Sovietmečiu statytus KTU miestelio pastatus saugos paveldo statusas

Studentų miestelyje slėnį "Santaka" užsimojęs statyti Kauno technologijos universitetas sulaukė paveldo sargų dėmesio. Trijų fakultetų pastatus ketinama paskelbti kultūros vertybėmis.
Tikimasi, kad jau kitais metais Kauno technologijos universiteto (KTU) valdose, prie K.Baršausko gatvės, bus pradėtas statyti integruotas mokslo, studijų ir verslo centras "Santaka", dar vadinamas slėniu. Tam prireikė parengti sklypo detalųjį planą, kuris pažymėtas adresu Radvilėnų 19 ir apima visą studentų miestelį.
Detaliojo plano rengimas sukrutino paveldo specialistus. Neseniai buvo gautas Kultūros paveldo departamento raštas, informuojantis, kad KTU studentų miestelis bei keturi pastatai - Statybos fakultetas, Radiotechnikos fakultetas, Chemijos technologijos fakultetas bei Dizaino ir technologijų fakultetas yra pasiūlyti įrašyti į Kultūros vertybių registrą.
Kultūros paveldo departamento specialistai nusprendė, kad artimiausiu metu, parengus reikalingus dokumentus, į registrą bus siūloma įrašyti trijų - Statybos, Radiotechnikos bei Chemijos technologijos fakultetų pastatus, projektuotus architekto architektas Vytauto Jurgio Dičiaus. Nors šie pastatai neturi 50 metų amžiaus cenzo, kuris leistų juos pripažinti paveldo vertybėmis, specialistai juos įvertino už tai, kad jie atspindi įvairių laikotarpių modernizmo stilių. Tiesa, 1984 metais pagal architektės Danutės Petkelienės projektą pastatytas Dizaino ir technologijų fakulteto pastatas kultūros vertybės statuso kol kas neįgis.
Sumažino statybos užmojus
KTU miestelio detalųjį planą rengiantis architektas Žilvinas Radvilavičius prisipažino, kad žinia iš Kultūros paveldo departamento buvo netikėta, tačiau jis teigė apsidraudęs nuo galimų tolimesnių pasekmių.
"Ruošdami detalųjį planą į tai atsižvelgėme, kai ką pataisėme, kad būtų kuo mažesnė intervencija. Atsisakėme plane rodyti pastatus, kurie galbūt būtų statomi ateityje", - teigė architektas. Jo įsitikinimu, jei ateityje miesteliui ir bus suteiktas vertybės statusas, didelių pakeitimų detaliajame daryti nereikės, integruoto mokslo, studijų ir verslo centro statybos šis procesas nestabdys.
KTU infrastruktūros prorektoriaus Sigito Stanio teigimu, lig šiol rengiant detalųjį planą buvo numatyti tik kosmetiniai esamos situacijos pakeitimai. Tiesa, šalia Chemijos fakulteto buvo numatyta galimybė statyti maždaug 1500 kv. m. ploto priestatą ir perkelti į jį Maisto institutą.
Tai, kad KTU miestelio pastatus norima paskelbti kultūros vertybe, KTU atstovui S.Staniui buvo naujiena.
KTU miestelio detalųjį planą pamatyti panoro iš Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba, kuri pateikė savo rekomendacijas detaliojo plano rengėjams.
"Žvelgiant į perspektyvą, reikėtų galvoti apie sovietmečiu kurto miestelio specialųjį planą - jie šie objektai bus įtraukti į kultūros vertybių sąrašą. Kita vertus, nemanau, kad universitetinė organizacija neatsižvelgtų į visuomenės požiūrį, jog jų valdomi pastatai yra vertingi ir svarbūs architektūros raidai. Nemanau, kad vyktų drastiški konfliktai", - komentavo tarybos narys Gintaras Prikockis.
Suskumba, jei iškyla grėsmė
Sovietmečio laikotarpio pastatų, tokių kaip KTU miestelis, Kultūros paveldo departamente sąrašas ilgas. Departamento Apskaitos skyriaus vyriausioji specialistė Rita Kuncevičienė pripažino, kad jų svarstymas juda labai lėtai. Pasak specialistės, į pirmą vietą ištraukiami tie objektai, jei iškyla grėsmė, kad jie bus keičiami, griaunami ir kitaip gali nukentėti.
"Kada objektas patenka į paminklosaugos objektų sąrašą, jo negalima remontuoti, restauruoti, griauti ar kažkaip kitaip tvarkyti be savivaldybės paminklosaugos skyriaus leidimo ir Kultūros paveldo departamento teritorinio padalinio leidimų. Tačiau tai nereiškia, kad nebus galima nieko statyti - dokumentuose bus labai konkrečiai nurodyta, kokios vertingosios savybės turi būti saugomos", - teigė R.Kuncevičienė.

Vieni iš nedaugelio sovietmečio pastatų, įtraukti į kultūros vertybių registrą:
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai,
Kauno ritualinių paslaugų rūmai "Liūdesys",
Klaipėdos kino teatro "Aurora" pastatas.

KTU studentų miestelio pastatai, kuriuos ketinama įtraukti į Kultūros vertybių registrą:
Statybos fakultetas (Studentų g. 48). Autorius - architektas Vytautas Jurgis Dičius, 1964 m.
Radiotechnikos fakultetas (Studentų g. 50). Autorius - architektas Vytautas Jurgis Dičius, 1969 m.
Chemijos technologijos fakultetas (Radvilėnų pl. 19). Architektas - Vytautas Jurgis Dičius, 1970 m.


Šiame straipsnyje: studentų miestelis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių