„Orkestro vasara 2021“ kvies kartu ilsėtis, keliauti laiku ir pažinti naują lietuvišką muziką

  • Teksto dydis:

Palangai minint sugrąžinimo Lietuvai šimtmetį, „Palangos orkestras“ ragina šią sukaktį visą vasarą švęsti „Orkestro vasaros“ koncertuose Palangos Birutės parko rotondoje, kur savo klausytojų tradiciškai lauks kiekvieną vasaros ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį 18.30 val. jau nuo birželio 10-osios.

Šiemet „Palangos orkestras“ paruošė tris programas. Ketvirtadieniais į Birutės parką užsukusius palangiškius ir miesto svečius pasitiks pastarojo šimtmečio kurortinės pučiamųjų muzikos kaleidoskopas – programa „Kurorto muzika: nuo Grafų Tiškevičių iki dabar“. Penktadieniais – duoklė lietuviškam repertuarui. Programoje „Palanga+Lietuva=100“ skambės Eduardo Balsio, Rimanto Giedraičio, Tito Petrikio kūriniai bei konkurso „MCC Palanga 2020“ metu specialiai Palangos sugrąžinimo Lietuvai šimtmečiui sukurtos jaunosios kartos lietuvių kūrėjų kompozicijos.

Nors tie vasaros orkestro koncertai yra brangus malonumas, bet jie išliks visą laiką.

Šeštadieniais „Palangos orkestras“ kvies atsipalaiduoti ir pasimėgauti populiariosios muzikos programa - „Palangos orkestras lengvai“.

Iš viso šią vasarą numatyti 36 „Orkestro vasaros“ koncertai, kuriems sukliudyti gali tik dangaus išdaigos - lyjant pasirodymai nevyksta.

„Orkestro vasaros“ koncertų ciklu „Palangos orkestras“ tęsia antrą šimtmetį gyvuojančią orkestrinės pučiamųjų muzikos koncertų Palangos kurorte tradiciją, savo amžiumi gerokai lenkiančią ir „Palangos orkestrą“, ir Palangos grąžinimo Lietuvai šimtmetį: remiantis šaltiniais, kurorte orkestrai nemokamai poilsiautojams muzikuoja nuo XIX a. devintojo dešimtmečio, nors tikėtina, jog grafas Juozapas Tiškevičius orkestrą samdydavo ir dar anksčiau Grafo Felikso Tiškevičiaus sesuo Elena Tiškevičiūtė-Ostrovska savo prisiminimuose „Połąga i Kretynga za życie mojego ojca“ („Palanga ir Kretinga mano tėvo laikais“) apie Palangos kurorto muzikinį gyvenimą XIX a. devintajame dešimtmetyje rašė: „Nuo liepos 1 dienos orkestras kasdien grieždavo pavėsinėje parke nuo septynių iki vienuoliktos vakaro. Muzikantai buvo kviečiami kasmet daugiausia iš Rygos, bet kartais nutikdavo, kad mano tėvas (Kretingos ir Palangos dvarų savininkas Juozapas Tiškevičius) atrasdavo gabių muzikantų tarp keliaujančių orkestrų. Jei toks orkestras pasirodydavo Kretingoje, tuomet mano tėvas liepdavo jiems kelias dienas repetuoti mūsų pavėsinėje. Kretingos publikai tai būdavo pramoga, o jei repeticijos pavykdavo, tuomet mano tėvas sudarydavo su jais sutartį vasaros sezonui Palangoje.“

D. Kryževičiaus nuotr.

Esama žinių, jog 1882 m. grafas subūrė dvaro orkestrą Kretingoje, kurio branduoliu tapo profesionalūs muzikantai, atvykę su šeimomis iš Čekijos. Orkestras koncertuodavo ir Palangos kurorte.

Orkestrų koncertai anuomet vykdavo parke šalia Kurhauzo specialiai tam pastatytoje rotondoje, kuri buvo dabartinės Palangos koncertų salės vietoje. Be šių popietėmis vykusių muzikinių pasirodymų Palanga tapo neįsivaizduojama.

Poilsiautojams dažnai grodavo iš Liepojos atvykdavęs Kuršo dragūnų orkestras, grafo Mykolo Oginskio orkestras iš Rietavo dvaro. Vėliau, atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, Palangoje kiekvieną vasarą ėmė koncertuoti gerai visoje šalyje ir už jos ribų žinomų kapelmeisterių B. Jonušo ir V. Visockio vadovaujami orkestrai.

1927 m. buvo pastatyta ir naujoji rotonda Birutės parke, nuo tada pučiamųjų muzikos koncertai persikėlė į šią erdvę, kur vyksta iki šiol.

Ši Palangos tradicija buvo išlaikoma net ir sunkiais miestui laikais. Nuo 1933 iki 1939 metų Palangos burmistru buvęs daktaras Jonas Šliūpas vienam to meto laikraščiui sakė: „Nors tie vasaros orkestro koncertai yra brangus malonumas, bet jie išliks visą laiką“.

Šiandien šios Europietiškos kultūros tradicijos tąsa neįsivaizduojama be „Palangos orkestro“. „Orkestro vasaros“ koncertų ciklą Birutės parke „Palangos orkestras“ nepertraukiamai rengia jau daugiau nei dvidešimt metų.

Daugiau informacijos apie „Orkestro vasaros“ koncertus ir išsamios programos ieškokite „Palangos orkestro“ Facebook paskyroje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių