- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Idėja: mokinių tėvai įsitikinę, kad vaizdo kamerų atsiradimas klasėse – tik laiko klausimas. Tai būtų ne tik modernu, bet ir išspręstų ne vieną kylančią problemą.
-
Pasiteisino: A.Leliuga neslėpė, kad vaizdo stebėjimo kameros ne tik padeda išnarplioti konfliktines situacijas, bet ir drausmina žmones.
-
Neprieštarautų: G.Aurylienė mano, kad vaizdo stebėjimo kamerų įrengimas klasėse nepažeistų vaikų teisių, tačiau įrašai neturėtų plisti už mokyklos ribų.
Vienos uostamiesčio mokyklos mokinių tėvai, neapsikentę nesibaigiančių kai kurių mokytojų ir mokinių konfliktų bei nesutarimų tarp pačių moksleivių, prabilo apie vaizdo kamerų įrengimą kabinetuose. Esą tai ne tik drausmintų vaikus, bet ir padėtų išsiaiškinti ginčytinas situacijas.
Mokytoja terorizuoja vaikus?
Penktą klasę lankanti mergaitė prasitarė mamai, kad istorijos mokytoja labai pikta, esą kelia balsą, jei vaikas atsako ne taip, kaip parašyta vadovėlyje.
Jos bijo visi mokiniai, istorijos pamokos laukia su siaubu.
"Pasirodo, mokytojos elgesiu skundžiasi ne mano vienos dukra. Po daugelio tėvų signalų dėl nuolatinio psichologinio smurto prieš penktokus, kreipėmės į klasės auklėtoją. Ji pasikalbėjo su istorijos mokytoja, kuriai metami įtarimai dėl galbūt nederamo jos elgesio. Po to santykiai su ta mokytoja tik pablogėjo", – skundėsi mama.
Toliau viskas vystėsi kaip prasčiausios reputacijos totalitarinių valstybių mokyklose.
Istorikė įsiuto ir penktokams pareiškė, kad iš klasės niekas neišeis, kol ji neišsiaiškins, kas ją įskundė.
Vaikus išgelbėjo netyčia į klasę galvą kyštelėjusi auklėtoja, kuri nesuprato, kur dingo jos auklėtiniai ir kodėl jie neateina į jos pamoką.
Pasiūlymas – filmuoti pamoką
Anot klaipėdietės, tokių situacijų – ne viena.
Socialiniuose tinkluose tėvų forumai ūžia nuo pasipiktinimo kai kurių mokytojų elgesiu, esą vaikai per pamokas patiria psichologinį smurtą, jie nuolat žeminami, todėl apie mokymąsi toje baimės atmosferoje nėra ko ir kalbėti.
Retsykiais jai reikėdavo apdrausti automobilį, kartais nueiti į kirpyklą.
"Mano atvejis dar kitoks. Ne kartą mano sūnaus klasėje šeštokai per anglų kalbos pamokas sėdėdavo vieni, nes jų mokytoja tvarkydavo savo reikalus: retsykiais jai reikėdavo apdrausti automobilį, kartais nueiti į kirpyklą. Vaikams buvo duodamos savarankiškos užduotys. Bet ar galima tokius nedidelius vaikus palikti vienus? Kur jos atsakomybė, kodėl jai už tai mokama alga, kai žmogaus net nėra darbo vietoje?" – piktinosi kita mama.
Esą dėl to skundėsi mokyklos vadovybei, bet ji dangsto savo darbuotoją, nenori menkinti mokyklos reputacijos.
Todėl tėveliai čia mato vienintelę išeitį – klasėse reikia įrengti vaizdo stebėjimo kameras.
Tada ir nekils jokių klausimų nei dėl mokytojų ir moksleivių santykių, nei dėl pačios ugdymo kokybės.
"O dar geriau būtų, kad mes patys, prisijungę kad ir prie elektroninio dienyno, bet kada galėtume pasižiūrėti, ką veikia mūsų vaikai. Manyčiau, visiems būtų didelė nauda", – pastebėjo dar vienas du nepilnamečius auginantis klaipėdietis.
Idėja verta dėmesio
Idėjai klasėse įrengti vaizdo kameras pritartų ir Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Kazakauskienė.
"Gal ir gera mintis. Juk dabar kalbama apie pamokos atvirumą, kalbama, kad atvertume klasių duris per pamokas. Neseniai išgirdau apie šitą sumanymą ir tie, kurie bandė dirbti atviromis durimis, teigia, kad poveikis didelis – vaikai dirba drausmingiau. Uždaroje klasėje gali įvykti daugiau negerovių nei ten, kur durys atviros. Todėl vaizdo stebėjimo kameros būtų neblogas sprendimas ugdymo procese", – pastebėjo V.Kazakauskienė.
Klaipėdos vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Gražina Aurylienė tikino, jei vaizdo įrašus, nufilmuotus klasėse, naudos tik mokyklos administracija konfliktams tirti, ar dėl patyčių prevencijos ir jie nebus platinami kad ir socialiniuose tinkluose, vaiko teisės nebus pažeistos.
"Jei filmuota medžiaga bus naudojama tik mokinių saugumui užtikrinti, manau, tai nepažeis vaikų interesų. Be to, jokia čia naujiena, juk vaizdo stebėjimo kamerų yra visur – ir parduotuvėse, ir baruose, net autobusuose. Todėl manau, kad idėja yra gera", – pastebėjo G.Aurylienė.
Pirma – M.Mažvydo progimnazija
Klaipėdos M.Mažvydo progimnazija – viena pirmųjų uostamiestyje, kurios koridoriuose buvo įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.
Tai nutiko prieš beveik 15 metų. Mokyklos vadovas Vytautas Dumčius džiaugiasi šiuo sprendimu.
"Mums tų vaizdo stebėjimo kamerų prireikė dėl vaikų drausmės. Buvo konfliktų su tėveliais, kurie tikėjo savo vaiku, bet netikėjo mokytojais. Po vieno tokio nemalonaus incidento, kai tėvai kaip įmanydami vaiką teisino, nors visa klasė ir mokytoja tą įvykį matė, o tėveliai tuo nepatikėjo, mes nusprendėme koridoriuose įrengti vaizdo stebėjimo kameras", – prisiminė V.Dumčius.
Esą atsiradus vaizdo kameroms vaikų elgesys ne itin pasikeitė, jie galbūt netapo drausmingesni, bet apsistumdymų gerokai sumažėjo.
Vaikai žino: jei jie ką padarys blogai, vaizdo įrašai bus peržiūrėti.
"Mūsų mokyklos koridoriuose yra vaikų persirengimo spintelės, nes pas mus nėra rūbinės dėl patyčių prevencijos. Ateina vaikai ir skundžiasi, kad kažkas jų spintelėje kažką padarė. Tada peržiūrime įrašą ir matome, kas nutiko. Ypač dažnai buvo niokojami tualetai, ten, žinoma, vaizdo kamerų nėra, bet stebimos jų prieigos. Tai visi rūkaliai greitai išaiškinami, nes matome, kas tuo metu ten įėjo, o po jų išėjimo – tualetas liko prirūkytas", – pasakojo V.Dumčius.
Anot progimnazijos vadovo, dėl vaizdo stebėjimo kamerų rūkymą mokyklos tualetuose faktiškai pavyko išgyvendinti.
Ne pakenkė, o padėjo
Beje, M.Mažvydo progimnazijos klasėse pamokas filmuoti taip pat yra galimybė.
Kol kas vaizdo stebėjimo kameros mums nepakenkė, tik padėjo.
Ten vienuolikoje kabinetų yra pakabintos vadinamosios išmaniosios lentos, kurios gali filmuoti, bet praktiškai jomis naudojamasi nedaug.
"Buvo susiklosčiusi situacija, kai mokytoja buvo priversta kamerą įjungti. Tačiau tokių drastiškų priemonių prireikia retai. Pas mus tik dvi mokytojos su tėvų sutikimu buvo jas įjungusios klasėse. Kol kas vaizdo stebėjimo kameros mums nepakenkė, tik padėjo", – tikino V.Dumčius.
Esą klausimas, kad pamokos mokykloje būtų filmuojamos visose klasėse, nuolatos iškyla.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre1
Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad kokybiškas ankstyvasis ugdymas yra itin svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikų raidai ir jų ateities sėkmei. Šis ugdymas yra tvirtas pamatas, ant kurio formuojasi vaikų intelektinis, emocinis ir socialinis...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
„Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį3
Ne vienerius metus klaipėdiečiams rodęs, kaip šiame mieste gyventa prieš kelis šimtus metų, kūrinys dingo iš įprastos vietos. Šioje tvirtovės įtvirtinimų vietą ženklinančiame plote netrukus bus įrengtas kitas akc...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį1
Rudeninių lapų šlavimo ir išvežimo darbai vyks iki gruodžio vidurio. Šią savaitę vien iš Skulptūrų parko išvežta net 20 tonų lapų. Didžioji dalis šaligatvių – nuvalyti, pamažu valomi ir kiti parkai ...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...