Jaudinantis susitikimas
Tapytojas, akvarelininkas, grafikas, vitražininkas, kino kūrėjas V. Valentas baigė Kauno kolegiją (tuomet – S. Žuko dailės technikumą), taigi sugrįžimas su savo kūryba po daugelio metų yra ypatingas ir pačiam menininkui, ir mokymo įstaigai. Menininkas galėjo savotiškai pasitikrinti nueitą kelią, tuomečio jaunuolio kūrybinius planus, ambicijas ir siekius, emociškai išgyventi sugrįžimo jaudulį, sumišusi su jaunystės atsiminimais, kai paprastai jūra būna iki kelių ir pasaulis atsigręžęs veidu, regis, labai laukia.
V. Valentas – itin santūrus, kuklus, mažakalbis menininkas, galbūt apie jūrą ir pasaulį jis taip negalvojo, bet turbūt taip galvoja ne vienas šiuo metu Kauno kolegijoje besimokantis studentas ar studentė, kurie po tam tikro laiko taps menininkais, o galbūt ir netaps. Taigi susitikimas ypatingas emociškai ir, beje, praktiškai, nes profesionali, klasikiniais dailės pagrindais paremta V. Valento kūryba, kurioje dominuoja ne įspūdis, noras nustebinti, bet meistrystė ir gylis, – puiki pamoka jaunajai kartai, kad tylus, bet profesionalus balsas mene visada bus išgirstas, nes jo garsas aidi sodriau ir ilgiau.
Tęstinumas: V. Valento kūriniuose atpažįstama lietuviškos tapybos tradicija. / Organizatorių nuotr.
Paveikslas iš paveikslų
Parodai menininkas darbus atrinko pats – itin kruopščiai ir reikliai, nėra nė vieno, kuris galėtų kelti abejonių. Beje, jis pats ragina žiūrėti į parodą kaip į vientisą meno kūrinį, iš esamų paveikslų tarsi susidėlioti vieną paveikslą arba, tarkim, skulptūrą: parodoje eksponuojamas pavienis darbas šiuo atveju kažkiek praranda savarankiškumą, jis lyg detalė, išbaigtumą sukurianti su visais galerijoje eksponuojamais darbais.
Nereikėtų karštligiškai ieškoti paties svarbiausio kūrinio. Menininkas ir kasdienybėje, ir kūryboje išlieka santūrus, susimąstęs.
Vieni paveikslai savotiškai brėžia liniją ar kelias, kiti – deda spalvinius akcentus arba spalvine palete užpildo visumą, taip pat yra ir kuliminacinė šerdis. Kokiame darbe? Štai šis dalykas paliktas žiūrovui; autorius, manau, šypsosi ir jį stebi.
Beje, nereikėtų karštligiškai ieškoti paties svarbiausio kūrinio. Menininkas ir kasdienybėje, ir kūryboje išlieka santūrus, susimąstęs. Tas kūrinys nevers sušukti, ties juo tiesiog ilgiau teks stabtelėti, pamąstyti arba plačiau, giliau apmąstyti ir, greičiausiai, norėsis patylėti, o ne apie jį kalbėti. Kita vertus, visai gali būti, kad toji šerdis yra... parodos visuma.
„Šia paroda nekeliu sau užduoties rodyti objektyvią situaciją, priešingai, ekspozicija atspindi asmeninius mano interesus, esamu momentu perteikiamus meniniam suvokimui“, – sako dailininkas.
Organizatorių nuotr.
Gelminis pasaulis
Menas paprastai atveria kiek kitokį pasaulį arba įprasto pasaulio kitokį matymą, savitą interpretaciją ar net kitą jo dimensiją. V. Valento darbuose metafizinė pasaulio plotmė labai aiškiai jaučiama, dažnai tamsių, gilių spalvų koloristinė paletė sukuria slaptingą (arba slaptingo) pasaulio viziją.
Laikydamasis lietuviškos tapybos tradicijos, stambiu, bet taupiu figūriniu naratyvu dailininkas sukuria pasakojimo pradžią, savotišką gelminį pasaulį, į kurį kviečia, bet neverčia eiti. Jis netampo žiūrovo už skverno, nešūkčioja jam, nesistaipo ir nesistengia žavėti – jo įžvalgos sukauptos, intelektualios, neretai gana liūdnos ir net skausmingos, bet drauge nestokoja ironijos, vidinio šypsnio, stojiškumo.
Kalbant apie V. Valento kūrybą, neįmanoma nepaminėti unikalių, išskirtinių menininko kino filmų, sukurtų gana seniai, su sena vaizdo technika, tačiau ir šiandien jie neabejotinai – didžiulis kūrybinis turtas.
Godariškos stilistikos (turimas omenyje prancūzų kino režisierius Jeanas Lucas Godard’as) V. Valento filmuose originaliai plėtojamas siužetas, natūraliai, įtaigiai vystoma intriga ir, svarbiausia, yra kažkas daugiau: keletas filmo dugnų tiek siužete, tiek kino estetikoje. Beje, nors sukurti prieš gerus 40 metų, juose nestokojama ir grakščios, jausmingos erotikos. Menininkas yra užsiminęs, kad ketina savo filmus netrukus pristatyti Kaune, greičiausiai „Romuvoje“, todėl norisi šia žinia iš anksto pasidalyti, nes besidomintiems kinu tai bus įdomus ir vertingas susitikimas.
Organizatorių nuotr.
Kas? V. Valento tapybos darbų paroda.
Kur? „Pelėdų kalno“ galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27)
Kada? Veikia iki sausio 31 d.
Naujausi komentarai