Kuo pjovimas lazeriu skiriasi nuo graviravimo?

 • Teksto dydis:

Labai dažnai pjovimas lazeriu maišomas su graviravimu. Galbūt taip yra todėl, kad tiek vienas, tiek kitas procesas gali būti atliekami naudojantis panašaus principo lazeriu. Vis dėlto, prieš užsakant pjovimo ar graviravimo paslaugas pravartu žinoti kaip jos atliekamos ir kokie skirtumai lemia galutinį norimo pasigaminti produkto rezultatą.

Kas yra pjovimo lazeris?

Medžio, plastiko ar metalo pjovimo lazeris – prietaisas turintis skirtingą maitinimo šaltinį (pvz.: dujas, deguonį ir azotą), kurie kartu su lazeryje įmontuota optika sukuria galingą lazerio spindulį. Šis spindulys yra prietaiso galios rezultatas, skirtas tiksliai, greitai ir švariai pjauti pasirinktą medžiagą.

Priklausomai nuo medžiagos tipo, lazerio mechanizmas gali šiek tiek skirtis. Medžiui ar plastikui pjauti nereikia tiek galios, kiek metalui, tad vienas iš skiriamųjų aspektų – tai apdirbimui reikalingos galios kiekis, vyraujantis nuo 100 vatų iki 20 kW.

Konkrečiai kalbant apie metalo pjovimo lazerius – rinkoje populiariausi yra šie:

* Co2 lazeris. Tai vienas senesnių prietaisų, kur per Co2 kamerą keliaujanti elektros srovė sužadina daleles vamzdyje, kurios specialios optikos dėka sufokusuojamos ir intensyvios šviesos spinduliu pasiekia medžiagą. Tokio tipo įrenginio efektyvumas siekia vos 20 proc., todėl, kad daugiausiai energijos išnaudoja spinduliui sukurti.

* Skaidulinis lazeris. Tai ganėtinai naujas, vos 7 metus rinkoje esantis produktas. Lyginant su Co2 – galiai generuoti naudoja visiškai kitokio principo kietojo kūno šaltinį, kas padeda įrenginiui sukurti net 80 proc. didesnę galią sutelktą tiesiogiai į patį pjovimo procesą. Tad per tą patį laiką skaidulinis lazeris dirbs greičiau, našiau ir efektyviau. O taip pat ir pjaunamų medžiagų spektras gerokai platesnis už pirmojo tipo lazerį, nes geba pjauti net atspindį turinčius metalus, tokius kaip žalvaris, varis ar poliruotus nerudijantį plieną bei aliuminį.

Kas yra graviravimas?

Graviravimas – tai negilus medžiagos paviršiaus apdirbimas dar kitaip vadinamas reljefiniu. Priklausomai nuo medžiagos – varijuoja ir pjūvio gylis. Yra trys skirtingi graviravimo metodai:

* Ėsdinimas. Tai paviršiaus apdirbimas naudojant stiprią rūgštį arba kitus medžiagos paviršių tirpinančius chemikalus. Tokiu metodu galima graviruoti daug įvairių gaminių iš stiklo, medžio, akmens, kristalo, metalo ar kitų medžiagų.

* CNC graviravimas. Graviravimo procesas vyksta naudojant specialią frezą, kuriai sukantis iki 25 tūkst. kartų per minutę galima apdoroti tauriuosius metalus, varį, aliuminį, plastiką, medį ar akrilą. Šiuo metodu galima ne tik graviruoti, bet ir frezuoti bei pjaustyti įvairias medienos plokštes bei kitas medžiagas.

* Graviravimas lazeriu. Šis metodas atliekamas naudojant šviesos pluoštus, kurie lazerio dėka sutelkiami į medžiagą. Lazerio pjūvio vietoje medžiaga tiesiog išgaruoja, tad ir atliekų po proceso kur kas mažiau. Kitaip nei aukščiau paminėti graviravimo metodai – graviravimas lazeriu pasižymi ypač dideliu tikslumu, leidžia nustatyti gylį, nenaudoja rūgščių ir nedeformuoja apdirbamos medžiagos. Savo greitumu ir tikslumu gali taip pat sparčiai paruošti tiek vienetinius, tiek serijinius gaminius. Tokiu metodu galima apdirbti metalą, stiklą, akmenį, medį, odą, gumą, plastiką bei organinį stiklą.

Partnerių nuotr.

Pjovimo lazeriu ir graviravimo panašumai bei skirtumai

Pjovimas ir graviravimas lazeriu turi vieną esminį skirtumą – tai lazerio galią. Graviravimo metu reikalingas tik paviršinis sluoksnis, kur įpjovimo gylis siekia nuo 3.17 mm – iki 0.51 mm priklausomai nuo pasirinktos medžiagos storio. Pavyzdžiui, metalo pjovimo lazeris gali išpjauti gaminius, siekiančius iki 20 mm storį. O tokiam procesui reikės kur kas daugiau galios.

Dar vienas ne ką mažiau svarbus skirtumas, kad graviravimo procese susidaro mažiau atliekų nei pjovimo metu, todėl, kad graviravimas dažniausiai atliekamas ant jau pagaminto produkto.

Tiek pjovimas lazeriu tiek graviravimas reikalauja specialaus formato failų, pritaikytų lazerio kompiuterinei sistemai. Abiem būdais apdirbimo procesas bus greitas ir tikslus. Galima išpjauti – išgraviruoti įvairius raštus, formas, ornamentus, raides, skaičius, simbolius, logotipus ar net grafinius piešinius.

Reziumuojant, tai yra dvi skirtingo pobūdžio paslaugos, kurių dažniausiai neatliks vienas ir tas pats lazeris. Pjovimas lazeriui puikiai tiks kai reikia išpjauti didelius detalių bei dalių kiekius, skirtus baldų ar kitų konstrukcijų gamybos procesams. Graviravimo paslauga pasitarnaus norint pažymėti vienetinį gaminį ir jų seriją savo logotipu ar išskirtiniais inicialais. Sukombinuotos paslaugos kartu gali sukurti kokybišką ir reprezentatyvų produktą įvairioms rinkoms, belieka tik susikurti norimą dizainą ir jį įgyvendinti.


Šiame straipsnyje: graviravimaspjovimas lazeriu

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių