- Berta Banytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Koronavirusu susirgęs jaunas kaunietis dar ligos pradžioje greitosios medicinos pagalbos automobiliu vyko į gydymo įstaigą, bet ten neliko. Nors medikai, pasak jo, ir matė plaučių uždegimo užuomazgas, stebėti būklę liepta namuose pačiam. Gydytojai atviri – nors pneumonija yra dažniausia COVID-19 komplikacija, į ligoninę guldomi ne visi.
Savijauta prastėjo
„Blogai pasijutau lapkričio 17 dieną. Atėjus į darbą ir ryte pasimatavus temperatūrą, jos nebuvo. Tačiau vėliau, matuojantis antrą kartą, temperatūra buvo pakilusi iki 37 laipsnių. O vakare, kai grįžau namo, ji buvo dar aukštesnė – 37,8 laipsnio. Atsikėlus kitą rytą temperatūra jau buvo 37,3 laipsnio, kamavo kosulys. Į darbą nėjau. Užsiregistravau COVID-19 testui“, – pasakojo kaunietis Deimantas (vardas pakeistas – aut. past.).
Tą pačią dieną mobiliajame patikros punkte atlikus koronaviruso testą, po paros jau buvo aišku – jo rezultatas teigiamas. Savijauta vis prastėjo, o temperatūra šoktelėdavo ir iki 38,5 laipsnio. Kosulį papildė dusulys, stipriai susilpnėjo uoslė, skonio pojūtis.
Į medikus pašnekovas sakė kreipęsis lapkričio 22 dieną, kai apie 16 val. išsikvietė greitosios medicinos pagalbą. Paramedikai atvyko maždaug po valandos ir esą liepė jaunam vyrui į jų brigados automobilį nusileisti žemyn pačiam – į butą neužėjo.
„Greitosios pagalbos automobilyje man pamatavo temperatūrą – ji buvo nukritusi iki 37,5 laipsnio. Taip pat per vienkartinę pirštinę pamatavo deguonies kiekį. Deguonies kiekis buvo normalus. Nupasakojau simptomus. Kadangi temperatūra buvo truputį nukritusi, man pasakė, kad į ligoninę galiu ir nevažiuoti, bet pageidavau, kad padarytų tyrimus. Pasitarę su dispečere mane išvežė į ligoninę“, – detalizavo 24-erių Deimantas.
Įtarė plaučių uždegimą
Nuvykus į LSMU Kauno ligoninės padalinį Josvainių gatvėje kauniečiui buvo atlikti kraujo tyrimai ir padaryta krūtinės ląstos rentgeno nuotrauka.
„Kraujo tyrimai nebuvo blogi – tik šiek tiek mažesnė leukocitų norma, kalis – ant ribos. O visa kita – daugmaž normaliai. Krūtinės ląstos rengenografijos tyrimo išvadoje rašoma: „Abiejų plaučių apatinių dalių piešinys sutankėjęs, oringumas saikiai sumažėjęs – įtariami abiejų plaučių infiltraciniai pakitimai. Kaip man sakė, kažkoks virusinis pakitimas plaučiuose yra, ir kad jau yra užuomazgos plaučių uždegimo. Sako: „Per mažai duomenų spręsti, kad tai yra plaučių uždegimas“ ir dėl to man neišrašė jokių receptinių vaistų, tiesiog liepė gydytis taip, kaip gydžiausi iki šiol – gerti nuo kosulio vaistus, daug skysčių ir taip toliau. Toje pačioje palatoje buvo ir kitas žmogus – jam jau buvo prasidėjęs plaučių uždegimas, išrašė vaistų, bet irgi išleido namo“, – kalbėjo jis.
freepik.com nuotr.
Paklaustas, ar teiravosi, kodėl medikai neguldo į ligoninę, Deimantas atviras – buvo linkęs pasitikėti gydytojais, kurie patarė stebėti būklę ir jei ji blogės – kviesti greitosios medicinos pagalbą vėl, todėl ilgai apie tai nesvarstė, užvis labiausiai, kad jis buvo išleistas gydytis į namus, išgyveno mama.
Sveikata prastėjo
Grįžus namo pakeliama kūno temperatūra kaunietį kamavo maždaug dvi dienas, tačiau paskui, sako pašnekovas, sveikata visiškai pašlijo – į krūvą susidėjo viskas: bendras kūno silpnumas, akių skausmas, kosulys, aukšta temperatūra. Kas rytą jaunas vyras konsultuodavosi telefonu su šeimos gydytoja.
„Pastaruoju metu jaučiuosi neblogai, gal tik jaučiu silpnumą – atsikeliu pastoviai lyg užsimiegojęs, toks būnu visą dieną. Temperatūros jau nebėra, skonį ir kvapą atgavau“, – pasakojo Deimantas.
Nors šiuo konkrečiu atveju išsivadavimas iš koronaviruso gniaužtų buvo sėkmingas, LSMU Kauno ligoninės atstovų pasiteiravome, kodėl jaunas vyras buvo išleistas gydytis namo, nors, kaip jis pats sakė, iš medikų išgirdo žinią ir apie beprasidedantį plaučių uždegimą – pneumoniją.
Vien tik pneumonijos diagnozė nėra lemianti aplinkybė guldyti pacientą į ligoninę.
Dažniausia komplikacija
„Vien tik pneumonijos diagnozė nėra lemianti aplinkybė guldyti pacientą į ligoninę. Pirmiausiai hospitalizuojami tie ligoniai, kuriems būtinas intraveninis gydymas antibiotikais (kai medikamentai leidžiami į veną – aut. past.) arba ligoniui sutrinka kvėpavimo funkcija. Pastaruoju atveju taikoma deguonies terapija uždedant ligoniui kaukę su deguonies tiekimu. Kitu atveju, jei nediagnozuojama kokių nors paūmėjusių gretutinių ligų, taikomas ambulatorinis gydymas namuose, konsultuojantis su šeimos gydytoju. Būklei pablogėjus reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą, o ligoninėje medikai įvertina paciento būklę, numato tolesnį gydymą. Tos pačios hospitalizacijos sąlygos išlieka ir po COVID-19 diagnozės“, – sakė LSMU Kauno ligoninės vyriausiasis komunikacijos specialistas Saulius Tvirbutas.
Vis dėlto, paklausus, ar COVID-19 sergantiems pacientams dažnai greta pasireiškia ir pneumonija, LSMU atstovas patvirtino – pneumonija yra dažniausia komplikacija.
Tačiau, pasak jo, tik pačioje pandemijos pradžioje į ligonines stebėjimui guldyti visi pacientai, kuriems buvo nustatyta COVID-19 liga. Vėliau esą priimti reglamentai, kurie galioja visame pasaulyje, leido šią ligą gydyti kaip ir visas kitas infekcines ligas, t. y. hospitalizuojant ligonį tik sunkių komplikacijų atvejais.
Asociatyvi freepik.com nuotr.
Per daug sunkių ligonių
„Taip pat nuo šio rudens COIVID-19 ligonių nebūtina gydyti tik penkiose atraminėse Lietuvos ligoninėse. Tai leista daryti visoms terapinių paslaugų licencijas turinčioms gydymo įstaigoms. Šiuo metu LSMU Kauno ligoninėje turime maksimalų COVID-19 pacientų kiekį – per 200 guli specialiai šiai ligai skirtose vietose ir dar kelios dešimtys kituose padaliniuose, kur jiems teikiamos kitos stacionarinės gydymo paslaugos. Dėl personalo stokos ir būtinybės užtikrinti kitas medicinines paslaugas dar daugiau pacientų su COVID-19 diagnoze priimti jau negalime“, – detalizavo pašnekovas.
S. Tvirbuto teigimu, visi šiuo metu LSMU Kauno ligoninėje gydomi koronavirusu užsikrėtę ligoniai yra sunkūs – daugiau kaip pusei jų taikoma deguonies terapija, o kitai daliai esą jos bet kada gali prireikti.
„Intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuje nuolat turime apie dešimt ligonių, kuriems tenka taikyti dirbtinį plaučių ventiliavimą. Tiek daug sunkios būklės ligonių, kurie užplūdo mūsų įstaigą, nebuvo per visą jos istoriją“, – apie esamą situaciją jo atstovaujamoje gydymo įstaigoje kalbėjo pašnekovas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Kauno sporto apdovanojimai 2024“: laukiama sporto favoritų nominacijų
Septintą kartą skelbiami geriausių Kauno miesto atletų, komandų, trenerių, sporto renginių ar naujai sužibėjusių talentų rinkimai. ...
-
Ketvirtadienio vakarą į Kauną pasibeldė žiema2
Ketvirtadienio vakarą Kaune ėmė kristi snaigės. Jos priminė, kad žiema – ne už kalnų. ...
-
Į Kauno eglutės įžiebimo šventę – viešuoju transportu: bus eismo ribojimų1
Jau šį šeštadienį Kaune prasidės Kalėdų laukimas ir bus įžiebta pagrindinė miesto žaliaskarė. Šiemet pagrindinė Kauno kalėdinė eglė stovi Vienybės aikštėje, tad kauniečiai ir miesto svečiai raginami atvykti ...
-
Prestižinės UNESCO premijos „Moterims moksle“ laureatė: mokslas tuo ir žavus – jis pilnas netikėtumų4
Lapkričio 12 d. Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Didžiojoje konferencijų salėje įteikti diplomai UNESCO Baltijos šalių stipendijų konkurso „Moterims moksle“ laureatėms. ...
-
Kauniečiai praneša: greičio matuoklis rengia diskotekas – pyškina visus iš eilės (papildyta)23
Nors visi supranta, kad greičio matuokliai – prevencinė priemonė greičio mėgėjams pažaboti, tačiau net ir pelnytos baudos sukelia jas gavusiųjų pasipiktinimą. O ką jau kalbėti apie galimai sugedusį greičio matuoklį, fiksuojantį galimai n...
-
Nacionalinė sporto agentūra: Kauno kovos menų akademija įgyvendina valstybės finansuojamą projektą
VšĮ Kauno kovos menų akademija įgyvendina bendrai finansuojamą valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, projektą „V&scar...
-
Miesto eglę įžiebkite kartu su „Kauno diena“!3
Kaunas pirmasis šalyje įžiebs kalėdinę eglę ir įjungs šventinį laikmatį. Įspūdingą šventę stebėkite kartu su portalu „Kauno diena“. ...
-
Nuo rūsio iki tarptautinio pripažinimo1
VDU Lietuvių išeivijos institutui minint veiklos 30-metį, atverta paroda „Nuo rūsio iki palėpės. Lietuvių išeivijos institutui 30“, kurioje užfiksuotos svarbiausios įstaigos istorijos akimirkos. ...
-
„Pienocentro“ galvosūkis: kaip ištaisyti klaidas?26
Paveldo sergėtojai pripažįsta, kad, tvarkant „Pienocentro“ pastatą, padaryta žala, galinti siekti ir šešiaženklę sumą. Kol kas darbai sustabdyti, kada jie bus atnaujinti – neaišku. ...
-
Jubiliejinis „Iniciatyvų Kaunui“ sezonas: priimamos paraiškos 2025-iesiems
Programa „Iniciatyvos Kaunui“ pasitinka gyvavimo dešimtmetį. Kauno miesto savivaldybė kviečia nevyriausybines organizacijas, asociacijas ir Kauno bendruomenes prisidėti prie vaikams ir jaunimui draugiško miesto kūrimo, socialini...