Nuosprendis spausdintam žodžiui Pereiti į pagrindinį turinį

Nuosprendis spausdintam žodžiui

Nuosprendis spausdintam žodžiui
Nuosprendis spausdintam žodžiui / Roko Medonio nuotr. Padariniai: įsigaliojus naujiems PVM tarifams beveik penktadaliu brangs knygos, žurnalai ir laikraščiai.

Jeigu naujoji valdžia panaikins lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, dauguma tautiečių nebeįpirks knygų ir laikraščių. Leidėjai jau prakalbo apie gresiančius bankrotus.

Pamirš spaudą ir knygas

Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija, Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) ir kitos leidėjų organizacijos bandys įtikinti naują valdžią nepriimti žlugdančio sprendimo ir atsisakyti ketinimo didinti PVM tarifą spaudos leidiniams bei knygoms nuo 5 iki 20 proc. Šia tema Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija vakar surengė skubų pasitarimą.

"Įtakingiems parlamentarams, partijų vadovams esu išsiuntęs raštą, raginantį nepriimti drastiškų sprendimų. Krizė tai krizė, bet reikia pagalvoti apie padarinius. Spauda nėra būtiniausia prekė ir daugelis žmonių jos atsisakys. Pakilus kainoms gyventojai nepirks nei laikraščių, nei knygų. Spausdintas žodis bus prarastas", – baiminasi asociacijos prezidentas Rimantas Šukys.

Prašo pasigailėti

LŽS taip pat jau kreipėsi į naująjį Seimą ir valdančiąją daugumą, prašydama nebloginti ir taip sunkios kūrybinio sektoriaus padėties.

"Siūlymas papildomai – nuo 15 iki 20 proc. – apmokestinti autorinius honorarus ir padidinti PVM tarifą spaudos leidiniams reiškia, jog gali įsisukti jau prasidėję laikraščių bankrotai. Nuo spalio 25 d. jau bankrutavo ar užsidarė keli laikraščiai", – teigė LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius.

Beveik visos visuomenės informavimo priemonės laikosi vien iš reklamos, tik nedidelę dalį gamybos sąnaudų padengia parduodamos leidinius. Be to, pastaraisiais metais laikraščių tendencingai parduodama vis mažiau. Spauda pralaimi internetui. Taigi jei leidinių kaina kils, pirkėjų dar sumažės.

Gyvybė arba mirtis

Daugelis spaudos leidėjų jau neturi galimybės didinti prenumeratos kainas. Gilėjant ekonominei krizei dalis verslo ėmė drastiškai mažinti reklamos išlaidas. Todėl didinamas PVM tarifas spaudai ir mažėjantis reklamos kiekis reiškia, kad visuomenės informavimo priemonės bus priverstos atleisti dalį darbuotojų, o likusiems sumažinti ir taip nedidelį atlygį. Kai kurie leidiniai gali būti uždaryti.

"PVM tarifo padidinimas kai kurioms redakcijoms yra gyvybės ir mirties klausimas", – tikino D.Radzevičius.

Praėjusios kadencijos Seimas priėmė sprendimą kompensuoti dalį prenumeratos pristatymo išlaidų, tačiau įstatymas nevykdomas, nes naujoji valdžia dar tik dėlioja kitų metų biudžeto projektą.

Regionuose sunkiausia

Šiuo metu ypač sunku išgyventi kultūros leidiniams ir regioninei spaudai. Šie žiniasklaidos verslo atstovai sulaukia mažiausiai reklamos.

"Jau esame pasirašę kitų metų sutartis su prenumeratoriais ir negalime keisti kainų. Taigi dėl PVM padidėjusios sąnaudos guls vien tik ant redakcijų pečių. Kai kurios jų, ypač regioniniai leidiniai, tokios naštos neatlaikys. O rajonuose gyvenantys žmonės liks be informacijos. Kas dedasi respublikos mastu, jie dar galės pamatyti per televizorių, o tai, kas vyks jų panosėje, kas jiems svarbiausia, liks nežinoma", – kalbėjo Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos pirmininkė Ramutė Šimukauskaitė.
Anot jos, kai kurie vietos laikraščių leidėjai jau dabar skaičiuoja kitąmet patirsiantys iki 100 tūkst. litų siekiančių nuostolių.

Pakenks, ne išgelbės

Šie metai paskelbti skaitymo metais: žmonės įprato pirkti knygas, lankytis knygynuose, domėtis naujovėmis. Tačiau kitąmet skaitytojai gali sulaukti skaudaus antausio.
Knygų leidėjai viliasi, kad naujoji Vyriausybė vis dėlto nesiims drastiškų priemonių ir nepanaikins PVM mokesčio lengvatų spausdintam žodžiui.

"Neišvengiamai brangtų knygos, jos būtų prieinamos nedidelei daliai skaitytojų. Todėl mažėtų tiražai, didėtų leidinių savikaina, padėtis būtų labai prasta, – baiminosi leidyklos "Šviesa" direktorius Arūnas Butkus. – Tokie valdžios sprendimai labiau pakenktų, nei pagelbėtų, nukentėtų žinių ir mokslo bendruomenė."

Žiniasklaida vienijasi

Daugelyje Europos valstybių knygoms, laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams taikomas mažesnis PVM tarifas. Net Vengrijos valdžia paprašė Tarptautinio valiutos fondo pagalbos ir paliko galioti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą spaudai.
Nusivylusi valdžios sprendimu taupyti bet kokia kaina LŽS apie žiniasklaidos sektorių žlugdančias iniciatyvas informavo Europos ir Tarptautinę žurnalistų federacijas. LŽS valdyba tikina: jei valdžia neišgirs pagalbos šauksmo, kartu su kitomis kūrybinėmis organizacijomis bus imtasi masinių protesto ir boikoto akcijų.

PVM tarifai spaudai Europoje

Šalis PVM tarifas Lengvatinis parduodamų leidinių tarifas  Lengvatinis prenumeratos tarifas

Vokietija 19 7 7
Austrija 20 10 10
Belgija 21 0 0
Bulgarija 20 20 20
Kipras 15 5 5
Danija 25 0 0
Slovakija 19 19 19
Slovėnija 20 8,5 8,5
Ispanija 16 4 4
Estija 18 5 5
Suomija 22 22 0
Prancūzija 19,6 2,1 2,1
Graikija 19 4,5 4,5
Vengrija 20 5 5
Airija 21 13,5 13,5
Italija 20 4 4
Latvija 18 5 18
Lietuva 18 5 5
Liuksemburgas 15 3 3
Malta 18 5 5
Nyderlandai 19 6 6
Lenkija 22 7 7
Portugalija 21 5 5
Didžioji Britanija 18 0 0
Čekija 19 5 5
Rumunija 19 9 9
Švedija 25 6 6
Šveicarija 7,6 2,4 2,4
Norvegija 25 0 0

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų