Meniškos variacijos kimono tradicijos tema

Japonija ir Baltijos šalys. Rytai ir Vakarai. Kimono ir baltų genčių drabužis... Ištisa jūra istorinių ir kultūrinių skirtumų. Tačiau greta – ir subtilios, gelminės japonų ir baltų pasaulėvokos jungtys. Jas dar kartą siekė apčiuopti projekto „Kvadratas-13: Kimono“ dalyviai.

Dar 2020 m. organizuota Chiunei Sugiharai (1900–1986) dedikuota paroda, jungianti japonų ir žydų kultūrinius arealus, dėl pandemijos apribojimų visuomenei pristatoma tik šiemet.

Kimono – nacionalinis Japonijos drabužis – neabejotinai yra vienas iš pagrindinių Japonijos nacionalinės kultūros simbolių, viena iš dažniausių asociacijų su šia šalimi.

Beveik 30 dėstytojų menininkų iš trijų Baltijos valstybių, pasitelkę tapybos, grafikos, fotografijos, taip pat tekstilės, keramikos, stiklo ar medžio apdorojimo technikas, matavosi kimono ir kitus Japonijos kultūros artefaktus, reflektavo Ch.Sugiharos veiklą.

Varijuodami nuo beveik tiesioginių kimono kartočių iki skulptūrinės dėžės, kurioje menamai supakuotą kimono žiūrovui siūloma įsivaizduoti (A.Liskupa). Regimai nenutoldami nuo archetipinio šio drabužio modelio, bet siedami jį su baltiškųjų tunikų ar marškinių tradicija (D.Brogienė, L.Ringelienė).

Panaudodami žinomus marginimo raštus ar technikas (B.Sarapienė) arba kurdami naujus (J.R.Kunigėlytė, E.Petraitytė-Talalienė). Dažnai suasmenindami kimono vaizdinius, jais įprasmindami savo drabužio koncepcijos paieškas (E.Brinkytė, J.Celiešienė).

Organizatorių nuotr.

Pateiktų kūrinių skalėje nestokojama ir platesnių, japoniškam etnosui būdingų kultūrinių motyvų ar asociacijų: prisiminta samurajų kultūra (I.Greiža, L.Kvietkauskienė), origamio menas (S.Saulėnienė), japoniškos dievybės (B.Šležienė ir D.Kostianova), literatūra (U.Žilytės), istorija (Hirosimos ir Nagasakio tragedijos priminimas V.Grozos darbe).

Keletas menininkų savo darbuose įdarbino memorialinę funkciją: empatijos, įvertinimo akimis jie žvelgė į Ch.Sugiharos asmenį ir veiklą, kartu paliesdami ir žydų tautos ar atskirų asmenybių istoriją Lietuvoje (L.Grabauskienė, S.Grabliauskaitė, V.Kibildis, K.Kibildytė-Klimienė, A.Rimkevičius). Neretai kylama iki universalijų lygmens, svarstant apie pasaulio dėsnių, žmogaus gyvenimo, savasties išsaugojimo ar atgavimo klausimus (I.Brants, E.Inita, J.Paulauskienė, I.Spulle-Meiere).

Parodos atidarymo metu vyks kimono rengimo prezentacija, kurią ves Japonijos ambasados administracijos darbuotoja Haruka Seto. Muzikinį pasirodymą surengs Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos mokiniai.


Kas? TARPTAUTINĖ BALTIJOS ŠALIŲ DAILĖS DISCIPLINŲ DĖSTYTOJŲ KŪRYBOS PARODA „KVADRATAS – 13: KIMONO”

Kur? Galerijoje „Aukso pjūvis“ (BLC verslo centras).

Kada? Atidarymas birželio 1 d. 17 val. veiks iki liepos 15 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių