Per meilę Kaunui – propaganda

Daugiau nei 8 tūkst. sekėjų socialiniame tinkle "Facebook"  turintis puslapis "Mūsų Kaunas" atvirai tiražuoja Rusijos projekto "Sputnik" naujienas ir visai to neslepia. Tinklalapio sputniknews.lt žinios publikuojamos tarp vaizdingų miesto nuotraukų, kurios ir pritraukia kauniečių dėmesį.

Žino, ką daro

"Mūsų mylimo miesto grožis" – taip savo temą skelbia tik šių metų sausio 31 d. susikūręs "Facebook" puslapis. Žmones sužavėjęs įspūdingomis Kauno nuotraukomis, kurios, pačių fotografų teigimu, buvo dedamos be jų sutikimo, "Mūsų Kaunas" per dieną įkelia net po kelias naujienas, visai nesusijusias su miestu.

"Tai aiški propagandos technika, pasinaudojant šiuolaikinėmis technologijomis", – "Mūsų Kaunas" strategija nebuvo nustebintas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas ir politologas Nerijus Maliukevičius. Pasak jo, peržiūrėjus kelių dienų įrašus matoma aiški sistema: keliama nuotrauka, tuomet "Sputnik" naujienų tiražavimas ir vėl nuotrauka. Todėl "Mūsų Kaunas" administratoriai tikrai nėra kvaileliai, kurie nežino, ką daro – tai gerai apgalvota strategija.

"Sakyčiau, gal net per daug tiesmukiškai", – naudojamą propagandos schemą komentavo politologas. Pasak, jo belieka tik spėlioti, ar "Mūsų Kaunas" yra vieno asmens projektas, ar "Sputnik" darbuotojų propaganda, tačiau socialiniuose tinkluose – tai ne naujiena. Anot N.Maliukevičiaus, panašus projektas buvo sukurtas apgyvendinimo Palangoje pagrindu, kai tarp skelbimų buvo platinama prokremliška informacija.

Dar vienas sputniko pasidalijimas ir užblokuosiu. Mano Kaune vatai ne vieta.

Žaidžia jausmais

Panašių propagandinių projektų kituose miestuose tokiu pačiu pavadinimu, kaip pavyzdžiui, "Mūsų Vilnius" ar "Mūsų Klaipėda" kol kas nėra, bet, pasak N.Maliukevičiaus, yra tokia praktika, kaip jau egzistuojančių socialinių tinklų bendruomenių pardavimas. Anot politologo, kai surenkamas didelis skaičius vartotojų, bendruomenės gali būti parduodamos ir išnaudojamos reklamos arba politikos tikslais.

"Mūsų Kaunas" atveju sputniknews.lt naujienos buvo publikuojamos jau pačiuose pirmuose įrašuose, tačiau iš pradžių buvo bandoma sudominti žiniomis išskirtinai apie Kauną. Dabar žaidžiant meilės miestui jausmais ir nostalgija dedamos vaizdingos nuotraukos, istoriniai kadrai iš sovietmečio ar tarpukario Kauno. Juolab kad dauguma nuotraukų yra atsiunčiamos pačių "Mūsų Kauno" skaitytojų, taip garantuojant jų lojalumą.

"Dar vienas sputniko pasidalijimas ir užblokuosiu. Mano Kaune vatai ne vieta", "Blokuokite šitą vatnikų šlamštą", "Ne mūsų Kaunas, o Kauno vata čia", – per pusmetį "Mūsų Kauno" gyvavimo buvo pasirodęs vienas kitas kritiškas komentaras, tačiau iš augančio sekėjų skaičiaus aišku, kad kritinio mąstymo mažėja.

Perspėjo visuomenę

Prieš trejus metus Lietuvoje veiklą pradėjus Rusijos projektui "Sputnik" Valstybės saugumo departamentas (VSD) buvo išplatinęs perspėjimą žurnalistams ir visuomenei neįsitraukti į neskaidrius sandorius ir kritiškai vertinti "Sputnik" pasiūlymus bendradarbiauti.

Anot VSD, veržiantis į Baltijos ir kitų šalių informacinę erdvę "Sputnik" projekto vykdytojams buvo itin svarbu iš vietos žurnalistų, apžvalgininkų suburti kelių ar keliolikos asmenų profesionalias komandas, kurios ruoštų informacinius pranešimus, siužetus, imtų interviu ir operatyviai perduotų parengtą informaciją.

Pranešime buvo pabrėžiama, kad "Sputnik" atstovai Lietuvą "stengsis pateikti kaip tautinių mažumų netoleruojančią šalį, manipuliuos neofašistų ir nacionalistų sąvokomis, skleis dezinformaciją apie Lietuvos strateginius projektus".

"Sputnik" savo veiklą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje pradėjo 2016 m. Tais pačiais metais portalas "Sputnik.lv" Latvijos valdžios pareigūnų buvo įvardytas Rusijos propagandos priemone ir užblokuotas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Rima

Rima portretas
Ale tikrai, nežinojau , kad taip yra. Nesupranu vieno, ko bijoti tos propagandos, jeigu man nepatinka žmogus- tai nieks nepadės, bet jeigu tinka-tai neprivers niekas jo nemėgt. Mes suaugę žmonės, nekenčiu kai man nurodinėja, nes taip buvo ir prie sovietų. Kyla klausimas !?!?kas turi teisę man nurodinėt.

rita

rita portretas
nezinojau kad toks puslapis yra... seksiu idomu ir kitokia nuomone padiskaityti... puslapis l. graxiai padarytas. geras darbas!!!!!

Mero komanda

Mero komanda portretas
Bet tas projektas labai panašus į kauno savivaldybės viešųjų ryšių komandos darbą. Ar kaip ten yra?
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių