Dvidešimtmetį mininčios organizacijos „Caritas“ vadovai ketina plėsti veiklos lauką - ne tik dalyti materialines gėrybes, bet ir daryti įtaką šalies socialinei politikai.
Bažnyčia nori permainų
„Carito“ generalinis direktorius, kunigas Robertas Grigas pastebi, kad visuomenė dažniausiai pagalbą vargstantiesiems supranta kaip materialinių gėrybių dalijimą. Esą 1989 m., kai po sovietinės okupacijos atkurta labdaros organizacija, pagrindinis tikslas buvo ne tiesioginė šalpa, bet visuomenės jautrinimas, skatinimas padėti aplinkiniams.
„Grįšime prie pirminio uždavinio, kurį numato Kristaus bažnyčia. „Caritas“ židiniuose parapijose skatinsime socialinius projektus, raginsime matyti greta esančiojo vargą“, - sakė R.Grigas.
Kunigas įsitikinęs, kad katalikų bendruomenė yra pajėgi daryti įtaką šalies socialinei politikai ir turėtų imtis iniciatyvos.
„Pagalba moterims, įtrauktoms į prostituciją, kaliniams ir buvusiems nuteistiesiems, pagalba gatvės vaikams ir vienišiems neturtingiems ligoniams“, - didžiausius visuomenės sopulius vardijo R.Grigas. Esą kunigams prieinamais ištekliais, tarptautiniais ryšiais ir bažnyčios turima įtaka situacija galima pakeisti. Gaudamos pagalbą minėtos socialinės grupės gali pakeisti gyvenimo kokybę, pajėgti padėti sau.
„Stengsimės aktyviai daryti įtaką šalies socialinei politikai, kad vargstantieji būtų išvesti iš socialinės atskirties“, - uždavinį nurodė R.Grigas.
Alsuoja Sąjūdžio dvasia
Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius iškilmingame "Carito" dvidešimtmečio paminėjime organizacijos įkūrimą vadino bažnyčios atsiliepimu į laiko ženklus.
"Atkuriant organizaciją visuomenė stovėjo prie išsivadavimo bangos, dar kontroliuojami sovietinės valdžios žmonės jau nebijojo vienytis ir kurti organizaciją", - sakė S.Tamkevičius.
Esą tuomet "Caritą" kūrė ir visais organizaciniais reikalais rūpinosi uolios ir energingos katalikės moterys. Jų darbas, anot arkivyskupo, dažnai buvo nepastebimas, bet labai svarbus vargingajai visuomenės daliai.
S.Tamkevičius apgailestavo, kad per dvidešimt metų "Caritas" neužsitarnavo pasaulietinės žiniasklaidos dėmesio, nors žmonės dirbo ne dėl dėmesio. Esą juos į priekį stūmė tikėjimas, noras daryti gerus darbus.
"Sąjūdžio metais atsiradęs entuziazmas neišblėso, organizacija tapo brandesnė", - džiaugėsi S.Tamkevičius.
Tikslas - tarnauti žmonėms
Iš pradžių organizacija "Caritas" bandė veikti įvairiose visuomenės gyvenimo srityse, S.Tamkevičiaus žodžiais tariant - ieškojo savo tapatybės.
"Atrodė, kad "Caritas" turėtų apimti ir tautos reikalus, ir švietimo reikalus, o paskui pamažu viskas susistatė į savo vietas. "Caritas" save suvokė kaip bažnytinę organizaciją, tarnaujančią žmonėms", - pagrindinį tikslą nurodė arkivyskupas.
Tačiau nuo pirmųjų veiklos dienų organizacija ėmėsi labdaros misijos - drabužiais ir maistu rėmė vargšus, kalinius, kritinėse situacijoje atsidūrusias moteris.
"Savanoriai dirba be atlygio ir to atlygio laukia tik iš Viešpaties", - sakė S.Tamkevičius.
Anot kunigo R.Grigo, nemenką dalį maisto, drabužių ir kitų gėrybių organizacija gauna iš ES fondų, Vyriausybės ir nevyriausybinių organizacijų.
Lietuvos vyskupai, kaip ir visuotinė katalikų bažnyčia, pasak kunigo, kreipia dėmesį į bendruomeniškumo aspektą. Esą "Caritas" neturėtų pasinerti vien į labdaros ar socialinio darbo veiklą. Turėtų būti žadinamos bendruomenės, parapijose gyvenantys žmonės burtis ir padėti vieni kitiems.
"Kaimyno pagalba kaimynui, lietuviškas svetingumas, talkos, kurios kažkada buvo populiarios - visa tai turi atgimti", - įsitikinęs R.Grigas. Anksčiau, primena jis, žmonės nelaukdami raginimo iš šalies, pareigūno ar organizacijos atstovo priminimo, patys jausdavo pareigą susitelkti ir padėti vargstantiems. Tikrąsias vertybes, anot kunigo, vertėtų atgaivinti.
Skaičiai ir faktai
"Caritas" yra tarptautinė katalikiška organizacija, visame pasaulyje vykdanti humanitarinę veiklą ir padedanti vargstantiems.
Lietuvoje veikia 69 "Caritas" įstaigos: senelių namai, vaikų dienos centrai, labdaros valgyklos, vaikų globos namai, nakvynės namai, slaugos ligoninė, motinos ir vaiko namai, amatų mokymo centras, šeimos paramos centras, benamių higienos centras ir kitos.
Vyskupijų "Caritas" centruose šiuo metu Lietuvoje dirba 234 etatiniai darbuotojai.
"Caritas" vienija 2,4 tūkst. savanorių.
Didžiąją "Carito" pajamų dalį sudaro užsienio fondų parama (2008 m. gauta 120 tūkst. litų).
Daugiau kaip 30 tūkst. litų "Caritui" 2008 m. paaukojo fiziniai asmenys ir verslininkai.
2008 m. maisto paketus gavo daugiau kaip 876 tūkst. žmonių.
Praėjusiais metais "Caritas" labdarą suteikė daugiau kaip 296 tūkst. žmonių.
Šaltinis: "Caritas" 2008 m. veiklos ataskaita
Naujausi komentarai