„Sinfonietta Rīga“ ir J. Janulytės premjera Klaipėdoje

 • Teksto dydis:

Lietuviams ir latviams suvienijus jėgas gimė įspūdingas muzikinis projektas: „Vandens spalva“ – nuoroda į ilgai lauktą kompozitorės Justės Janulytės kūrinio premjerą, kuri Lietuvoje įvyks kitą savaitę būtent uostamiestyje, festivalyje „Klaipėdos muzikos pavasaris“.

Jaunyste spindintis orkestras

Balandžio 5 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salės scenoje muzikuos „Sinfonietta Rīga“ su šio orkestro meno vadovu bei dirigentu Normunds Šnė ir saksofonininkas Arvydas Kazlauskas.

„Sinfonietta Rīga“ – tai vienintelis tokio pobūdžio orkestras ne tik Latvijoje, bet ir Baltijos šalyse. Jis yra tarsi katilas, kuriame produktyviai maišosi Vakarų ir Rytų Europos muzikinės tradicijos. Taip formuojasi unikalus, sąmoningai puoselėjamas atlikimo stilius, pasižymintis nepriekaištinga skambesio kokybe. „Sinfonietta Rīga“ koncertuoja ne tik Latvijoje, bet ir svetur. Orkestras kelis kartus pelnė didįjį Latvijos muzikos prizą. Jo vadovas N.Šnė jau 10 metų žingsnelis po žingsnelio ieško bendro meninio sprendimo su jaunaisiais kolektyvo nariais. „Sinfonietta Rīga“ nariai yra vedami didžiulio entuziazmo groti kartu ir tai yra svarbiausia. Jauni žmonės nuostabūs savo jaunyste ir tai kompensuoja daugelį dalykų. Galbūt jie dar nėra pasiekę aukščiausios profesionalumo pakopos, tačiau puoselėja ir įgyvendina savo pačių idėjas, daro tai su didžiule aistra ir nepalieka vietos rutinai. Jaunų žmonių energija yra unikali. Pats jaučiuosi atjaunėjęs, mėgaujuosi savo darbu ir siekiu geriausių rezultatų“,– yra sakęs orkestro vadovas.

Lietuvis iš Latvijos

Latvijoje įsikūręs saksofonininkas A.Kazlauskas užaugo Vilniuje, tačiau aukštojo mokslo siekė Latvijos J.Vytuolio muzikos akademijoje. Jis yra daugkartinis J.Pakalnio respublikinio jaunųjų atlikėjų konkurso ir tarptautinių konkursų Latvijoje, Estijoje bei Slovėnijoje laureatas. A.Kazlauskas yra grojęs solo su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, Latvijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, kameriniu orkestru „Sinfonia Concertante“, orkestru „Sinfonietta Rīga“, Lietuvos kariuomenės garbės sargybos orkestru ir pučiamųjų orkestru „Rīga“. Kaip solistas ar įvairių ansamblių narys yra koncertavęs Lenkijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Izraelyje, Airijoje, Olandijoje, Italijoje ir kitur. A.Kazlauskas yra saksofono pedagogas Latvijos J.Vytuolio muzikos akademijoje, taip pat dirba J.Medinio aukštesniojoje muzikos mokykloje ir pučiamųjų orkestre „Riga“, koncertuoja kaip solistas ir įvairių kamerinės bei elektroninės / eksperimentinės muzikos ansamblių narys. A.Kazlausko meistriškai valdomas saksofonas jau ne kartą skambėjo Klaipėdos koncertų salėje.

Akcentas – „Vandens spalva“

Svarbiausias latvių orkestro koncerto akcentas – lietuvių kompozitorės, monochrominės muzikos kūrėjos J.Janulytės kūrinio „Vandens spalva“ saksofonams solo ir kameriniam orkestrui premjera. Rygos „Saksofonijos“ festivalio bei „Klaipėdos muzikos pavasario“ festivalio užsakymu sukurtas kūrinys, pasak autorės, „poetiškai tyrinėja iliuzinę vandens spalvą, kuri iš tikrųjų neegzistuoja, atsakymų ieškant per muzikines atspindžio metaforas ir kompozicijos medžiagą generuojant pasitelkus veidrodinius principus, nulemiančius tiek makro, tiek mikro lygmenis. Solisto partija sudaryta iš ostinatiškai švytuojančių žemos ir aukštos natų, kurios vis labiau tolsta viena nuo kitos. Didėjant atstumui tarp jų atsiveria vis platesnė ertmė, kuri užpildoma nuolat kintančių tembrinių / harmoninių orkestro spalvų „skysčiu”, kol tas simbolinis indas neišvengiamai persipildo“.

Pasak muzikologės Jūratės Katinaitės, „kartais atrodo, kad Justės kūriniai išvis neturi pradžios ir pabaigos, kad ten už horizonto muzika keliauja toliau, persmelkia jau kažką kita...“

Premjerinio kūrinio solo partiją A.Kazlauskas gros  sopraniniu, altiniu ir baritoniniu saksofonais. Koncerte skambės ir kiti efektingi šiuolaikinės muzikos kūriniai – estų kompozitoriaus E.S.Tüüro „Lighthouse“ („Švyturys“) ir iš JAV kilusio menininko J.Poussono kompozicija „Murmurations“. Tokioje programoje J.Haydno Simfonija B-dur – kaip gaivus klasikinės muzikos gurkšnis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių