Lietuva prisijungė prie šios tarptautinės programos ženkliai išaugo keliaujančiųjų į JAV žmonių skaičius. Mes tikrai nenorime, kad į JAV keliaujantys lietuviai patirtų vienokių ar kitokių problemų – priešingai norime, kad lietuvių į mūsų šalį keliautų kuo daugiau. Lygiai taip pat norime, kad kuo daugiau amerikiečių keliautų į Lietuvą. Džiugu, kad vykstantiems į Ameriką verslo ar turizmo tikslais bei ketinantiems čia praleisti ne daugiau kaip 90 dienų nebereikia vykti į pokalbius. Tai labai supaprastino keliavimo galimybes. Problemų patyrė tik tie žmonės, kurie pildydami elektronines paraiškas nenurodė, kad anksčiau jie jau yra prašę vizų, tačiau jų negavo. Taip pat kai kurie jų nuslėpė, kad ankstesnių viešnagių metu jie šalyje praleido daugiau laiko nei buvo leista. Būtent dėl tokios melagingos informacijos JAV Migracijos pareigūnai atsisako juos įleisti į šalį. Tačiau tikrai noriu paraginti žmones kuo dažniau kreiptis dėl leidimų atvykti į JAV, tačiau, tai daryti jie turi sąžiningai. Jeigu žmogus vieną kartą negavo leidimo, tai nereiškia, kad jis nebegali bandyti jo gauti vėl. Galbūt sekantį kartą jam tai padaryti pavyks. Neigiamas atsakymas tikrai nereiškia, kad tas žmogus niekada nebegali patekti į šią šalį. Taip pat galiu užtikrinti, jog jeigu pirmaisiais naujos programos funkcionavimo metais kyla kažkokių nesklandumų, jie tikrai ateityje bus išspręsti.
– Lietuva yra ištikima JAV sąjungininkė, tad jeigu šaliai iškiltų realių saugumo grėsmių, ar Amerika būtų pasirengusi ją apginti, žinant, kad NATO iki šiol nėra sukurtas naujų bloko narių gynimo planas?
– Norėčiau pabrėžti, kad JAV labai vertina Lietuvos įnašą ir darbą Afganistane. Nors Lietuva yra viena mažiausių šalių iš visų NATO narių, jos darbas yra išties milžiniškas. Lietuva yra pilnateisė NATO narė, todėl jai baimintis dėl saugumo nereikėtų. Prezidentas Barakas Obama neseniai pasakė, kad nėra jokių skirstymų į senus ar naujus, svarbius ir nesvarbius NATO narius, todėl Lietuvai baimintis tikrai nėra dėl ko. Tiek JAV, tiek ir visa NATO yra pasirengusi apginti bet kurį savo narį, taip pat ir Lietuvą.
– Pastaruoju metu Lietuvos politika bei žiniasklaida mirga nuo informacijos apie čia buvusį CŽV kalėjimą. JAV atsiribojo nuo tokių pareiškimų ir nieko nekomentuoja, tad ar tylėjimas nereiškia, kad sklandančios kalbos yra tikri faktai?
– Atsakymo neturiu, nes mūsų šalyje galioja ilgalaikis susitarimas jokių klausimų, susijusių su saugumu ar žvalgyba, nekomentuoti.
– Nors Lietuvą ir JAV sieja glaudūs politiniai santykiai, versle jie kol kas išlieka minimalūs. Kaip manote, ar JAV jau pakankamai investavo Lietuvoje? Kokios perspektyvos, kad ateityje lietuviams pavyks pritraukti daugiau investicijų iš Jūsų šalies?
– Ambasadore pradėjau dirbti dar visai neseniai, todėl su visa informacija nespėjau susipažinti. Galiu patikinti, kad dėsiu visas pastangas tam, kad sustiprinčiau Lietuvos ir JAV ryšius ekonomikos bei verslo srityse. Sieksiu, kad visi bendromis jėgomis pasiektume norimų rezultatų. Iš tiesų Lietuva turi daug privalumų – pirmiausiai čia yra labai kvalifikuota ir išsilavinusi darbo jėga, o antra – labai svarbu tai, kad Lietuva yra Europos Sąjungos narė, o taip pat ji yra verslui strategiškai palankioje vietoje. Tai ir yra tas potencialas, kurį privalome išnaudoti. Artimiausiu metu ketinu pasikalbėti su savo šalies verslininkais tam, kad išsiaiškinčiau su kokiomis kliūtimis jie susiduria norėdami investuoti Lietuvoje. Tačiau iš patirties galiu pasakyti, kad dažniausiai pasitaikančios kliūtys yra įstatyminė aplinka, o taip pat per mažai reklamos, siekiant pritraukti investicijas. Šiuo metu aktyviai lankau visas JAV kapitalo bendroves Lietuvoje. Neseniai viešėjau itin sėkmingai dirbančioje kompanijoje – "Mars Lietuva". Šios įmonės veikla galėtų būti sėkmingos investicijos Lietuvoje pavyzdys.
Naujausi komentarai