R. Radzevičius: smurto kaina – milžiniška

  • Teksto dydis:

– Tavo požiūriu, ar mūsų visuomenėje to smurto daug?

– Taip, aš manau, kad daug. Ir reikia kalbėti apie kiekvieno iš mūsų atsakomybę, net jei kažkam atrodo, kad jo elgesys nepriekaištingas. Visada turime, ko mokytis. Smurto daug, nes nemokame argumentuotai diskutuoti, nemokame arba nedrįstame išsakyti savo jausmų, nepajėgiame toleruoti ir priimti žmogaus, neatitinkančio mūsų susikurto idealo ar vaizdinio. Kai augau pats, visi rengėsi vienodai ir elgtis turėjo vienodai, gal todėl tiek daug mūsų kartos žmonių yra įsitikinę savo teisumu ir nepajėgia suvokti, kad kitas žmogus turi savąją tiesą. Aš viliuosi, kad dabartinis jaunimas ir vaikai bus labiau pajėgūs priimti kitoniškumą, išskirtinumą.

– Remdamasis darbo patirtimi, pasakyk, kokia smurtavimo prieš kitą pagrindinė priežastis.

– Aš manau, kad tai yra taip suvokiamas pranašumo, jėgos, viršenybės įrodymas. Tokie asmenys nori būti teisūs bet kokia kaina (mano žodis paskutinis), jie nepakenčia kitos nuomonės, kitokio elgesio. Jei nepavyksta žodžiais, pereinama prie fizinių veiksmų. Tuomet jau visada laimi fiziškai stipresnis. Tik to „laimėjimo“ prieš artimąjį kaina – milžiniška.

– Iširusios šeimos, nelaimingi vaikai...

– Taip. Aš grįžčiau prie anksčiau išsakytos nuomonės – itin svarbu mokyti bendravimo kultūros nuo pat mažens, mokyti palaukti, susitaikyti su norų nepildymu tuoj pat, skatinti prisiimti atsakomybę už netinkamą elgesį. O tinkamo bendravimo pavyzdį turi rodyti ir tėvai, ir mokytojai, ir mokyklų vadovai, ir kiekvienas iš mūsų.

– Tau tenka bendrauti su smurtą patyrusiais asmenimis.

– Visų pirma, svarbu tokį asmenį išklausyti, suteikti emocinę paramą. Antra, jau kiek vėliau aš siekiu ir skatinu nukentėjusį asmenį prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Juk, norint kažką keisti, ir reikia keisti. Keistis ir pačiam. Negalima tikėtis, kad užteks, jog pasikeis kitas. Deja, tenka išsikelti sau uždavinius, priimti sprendimus ir juos įgyvendinti (nors ir palengva), nepasiduodant kitų įtakai, spaudimui.

– Daugybę kartų kalbėjai su smurtavusiu asmeniu. Keliais žodžiais, kokie esminiai patarimai jam?

– Perkainoti savo vertybes, kad pirmoje vietoje atsidurtų pagarba kitam žmogui. Gerbiantysis kitą žmogų neleis sau smurtauti. Pagarbos galima išmokti, nors tai ir skausminga – juk reikia giliai suvokti, kad kitas ir yra kitas – su savo nuomone, požiūriu, norais, siekimais. Ir visa tai nuo šiol teks gerbti.

– Dirbdamas su smurtaujančiaisiais ir neretai neatlygintinai, tu jau labai stipriai prisidedi prie smurto visuomenėje mažinimo. Gal dar ką nors išskirtum?

– Svarbiausia – teisingai mokyti, auklėti savo vaikus. Kreiptis pagalbos į specialistus, jei trūksta žinių ar gebėjimų. Visada siekti rodyti tinkamą pavyzdį.


Akcijos organizatorius: Kauno apskrities vyrų krizių centras.

Akcijos rėmėjai: dienraštis „Kauno diena“, UAB „Naujasis šilelis“, Kauno miesto savivaldybė, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Paulius

Paulius portretas
Fiziniu smurtu dažniausiai pasižymi vyrai. Na, moterys, jei ką nuduria, tai rečiau. Beveik visuomet kaltinami vyrai, Tačiau šeimose, kaimynystėse, net darbovietėse neretai psichologinį smurtą sukelia moterys. Jos dažnai kaltina, nors nėra įsitikinusios, ar tas tiesa; jos nuolat priekaištauja: ir savo vyrams ,ir kaimynėms, ir darbo draugams. Moterys apkalba, apjuodina, tyčiojasi. Lietuvių etose dažniausiai psichologiniu smurtu kaltinama uošvė ar anyta. Būtų gerai, kad koks būsimasis magistras parašytų diplominį darbą apie psichologinį smurtą. Vienas - apie vyrų, kitas (kita) - apie moterų...Gi dabar tik skriaudžia „silpnąją lytį" - vyrus.

liudna

liudna portretas
tos kainos is tikruju niekas negali pamatuoti, bet vienaip ar kitaip daugelis ta patyre - ar smurta, ar skyrybas, konfliktus.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių