Klaipėdos lėlių teatras pradeda naują sezoną

  • Teksto dydis:

Šie metai Klaipėdos lėlių teatrui – jubiliejiniai. Prieš tris dešimtmečius savo veiklą pradėjęs teatras šiemet su padangėmis skraidančiomis žuvimis kviečia visus ieškoti grynumo – grynų spalvų, grynų garsų, kvapų, jausmų, emocijų, kviečia įkvėpti gryno oro, rinktis tai, kas tikra, vertinga, tvaru, svarbu, iš tikrųjų reikalinga.

Teatrališkas reginys aikštėje

Šį šeštadienį Klaipėdos lėlių teatras pradės sezoną visus klaipėdiečius ir miesto svečius kviesdamas į Teatro aikštę – čia 12 val. vyks teatrališkas reginys „Apie žuvis ir žmones“. Svajingas ir elegantiškas skrydis danguje – aukštyn ir žemyn, dangaus mėlį skrodžiantis, bet lengvas lyg plunksnos krytis, grakštus kaip žuvies uodegos vikstelėjimas vandenyno gelmėje. Unikalus, efemeriškas, kas akimirką kintantis didelių iš polietileno plėvelių pagamintų lėlių judėjimas vieniems primins sklendžiantį paukštį, kitiems – plaukiančią žuvį; vienus nukels į povandeninį pasaulį, kitus – į dangaus aukštybes, o gal – prie dangaus skliautais nardančių jūros gyventojų. Ir pakvies pamatyti gražų, ramų, galbūt kiek liūdną jų šokį.

Rugsėjo 17 d. Klaipėdos lėlių teatre vyks teatro archyvinių spektaklių lėlių parodos atidarymas. Parodoje bus eksponuojamos Jūratės Januškevičiūtės, Gintarės Radvilavičiūtės, Živilės Dargytės, Aušros Bakanaitės sukurtos lėlės, lankytojus nukelsiančios į pamėgtus, išsiilgtus spektaklius „Mama“, „Žirafa su kojinėmis“, „Baubas“, „A-pa-pa“, „Kiškio pasakos“ ir kitus.

Naujas spektaklis – apie baimes

Spalio 29 d. Klaipėdos lėlių teatras pakvies į šviesų ir objektų spektaklio „Tunelis“ premjerą. Spektaklis kuriamas bendradarbiaujant su Liublianos lėlių teatru (Slovėnija), spektaklio režisierius – Miha Golobas. Įdomus ir unikalų braižą turintis režisierius savo kuriamuose spektakliuose linkęs naudoti vaikų aplinkoje randamus objektus – dažus, smėlį, šviesą. Pagarbiai, atsakingai, tarp savęs, suaugusiojo, ir vaikų distancijos nekuriantis režisierius ir šį kartą kalbės vaikams itin aktualia tema – apie baimes. Žaisdama su šviesa ir tamsa, spektaklio kūrybinė komanda kvies pamatyti savo baimes kitaip, taip, kad gal net pavyks su jomis susidraugauti.

2023 m. gegužės 4–7 d. vyks tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Nuo 1997 m. kas dvejus metus Klaipėdos lėlių teatro organizuojamas festivalis kiekvieną kartą siekia pristatyti amžiaus ir įsišaknijusių stereotipų ribas peržengiantį lėlių teatro meną, jungiantį tradicinę šios teatro rūšies raišką su naujosiomis bangomis ir eksperimentiniais ieškojimais, tarpdisciplininę jo prigimtį – su grynomis formomis.

Ruošiasi premjeroms, gastroliuoja

Savaitgaliais Klaipėdos lėlių teatras kviečia į repertuarinius spektaklius, ruošiasi naujoms lėlių spektaklių premjeroms. Spektaklį vaikams Klaipėdos lėlių teatre kurs režisierė Olga Lapina, suaugusiesiems – režisierė A. Bakanaitė. Be to, teatras gastroliuos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Praėjusį ketvirtadienį klaipėdiečiai lėlininkai dalyvavo Panevėžio lėlių vežimo teatro organizuojamame tarptautiniame lėlių teatrų festivalyje „Lėlė gatvėje 2022“, kuriame rodė lauko reginį „Apie žuvis ir žmones“. Rugsėjo pabaigoje į Liublianos lėlių teatro (Slovėnija) organizuojamą festivalį „Lutke“ Klaipėdos lėlių teatras nuveš spektaklį „Didysis sprogimas“.

Ne mažiau įdomių veiklų numatyta ir Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre – rugsėjis prasidėjo trečiosiomis meistriškumo dirbtuvėmis. Šį sykį penkių dienų trukmės dirbtuvėse dalyviai kartu su kino ir teatro dramaturge Tekle Kavtaradze tyrinėja dramaturgijos pasaulius: iš pradžių buvo supažindinti su dramaturgijos teorija, kurią vėliau dalyviai turėjo galimybę išbandyti praktikoje, teorinius pagrindus jungdami su kūrybinio rašymo praktikomis ir tokiu būdu vystydami atsineštas ar čia pat kilusias idėjas. Dirbtuvės skirtos visiems, norintiems susipažinti su teatro dramaturgija ir išbandyti šį žanrą.

Instaliatyvi paroda ir edukacijos

Netrukus po dirbtuvių Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro erdvės užsipildys nauja ekspozicija – spalio 7 d. duris atvers interaktyvi kino ir teatro dailininko, iliustratoriaus Antano Dubros kurta paroda „Dzotukės“ (dzūkiškai – slaptavietės, būstinės) apie slaptavietes ir jų ieškojimą (ir radimą?). Instaliatyvi paroda, kurioje kiekvienas galės atrasti, pasislėpti ar iš slaptavietės stebėti pasaulį ir kitų gyvenimus. Paroda subalansuota šeimoms, organizuotoms mokinių grupėms, draugų būreliams ir tiems, kurie bus pasiryžę draugų susirasti „Dzotukėse“.

Organizuotos mokinių grupės ir šiemet bus ypač laukiamos Klaipėdos lėlių teatro edukaciniuose užsiėmimuose. Teatrinėje edukacijoje „Mechaninis stebuklas“ vaikai nuo penkerių turės galimybę susipažinti su mechanikos principais ir veikimu natūralioje aplinkoje, „Iliuzija lėlių teatre“ atskleis lėlių teatro paslaptis, o „Lėlių teatro magija“ pristatys svarbiausius lėlių teatro istorijos ir raidos momentus, patys pasigaminę po lėlę edukacijos dalyviai galės išbandyti ir atrasti pagrindinius lėlių teatro veikimo principus.

Mokyklėlė ir Kalėdos

Ikimokyklinio amžiaus vaikai nuo vienerių laukiami „Karakumų Asilėlio mokyklėlėje“. Mokyklėlės tikslas – supažindinti vaikus su lėle, lėlių teatru, puoselėti žmogiškąsias vertybes, mokyti vaikus būti grupėje, reikšti mintis, nebijoti savęs ir kitų. Lėlių teatro mokyklėlėje tėvai turi galimybę praleisti vertingą valandėlę su vaiku, o vaikai – bendrauti su Karakumų Asilėlio mokyklėlės vadovėmis, lėlėmis, bendraamžiais, pažinti sudėtingą pasaulį paprastomis priemonėmis. Registruotis į „Karakumų Asilėlio mokyklėlę“ galima iki rugsėjo 12 d., pirmieji susitikimai – jau rugsėjo 13 ir 14 d.

Turbūt vienas laukiamiausių metų įvykių uostamiesčio Lėlių teatre – tradicinis kalėdinis renginys „Kalėdų Senelio namelis“. Kaip ir 2021 m., taip ir šiemet Kalėdų Senelis lauks visų jaukiajame fachverkiniame Klaipėdos lėlių teatro edukacinio centro namelyje. Į kokius stebuklingus pasaulius vaikus ir suaugusiuosius Kalėdų Senelis nusives šį kartą? Kokių staigmenų yra paruošęs? Kokios išdaigos laukia visų susirinkusiųjų? Šie ir kiti klausimai atsakymus ras gruodį – „Kalėdų Senelio namelis“ duris atvers gruodžio 3 d.

30-ąjį rudenį skaičiuojantis Klaipėdos lėlių teatras džiaugiasi pasitikdamas dar vieną teatrinį sezoną. Per šiuos metus teatras užaugo ir vis taip pat aistringai eina meno keliu: siekia sudominti, atvesti ir išlaikyti mažus ir didelius žiūrovus. Jis siekia lėlių teatro meno grynumo, atgijimo stebuklo, įsikūnijimo magijos. Gryno, laisvo ir jaudinančio lėlių teatro, kuris įkvėptų ir pačius, ir kitus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių