”Au Pair” programa gelbsti lietuves nuo nedarbo Pereiti į pagrindinį turinį

”Au Pair” programa gelbsti lietuves nuo nedarbo

2004-11-10 00:00

Galimybė už gerą atlyginimą užsienyje prižiūrėti vaikus ypač vilioja mažų miestelių gyventojas

Galimybė už gerą atlyginimą užsienyje prižiūrėti vaikus ypač vilioja mažų miestelių gyventojas

Lietuvoje darbo nerandančias merginas vilioja galimybė įsidarbinti užsienyje. Ypač patraukli auklės profesija. Tačiau šio darbo pagal laikraščių skelbimus savarankiškai ieškančios merginos neretai pakliūva ant nesąžiningų žmonių kabliuko. Joms tenka patirti išnaudojimą, kovoti dėl atlyginimo, darbo sąlygų.

Todėl tarp norinčiųjų dirbti auklėmis populiari tarptautinė “Au Pair” programa, suteikianti galimybę ne tik užsidirbti, bet ir pagilinti kalbos žinias, susipažinti su šalimi, susirasti draugų. Be to, merginas iš Lietuvos svečioje šalyje globoja ir jų interesus gina programos atstovai.

Išnaudoja ir terorizuoja

Praėjusią vasarą Londone auklės darbo ieškojusi Aurelija iš Marijampolės tikriausiai ilgai nebenorės prisiminti šios profesijos. Savarankiškai pagal skelbimą laikraštyje susiradusi darbą Didžiosios Britanijos turtuolių šeimoje ji patyrė tokius išbandymus, kad iki šiol negali atsigauti.

Devynerių metų mergaitę jai teko daugiau kaip mėnesį prižiūrėti Atėnuose, kur aukštuomenės kronikose dažnai minima turtinga šeima atostogavo ir keliavo. Tačiau Graikijos auklė beveik nepamatė. Neatsiklaususi šeimininkų ji negalėjo žengti nė žingsnio net iki viešbučio baseino.

Auklę terorizavo kaprizinga, išlepinta ir įnoringa mergaitė, kurios įgeidžius jai teko tenkinti. Ne ką geriau elgėsi ir jos motina, įsakiusi aukštai, lieknai šviesiaplaukei lietuvei vilkėti vyriškus drabužius, draudusi išeiti už viešbučio ribų, o vėliau įkalinusi savo giminaičių namuose savaitei. Ten lietuvaitei teko maitintis vien džiūvėsiais.

Mergina buvo priversta kęsti pažeminimą, nes nutraukusi susitarimą nebūtų gavusi žadėto atlyginimo. Ir taip jį gavo gerokai mažesnį, nei žadėta, tačiau nebenorėjo turėti nieko bendro su tais žmonėmis ir džiaugėsi nuo jų pabėgusi, tad tenkinosi ir tuo. Juolab kad pasiskųsti nebuvo kam - įsidarbino pati, o ne per įdarbinimo agentūrą.

Užsienyje prižiūrės vaikus

“Jau kelerius metus dirbu aukle. Iš pradžių važinėjau į Vilnių. Ten rūpinausi pusės metų draugės, kuriai reikėjo grįžti dirbti, vaikeliu. Tačiau prieš metus susiradau darbą savo kaime - nebereikėjo mokėti už kelionę. Kai uždirbti tik 450 litų, kelionės išlaidos yra svarbios”, - aiškina Irena Šanajeva iš Nemenčinės.

Ji prižiūrėjo penkerių metų berniuką ir devynerių mergaitę. “Mergytė labai paklusni, gabi, puikiai groja fortepijonu. Jos broliukas mėgo išdykauti, tačiau man labai patiko su juo žaisti, nes širdyje pati tebesu kaip vaikas”, - pasakoja netikėtai savo pašaukimą būti aukle atradusi Irena. Deja, šeimininkė prarado darbą ir dabar rūpinasi vaikais pati.

Gerai vokiškai kalbančiai Irenai pabandyti įsidarbinti Vokietijoje pasiūlė draugė vokietė. “Kelis kartus pas ją svečiavausi ir nesunkiai susišnekėjau šia kalba. Tikiuosi užsidirbti, nes žada mokėti apie 300 eurų per mėnesį. Ir pragyvenimas nekainuos, ir smulkioms išlaidoms gausiu. Dar ir kalbą geriau išmoksiu”, - dalijasi planais jauna moteris.

Audronė Slotkutė iš Kaišiadorių mokyklą baigė tik šiemet. Neapsisprendė, kur toliau mokytis, todėl šį rudenį susirado auklės darbą savo gimtajame miestelyje. Ketverių metų berniuką prižiūrėti sekasi gerai, tačiau užsienin angliškai kalbanti Audronė panoro tikėdamasi praplėsti akiratį, pamatyti, kaip kitur gyvena žmonės, pagaliau - užsidirbti. Su vaikais jai sekasi bendrauti, tad auklės darbas - kaip tik.

Palankios sąlygos

Pasak Lietuvos darbo biržos Užsienio ryšių skyriaus vedėjos Lionginos Beinoravičienės, merginoms, kurios nori susirasti auklės darbą kurioje nors Europos Sąjungos šalyje, verta pabandyti įsidarbinti pagal “Au pair” programą. Geriausia tai daryti per darbo biržą, nes jos paslaugos nemokamos, be to, garantuojamas patikimumas.

“Au Pair” sąlygos palankios, nes suteikia galimybę ne vien įsidarbinti, neblogai uždirbti, bet ir pagilinti kalbos žinias, pažinti kitų šalių kultūrą, tradicijas. Šeima joms suteikia atskirą kambarį, nemokamą išlaikymą, kišenpinigius, nemokamą draudimą ligos ar nelaimingų atsitikimų atvejais. Kas savaitę su jomis susitinka įdarbinusios agentūros atstovai.

Programoje gali dalyvauti 18 - 27 metų amžiaus nerūkančios, netekėjusios ir neturinčios vaikų merginos. Pageidautina, kad jos būtų nevienturtės ir turėtų vairuotojo pažymėjimą, mylėtų vaikus ir turėtų bendravimo su jais patirties, atsakomybės jausmą. Ir, žinoma, tikrai gerai mokėtų užsienio kalbą.

“2004 m. į Jungtinę Karalystę mums tarpininkaujant išvyko 36 merginos, į Vokietiją - 9, į Austriją - 1. Jokių konfliktų ar problemų, susijusių su apmokėjimu už darbą ar darbo sąlygomis, iki šiol nepasitaikė. Todėl, kad bendradarbiaujame tik su patikimomis užsienio įdarbinimo agentūromis, turime patirtį šioje srityje - pagal “Au Pair” įdarbiname nuo 1994 metų”, - aiškina darbo biržos specialistė.

Griežti reikalavimai

Lietuvės, dirbančios pagal “Au Pair” programą, ES šalyse turi gerą vardą. Dėl jų nusiskundimų negauna nei jas įdarbinančios kitų šalių agentūros, nei Darbo birža. “Mes labai griežtai atrenkame merginas. Dideli reikalavimai keliami kalbos mokėjimui. Taip pat siekiame įsitikinti merginų tikraisiais ketinimais - ar jos išties nori dirbti, ar turi kitų tikslų”, - sako L.Beinoravičienė.

Merginos paprastai taip pat būna patenkintos, nes gyvena šeimose, nemažai uždirba, o išlaikymas ir maistas nekainuoja, todėl įmanoma nemažai susitaupyti. Kartu su šeimininkais jos netgi vyksta atostogauti, leidžia laisvalaikį - galima sakyti, tampa šeimos narėmis.

Programa trunka tik vienerius metus vienoje šalyje, todėl kai kurios auklės ima uoliai mokytis kitos užsienio kalbos, kad galėtų išvykti dar metams į kitą šalį. Šiuo metu pagal “Au Pair” programą lietuvaitės gali vykti dirbti į Jungtinę Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalystę, Vokietiją bei Austriją. L.Beinoravičienės duomenimis, “Au Pair” auklių paklausa viršija pasiūlą, tad jei tik atitinka reikalavimus merginos gali tikėtis būti įdarbintos.

Šią savaitę Lietuvos darbo biržoje į atranką dirbti “Au Pair” auklėmis buvo pakviesta 14 merginų. Nemaža jų dalis yra iš nedidelių Lietuvos miestelių ir rajonų - Mažeikių, Šilutės, Šakių, Ignalinos, Kaišiadorių, Ukmergės, Šalčininkų, Jonavos. Čia didelis nedarbas ir darbą susirasti sunku arba mokamas labai mažas atlyginimas.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra

Daugiau naujienų