Smulkieji prekybininkai reikalauja pyrago dalies Pereiti į pagrindinį turinį

Smulkieji prekybininkai reikalauja pyrago dalies

2004-06-02 00:00

Siūloma uždrausti didiesiems prekybos centrams dirbti ištisą parą, savaitgaliais ir per šventes

Siūloma uždrausti didiesiems prekybos centrams dirbti ištisą parą, savaitgaliais ir per šventes

Smulkieji prekybininkai siūlo, kad didieji prekybos centrai dirbtų trumpiau, jų darbo laikas būtų ribojamas savaitgaliais bei švenčių dienomis.

Su tokiu pasiūlymu Panevėžio regiono verslininkai kreipėsi į Seimo Ekonomikos komitetą.

Komitetas palaiko verslininkų iniciatyvą ir numato kreiptis į Vyriausybę, kad ji dar sykį svarstytų šį klausimą.

Idėja trumpinti didžiųjų prekybos centrų darbo laiką nėra nauja. Ji buvo aktyviai aptarinėjama prieš kelerius metus, tačiau tuomet apribojimai nebuvo įteisinti.

Gina savo interesus

Panevėžio verslininkų asociacijos pirmininkas Kazys Grabys sako, kad idėjai trumpinti stambiųjų prekybos tinklų darbo laiką pritaria ir kitos šalies verslininkų asociacijos. “Ypač sudėtinga situacija regionuose. Mažesniuose miestuose ir miesteliuose, rajonų centruose vienas po kito besikuriantys stambieji prekybos centrai baigia išstumti smulkius verslininkus, užsiimančius prekyba, kai nedarbas čia ir taip skaudi problema”, - tikina K.Grabys.

Jo teigimu, rajonų verslo srityje dominuoja prekyba ir paslaugų teikimas, nes gamybinis sektorius nėra išvystytas. Dažnai tai šeimyninis verslas ir vienintelis vietinių gyventojų pragyvenimo šaltinis. Jiems ir tenka didžiausias smūgis. Žiūrėk, atsidaro koks prekybos centras miestelyje ar miesto viename iš mikrorajonų, ir aplinkui esančios maisto prekių parduotuvės ar paslaugų padaliniai praranda klientus bei pajamas.

Verslininkai yra paskaičiavę, kad, atsidarius prekybos centrui “Maxima”, tame mikrorajone užsidaryti tenka trims iš keturių mažų parduotuvėlių. Išsilaiko tik tos, kurios nuo jo toliausiai ar yra specializuotos - prekiauja paukštiena, pieno produktais ir panašiai, taip pat įsikūrusios pirmuose daugiabučių aukštuose. Aplinkinių namų gyventojai, tingėdami eiti iki prekybos centro, apsiperka jose.

“Mes tikrai nesiūlome taip kategoriškai, kad visi didieji prekybos centrai dirbtų nuo 9 iki 18 valandos. Gali dirbti iki 20 ar nuo 8 ryto, o sekmadieniais - iki pietų. Kitaip tariant, esame prieš tai, kad jiems būtų leidžiama dirbti nuo ryto iki vakaro, kone ištisą parą. Jei to nebus padaryta, smulkiesiems prekybininkams iš viso nebeliks vietos. O nedarbas regionuose dar labiau šoktelės”, - nuogąstauja verslininkas.

Siūlo svarstyti dar sykį

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Vaclovas Karbauskis tikina, kad komitetas siūlys Vyriausybei pakartotinai svarstyti klausimą dėl būtinybės reglamentuoti didžiųjų prekybos centrų darbo laiką, tačiau tai nereiškia, jog šiai verslininkų iniciatyvai besąlygiškai pritariama.

“Šis klausimas jau buvo svarstytas anksčiau, bet mes manome, kad vertėtų prie jo sugrįžti. Buvo deklaruojama, kad šie centrai sukuria daug naujų darbo vietų, tačiau kažin ar buvo skaičiuota, kiek darbo vietų prarandama užsidarant mažosioms parduotuvėms”, - svarsto komiteto pirmininkas. Juolab kad ES esama įvairios praktikos šioje srityje.

Jo teigimu, smulkieji verslininkai šią problemą nuolatos kelia, tad į jų pageidavimus reikia atsižvelgti. Į gimtąją Tauragę V.Karbauskis sugrįžta tik savaitgaliais ir dažniausiai apsiperka didžiuosiuose prekybos centruose: “Kai skubi, be to, važiuoji automobiliu, čia yra patogiau įsigyti produktų”, - aiškina Seimo narys.

Tačiau jis teigia neaplenkiąs ir mažesnių Tauragės parduotuvių ir žinąs jų savininkų problemas. “Po to, kai Tauragėje atsidarė “Media” ir dvi parduotuvės “Saulutė”, smulkiųjų vietos prekybininkų, kurie turi keletą parduotuvių, apyvarta sumažėjo 30 procentų, jau nekalbant apie keliasdešimties kvadratinių metrų ploto parduotuvytes, kurioms atlaikyti konkurencijos beveik neįmanoma”, - aiškina parlamentaras.

Jis mano, kad smulkiųjų prekybininkų problemos iš dalies išsispręs įsigaliojus naujoms stambiųjų prekybos centrų steigimą reglamentuojančioms taisyklėms, kurios šiuo metu baigiamos rengti. Jos numato, kad leidimai steigti didžiulius prekybos centrus nebebus išduodami miestų centruose. Nuostatos, kad prekybos gigantai turi būti statomi užmiestyje, laikomasi ir kitose ES šalyse.

Neatitinka vartotojų lūkesčių

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorius Gediminas Žižys siūlo valdžiai pirmiausiai įvertinti vartotojų lūkesčius. “Mūsų žmonės vis dėlto yra įpratę apsipirkti savaitgaliais, tuomet į parduotuves vykstama su visa šeima. Manau, kad su vartotojų nuomone ir poreikiais skaitytis būtina”, - tikina G.Žižys.

Jei politikai imtųsi riboti didžiųjų prekybos centrų darbo laiką, pasekmes sunku prognozuoti, mano pašnekovas. “Prekybininkai tuomet irgi imtųsi atsakomųjų veiksmų. Gal reikės įvesti sanitarines valandas vidury dienos, per kurias pasitvarkytume, pasivalytume, dar pietų pertraukas atgaivinti”, - ironizuoja asociacijos vadovas.

G.Žižio teigimu, ES šalyse siekiant aktyvinti ekonomiką apskritai stengiamasi nebevaržyti verslo panašaus pobūdžio reglamentavimais. Anksčiau kai kuriose valstybėse buvo ribojamas darbo laikas prekybos centruose, bet, pavyzdžiui, Vokietijoje to jau atsisakyta, kitose šalyse darbo laikas pratęsiamas, o ne trumpinamas.

“Kai matysime, kad pas mus šeštadienį į prekybos centrą per dieną ateis 100 žmonių ir dirbti savaitgaliais taps nuostolinga, mes neprašysime Vyriausybės leidimo nebedirbti. Iki ko prieisime, jei valstybė mums pradės reguliuoti ne tik darbo laiką, bet ir kainas? Šiuolaikiškoje ekonomikoje tai jau atgyvenę dalykai”, - piktinasi G.Žižys.

Prekybininkų manymu, nebeturi pagrindo ir kitas darbo laiko ribojimo argumentas, kad darbuotojai verčiami dirbti viršvalandžius, neturi išeiginių dienų. Šios problemos yra išspręstos. Darbuotojai už išeigines gauna papildomus atlyginimus, todėl dauguma patys nori dirbti tomis dienomis, kad daugiau uždirbtų.

Asociacijos vadovas abejoja, ar smulkieji prekybininkai yra pasirengę tokiam pirkėjų antplūdžiui, kokį atlaikyti tenka didiesiems prekybos centrams - po 10 tūkst. žmonių savaitgaliais. Negi vėl norime sugrąžinti eiles? Jau nekalbant apie tai, kad mažose parduotuvėlėse daug didesnės kainos. Sunkiai besiverčiantiems gyventojams, kurie taupo kiekvieną centą, tai tikrai būtų smūgis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų