Po sausio 1-osios labai nemaloni staigmena laukia tų žmonių, kurie turi įprotį sąskaitas apmokėti vėliau, nei privaloma. Vėluojantiems mokesčių mokėtojams po Naujųjų gali tekti tris su puse karto permokėti už komunalines paslaugas, nes kompiuterinė programa sąskaitos brūkšniniame kode pateiktą sumą traktuos ne litais, o eurais.
Namų administratoriai įspėjo
Uostamiesčio daugiabučių namų gyventojai kartu su sąskaitomis už būsto administravimą gavo ir pranešimus "Patarimai gyventojams dėl euro įvedimo".
Biuletenyje primenama, kad nuo sausio 1 d. Lietuvos nacionalinė valiuta bus euras ir raginama sąskaitas apmokėti iki 2014 m. gruodžio 31 d., nes vėluojančiuosius gali ištikti šokas.
Daugiabučių administratoriai primena, kad tiems, kurie už suteiktas paslaugas atsiskaito brūkšniniu kodu, tai yra prekybos centrų kasose ar specialiuose mokėjimo terminaluose, po Naujųjų metų tokią vėluojančią sąskaitą kompiuterinė programa brūkšniniame kode nurodytą sumą traktuos kaip eurus.
Todėl vėluojantys mokėtojai permokės 3.4528 karto. Tiesa, įspėjama, jog permoka bus užskaitoma už kito mėnesio paslaugas. O siekiant išvengti šio netikėtumo, siūloma apmokėti visas sąskaitas iki 2015 m. sausio 1 d.
Tiems, kurie neturi tokios galimybės, po Naujųjų metų anksčiau išrašytas sąskaitas patariama apmokėti nenaudojant brūkšninio kodo. Tai yra atsiskaityti už paslaugas bankų skyriuose arba internetu.
Nesusipratimų galima išvengti
Ne paslaptis, kad nemažai gyventojų, ypač šildymo sezono metu, neturi galimybių apmokėti visų sąskaitų laiku. Dauguma jų atideda atsiskaitymus už šildymą ar karštą vandenį, nes šios sumos paprastai būna didžiausios.
Sunku ir įsivaizduoti tokio kliento reakciją, kai jam už šildymą vietoj 500 litų teks mokėti tą pačią sumą eurais, nes – tokia kompiuterinė sistema.
Jau dabar prognozuojama, kad su šia problema susidurs nemaža dalis mokesčių mokėtojų, kurie neturi galimybių už paslaugas atsiskaityti laiku.
"Kompiuterinės programos, nuskenuodamos brūkšninį kodą, po sausio 1 d. nekonvertuos litų į eurus. Todėl mes iš anksto įspėjame gyventojus pasirūpinti sąskaitas apmokėti laiku, kad po Naujųjų metų dėl to nekiltų problemų", – pabrėžė bendrovės "Mano būstas LT " atstovas ryšiams su visuomene Paulius Ugianskis.
Sistema nepaiso įstatymo
Kompiuterinė programa nekonvertuoja valiutos ir nepasiduoda euro įvedimo įstatymams – pirmąsias dvi metų savaites sudaryti sąlygas su klientais atsiskaityti ir litais, ir eurais.
Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus viršininkas Tomas Karpavičius paaiškino, kad minėta problema – įmonių (paslaugų teikėjų) ir jų klientų santykių lygmens.
"Todėl manome, kad tai yra vartotojų teisių gynimo klausimas, ir šiuo atveju tai nėra Lietuvos banko kompetencijos dalykas. Galėtume rekomenduoti, kad nebūtų nepatogumų, tai – pirmiausia apmokėti sąskaitas laiku, o jeigu to nepavyksta padaryti, susisiekti su įmone ir išsiaiškinti, ar bus problemų, jeigu mokės po sausio 1 d., pasikonsultuoti, kaip sumokėti taip, kad nebūtų permokos", – patarė T.Karpavičius.
Kas apgins vartotoją?
Lietuvos banko atstovas Mindaugas Mileška pabrėžė, jog visus "vartotojų teisių gynimo klausimus sprendžia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba."
Dienraščiui pasiteiravus, kaip ši tarnyba tokiu atveju ketina apginti vartotoją, kuris po euro įvedimo iš dalies ir dėl savo kaltės bus priverstas permokėti už paslaugas, paaiškėjo, kad tokius klientus turėtų ginti ne vartotojų teisių saugotojai, o Valstybinė mokesčių inspekcija.
"Viskas, kas susiję su kasos aparatais, sąskaitomis, atsiskaitymais, yra Valstybinės mokesčių inspekcijos kompetencija. Pabandykite kreiptis ten, jie turėtų pateikti išsamesnę informaciją, ką tokių atveju daryti", – tikino Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Viešųjų ryšių vyriausiasis specialistas Vitas Jonas Ūsas.
Valstybinės mokesčių inspekcijos Komunikacijų vadovas Darius Buta teigė, jog Mokesčių inspekcija administruoja 23 mokesčius, pradedant gyventojų pajamų, PVM ir kitais, tačiau komunalinių mokesčių jie nerenka.
Gyventojai už šildymą, už vandenį, už dujas, elektrą ir panašiai, tiesiogiai atsiskaito su paslaugos teikėjais.
"Pagrindinė Mokesčių inspekcijos funkcija yra užtikrinti pajamų į biudžetą surinkimą. Tačiau Mokesčių inspekcija tikrai negali kištis į dviejų pusių sandorio aiškinimąsi ir jų atsiskaitymą. Mokesčių inspekcija negali atsakyti už žmones, kurie suklysta", – teigė D.Buta.
Taigi, žmonės, kurie sumanys senas sąskaitas sumokėti po sausio 1 d. ir per apsirikimą permokės tris su puse karto, tiesiog bus patys kalti ir susigrąžinti permokėtos sumos neturės galimybės.
Paguoda viena – ta permoka bus užskaitoma už kito mėnesio paslaugas.
Gelbės atidumas
Bendrovės "Perlo paslaugos" direktoriaus pavaduotoja klientų aptarnavimo klausimais Vygantė Rukauskienė tvirtino, kad netikėtumui dėl brūkšninio kodo sąskaitų skenavimo po sausio 1 d. jų darbuotojai yra pasirengę.
"Net neabejojame, kad žmogus nesutiks mokėti tris su puse karto didesnę sumą, nei jam priklauso, nepaisant to, kad jis pats kiek vėluoja apmokėti sąskaitas. Kliento pageidavimu pardavėja perskaičiuos ir pataisys reikiamą mokėti sumą, kiek tai turėtų būti eurais", – tikino V.Rukauskienė.
Pasak jos, prekybos tinklai yra informuoti apie visus pasikeitimus, kurie laukia po sausio 1 d.
Numatytas ir vėluojančiųjų sąskaitų apmokėjimas. Esą tokiu atveju, kai brūkšninis kodas bus nuskenuotas, ekrane pasirodys reikiama sumokėti suma.
Teigiama, kad kasininkė galės ją pataisyti, tai yra įves tokią sumą, kokią klientas norės mokėti.
Brūkšniniame kode neišskiriama valiuta. Mokesčių surinkimo paslaugų teikėjams yra labai brangu įsivesti dvi sistemas, kurios atpažintų dvi valiutas vien dėl pereinamojo dviejų savaičių termino, per kurį gyventojams bus galima atsiskaitinėti tiek litais, tiek eurais.
"Jeigu atsitiks taip, kad išspausdins kvitelį ir klientui kažkas netiks, bus galima atšaukti įmoką, tai yra anuliuoti operaciją", – tikino V.Rukauskienė.
Paprastai sąskaitas žmonės pradeda mokėti nuo kiekvieno mėnesio 10 d., kai gauna pensijas ar algas.
Kiek klientų vėluoja mokėti einamąsias sąskaitas, tokios statistikos nėra.
Naujausi komentarai