Eurų klastotės atkeliavo iš skirtingų fabrikėlių Pereiti į pagrindinį turinį

Eurų klastotės atkeliavo iš skirtingų fabrikėlių

2015-01-20 09:02

Aiškėja, kad Lietuvoje iš apyvartos išimamos 20 ir 50 eurų klastotės gaminamos skirtinguose fabrikėliuose. Tačiau ne visais atvejais pasitvirtino, kad abejonių sukėlę banknotai – falsifikatai.

Eurų klastotės atkeliavo iš skirtingų fabrikėlių
Eurų klastotės atkeliavo iš skirtingų fabrikėlių / T. Urbelionio/ BFL nuotr.

Aiškėja, kad Lietuvoje iš apyvartos išimamos 20 ir 50 eurų klastotės gaminamos skirtinguose fabrikėliuose. Tačiau ne visais atvejais pasitvirtino, kad abejonių sukėlę banknotai – falsifikatai.

Šaltinių – keletas

Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų centras nustatė, kad daugiausia iš apyvartos išimtų  50 ir 20 eurų klastočių pagamintos skirtingose spaustuvėse ir skirtingu būdu.
"Tai nustatyta, lyginant iš apyvartos išimtas kupiūras su Europos centrinio banko duomenų bazėmis, saugančiomis po Europą paplitusių eurų klastočių indikatyvus" – sakė centro Dokumentų tyrimo skyriaus viršininkas Žilvinas Ragauskas.

Deja, anot pašnekovo, nė viena iš minimų nelegalių spaustuvių kol kas nėra demaskuota.

"Europos centrinio banko duomenimis, 50 ir 20 eurų klastotės ir Europoje sudaro apie 81 proc. visų iš apyvartos išimtų falsifikatų", – akcentavo Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos 2-ojo skyriaus viršininkas Darius Zasas.

Galioja ir senesni banknotai

Nustatyta, kad ir 50 eurų klastotės – ne vienos rūšies. Tačiau didžioji dauguma 20 eurų falsifikatų pagaminti tame pačiame fabrikėlyje. Ant jų – tas pats serijos numeris.
Tarp iš apyvartos išimtų, kaip įtarta klastočių, rastos dvi tikros kupiūros – 5 ir 50 eurų.

Anot Ž.Ragausko, 5 eurų kupiūra yra senesnės laidos, tačiau galiojanti. O ja suabejojusios pardavėjos apsigavo dėl to, kad Lietuvos bankas, nupirkęs naujausios 2013 m. laidos eurus, nesupažindino šalies gyventojų, kad yra ir senesnių laidų eurų banknotų, kurie vizualiai šiek tiek skiriasi nuo naujausių.

"Atvejis su klastote palaikytu tikru 50 eurų banknotu – greičiausiai jį tikrinusio aparato klaida", – teigė Ž.Ragauskas.

Paklaida susijusi su kaina

Pasak Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų centro viršininko pavaduotojo Giedriaus Birmonto, atvejų, kai pinigų tikrinimo aparatai neatpažįsta klastotės nuo originalo, pasitaiko.

"Dėl vieno itin aukštos kokybės 100 dolerių falsifikato yra tekę bendrauti net su Vašingtonu", – pasakojo pašnekovas.

Anot G.Birmonto, pinigų tikrinimo aparatai – kaip automobiliai: ir vienų, ir kitų galimybės priklauso nuo kainos. Kai kurie pigiau kainuojantys aparatai reaguoja ir į magnetines dažų savybes, dėl to juos apgauti nesudėtinga.

Pašnekovo įsitikinimu, dauguma mūsų parduotuvėse naudojamų pinigų tikrinimo aparatų nesugebėtų identifikuoti ir skalbyklėje išskalbto banknoto.

Įkliuvo per alkoholį

Teisėsaugininkai jau yra sulaikę ir įtariamųjų eurų klastočių platinimu, kurie, kaip tikimasi, anksčiau ar vėliau nuves ir pas šios aferos organizatorius.

Alytuje įtariamieji įkliuvo, dvi dienas iš eilės vienoje parduotuvėje pirkę alkoholį, už kurį mokėdavo 50 eurų kupiūromis, nors dar buvo galima atsiskaityti litais. Pardavėjos šiuos jaunuolius prisiminė, kai inkasatoriams, perskaičiuojant kasoje buvusius pinigus, kilo įtarimų dėl 13 vienetų 50 eurų banknotų. Ant daugumos jų buvo tas pats serijos numeris.

Pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl netikrų pinigų laikymo ir realizavimo, buvo sulaikyti keturi alytiškiai. Tačiau dėl šių iki šiol policijos akiratin nepatekusių dvidešimtmečių suėmimo į teismą nesikreipta.

"Kol kas patikėta, kad jie nežinojo, jog atsiskaito klastotėmis. Be to, dar nėra oficialių išvadų, kad šios kupiūros – tikrai padirbtos", – aiškino tokį sprendimą ikiteisminiam tyrimui vadovaujantis Kauno apygardos prokuroras Jaunutis Vailionis, nenorėjęs atskleisti, iš kur įtariamieji teigia gavę šias kupiūras, kad nepakenktų toliau tęsiamam tyrimui.

Nusikalstamas kaimynų verslas

Praėjusią savaitę buvo sulaikyti ir keturi 50 eurų klastočių platinimu įtariami kauniečiai.

Jie taip pat jauno amžiaus, iki šiol nepakliuvę į policijos akiratį ir nepriskiriami asocialių asmenų kategorijai.

Iš pradžių buvo sulaikytos dvi moterys, atsiskaičiusios 50 eurų klastotėmis spaudos kioske ir parduotuvėje. Vėliau – jų nurodyti du vyrai. Visus juos sieja tai, kad įtariamieji gyvena ne per toliausiai vienas nuo kito.

"Daugiau, ikiteisminio tyrimo interesais, nepasakysiu", – teigė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos viršininkė Rima Zieniuvienė, tepatikslinusi, kad visi įtariamieji priskiriami smulkiųjų platintojų kategorijai, dėl to nesikreipta į teismą dėl jų suėmimo.

Jiems visiems pareikšti įtarimai dėl netikrų pinigų platinimo ir visiems teks stoti prieš teismą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas intensyviai tęsiamas toliau.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų