Keturkojų karių gretos gausėja

Tarnybiniai šunys jau senokai yra naudojami Lietuvos kariuomenės Karo policijos gretose ir Specialiosiose pajėgose, tačiau Sausumos pajėgų padaliniai jų neturėjo.

Prieš dvejus metus Kaune įsikūrusiame Juozo Vitkaus inžinerijos batalione tarnybą pradėjo du pirmieji belgų aviganiai. Vienas jų, Bornas, santūresnis ir ramesnis, o kita iš Belgijos atvykusi kalytė, vardu Gilzė, – aršesnė, mėgstanti aploti praeivius.

Šį mėnesį batalionas papildė jau turimas K-9 pajėgas dar dviem žaismingais kelių mėnesių šuniukais. Gr. A.Jurgaitis dirbs ir mokysis su belgų avigane Kaira, o gr. E.Pakutka – su vokiečių aviganiu Goru. Vykdant šunų paiešką, didelis dėmesys buvo skiriamas jų tėvų, senelių ir netgi prosenelių pasiekimams.

Besirenkant juos buvo atsižvelgta į šunų tarnybos liniją, ieškota keturkojų, kurių giminė ilgą laiką tarnavo jėgos struktūrose. Būsimi specialistai – tarnybiniai šunys yra testuojami įvairiose situacinėse aplinkose ir įvairiose vietovėse.

Šiuo metu vyksta jaunų šuniukų socializacijos procesas, kurio metu jie pratinami vaikščioti šalia karių, civilių žmonių, miškuose, įvairiais žaidimais lavinami klausos, uoslės, reakcijos refleksai.

Vėliau palaipsniui keturkojai bus mokomi bendro paklusnumo komandų. Tai pradinis mokymas, kurio metu siekiama šunis išmokyti tiksliai vykdyti kinologo komandas, koncentruoti dėmesį į užduoties atlikimą, esant sudėtingoms sąlygoms ar nenumatytiems trikdžiams. Vėliau po truputėlį bus integruojamas paieškos mokymas. Šunys bus ruošiami kaip uostytojai.

Inžinerijos bataliono tarnybiniai šunys gyvena kartu su kinologais, taip tarp šeimininko ir keturkojo lengviau užsimezga emocinis ryšys, jis geriau tarnauja, geriau supranta, ką reikia daryti.

Kario, dirbančio su šunimis, darbo diena prasideda nuo rytinio 30 min. pasivaikščiojimo lauke su savo keturkoju kolega. Atvykus į tarnybos vietą prasideda šuns mokymo procesas.

Pasak vieno Inžinerijos bataliono kinologų srž. D.Mirijausko, su augintiniu reikia dirbti nuolatos, įskaitant atostogas, laisvadienius, savaitgalius ar šventines dienas. Nebūna nė dienos, kad šuniukai liktų vieni be šeimininko. Kuo šuo aktyvesnis ir didesnis chuliganas, tuo kinologas turi įdėti daugiau darbo, nes šuns aktyvumą reikia nukreipti tam reikiama linkme. Sprogmenų paieška šuniui turi tapti didžiausiu gyvenimo malonumu, o kinologo pareiga šuniui tai išaiškinti. Geriausi rezultatai pasiekiami šunį skatinant pagyrimu, skanėstu, žaidimu ar paglostant, pasidžiaugiant pasiektu rezultatu.

Artimiausiu metu K-9 pajėgas Juozo Vitkaus inžinerijos batalione ketinama papildyti dar dviem tarnybiniais šunimis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių