- Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Amunicija: Kauno fortai buvo filmuojami ir kamera, ir dronu.
-
Kauno istorija sulaukė tarptautinio dėmesio – „Discovery“ kuria laidą apie fortus
-
Kauno istorija sulaukė tarptautinio dėmesio – „Discovery“ kuria laidą apie fortus
-
Kauno istorija sulaukė tarptautinio dėmesio – „Discovery“ kuria laidą apie fortus
-
Kauno istorija sulaukė tarptautinio dėmesio – „Discovery“ kuria laidą apie fortus
-
Kauno istorija sulaukė tarptautinio dėmesio – „Discovery“ kuria laidą apie fortus
-
Kauno istorija sulaukė tarptautinio dėmesio – „Discovery“ kuria laidą apie fortus
-
Kauno istorija sulaukė tarptautinio dėmesio – „Discovery“ kuria laidą apie fortus
-
Kauno istorija sulaukė tarptautinio dėmesio – „Discovery“ kuria laidą apie fortus
"Discovery" kanalo akiratyje – Kaunas, todėl tikėtina, kad, maigydami televizoriaus pultelį, labai greitai ekrane išvysite gerai žinomus vaizdus – Kauno tvirtovės fortus.
Pažintis su fortais
Žvarbus antradienio rytas pavasario anaiptol nepriminė, tačiau į Kauną atvykusiems britams oro sąlygos nekliudė.
Šiaurės krypčių vėjai iš vėžių neišmušė ir po Kauno tvirtovės I fortą vaikštančio karo istoriko profesoriaus dr. Valdo Rakučio – patrynęs rankas vieną į kitą, VšĮ Kauno tvirtovės parko direktorius į švarko atlapą įsisegė mikrofoną ir stojo priešais Didžiosios Britanijos prodiuserinės kompanijos "Like A Shot Entertainment" operatoriaus kamerą.
"Į sceną lipau nuo penkerių. Ne kartą filmavausi su Algiu Ramanausku Greitai, – prieš operatoriui paspaudžiant "record" mygtuką, nuo V.Rakučio dvelkė visiška ramybė. – Galėčiau kalbėti ištisas valandas. Žinoma, lietuvių kalba tai daryti kur kas paprasčiau nei anglų."
Ne apie karo istorijos klubus, kurie ateityje čia galbūt įsikurs ir ne apie planuojamas vaikų žaidimų erdves prieigose – lėtai žingsniuodamas išmintais takeliais, V.Rakutis savo pasakojimais vartė Kauno tvirtovės I forto istorijos puslapius.
"Per daugiau nei 100 metų fortas daug išgyveno. Vokiečiams šturmuojant Kauną gana taikliai buvo apšaudytas didelio kalibro sviediniais. Sovietmečiu carinis paveldas rūpėjo mažiausiai, tad tuo metu fortui taip pat padaryta ne ką mažiau žalos", – kitapus kameros stovinčio serialo režisieriaus žeriamus klausimus komentavo V.Rakutis.
Lydimas kameros istorikas nosį kyštelėjo į centrinę poterną su amunicijos sandėliu, aplankė kairįjį ir dešinįjį forto kiemus, stabtelėjo prie susprogdintos įeigos, kurios vietoje telikusi didelė skylė. Po bemaž trijų valandų Kauno tvirtovės I forte keturių britų desantas pasuko III forto link, kur su garsiąja "Ivan čai" juos pasitiko Kauno tvirtovės parko turizmo ir edukacijų vadovas Ovidijus Jurkša. Vidudienį kūrėjai stabtelėjo IV forte, popietę atsisveikinę su V.Rakučiu, filmavimo darbus baigė IX forte.
Kalbanti galva
V.Rakutis – viena iš daugelio vadinamųjų kalbančių galvų. Taip kaunietį ir kitus istorikus juokais praminė kūrybinė komanda, televizijos "Discovery" užsakymu į Kauną atvykusi rinkti medžiagos serialui "Abandoned Engineering".
Manau, yra labai svarbu būti tokiose vietose, jas nufilmuoti ir apie visa tai papasakoti.
Dokumentinių filmų ciklas žiūrovus kvies į gniaužiančią kelionę po pasaulį, kurios metu lankys paslaptingiausius, kadaise klestėjusius, o dabar apleistus ir užmirštus objektus: miestus, fabrikus, tiltus ir t.t.
"Prieš kelias savaites lankėmės Čekijoje, prieš dvi dienas – Latvijoje, Liepojoje. Filmavome Berlyne, Karibuose", – pasiteiravus, kaip kūrėjų žemėlapyje atsidūrė Kaunas ir jo fortai, prodiuseris Lewisas Rumbolas tikino, kad tai įvyko per visišką atsitiktinumą.
Filmuodami iš JAV kilusį, Didžiojoje Britanijoje gyvenantį istoriką, kūrėjai iš jo lūpų išgirdo užuominų apie Kauną ir ten išsibarsčiusius fortus. Pastarųjų istorija, siekianti daugiau nei 100 metų, sudomino filmavimo komandą.
"Iki tol nei Lietuvoje, nei Kaune nesilankėme", – L.Rumbolas tikino, kad pirmoji pažintis jo nenuvylė. Įspūdį esą paliko ne tik miestas ir Kauno filmų biuro šeima, svečius lydėjus abi dienas, bet ir fortai, kuriuos iki tol matė tik kompiuterio ekrane.
Liaupsės miestui
Dviem dienoms atvykę į Kauną serialo kūrėjai tiksliai susiskaičiavo laiką, o į filmavimo aikštelę įsileido vienintelę "Kauno dieną". Tiesa, pagauti serialo režisierių sekėsi sunkiai.
"Vėliau, kai atsisveikinsime su Valdu..." – žvilgčiodamas į laikrodį, Tomas Williamsas vis atidėliojo pokalbį. Galiausiai stotelėje tarp IV ir IX forto rado laisvesnę akimirką pasidalyti patirtais įspūdžiais.
"Buvimas tokiose vietose yra kur kas daugiau nei vien skaitymas apie jas. Manau, yra labai svarbu būti tokiose vietose, jas nufilmuoti ir apie visa tai papasakoti. Papasakoti istoriją yra iššūkis, bet tai labai svarbu, – T.Williamsas neabejojo, kad pirmas kartas Kaune tikrai nebus paskutinis. – Šioje Europos dalyje, kur jūs gyvenate, yra dar daug dalykų, susijusių su tuo XX a. tarpsniu, apie kurį mes norime sužinoti, pamatyti daugiau."
Dėl šios priežasties jis tikisi darsyk grįžti į Kauną – vėl užsukti į IV fortą, kuris paliko neišdildomą įspūdį, o tada aplankyti visus tuos, kurių nespėjo šios viešnagės metu. T.Williamsui antrino ir prodiuseris
"Turbūt didžiausią įspūdį savo dydžiu paliko I fortas. II ir III tarpusavyje panašūs. Labai patiko ir IV fortas, tiesa, jis mažiausiai sutvarkytas. To negalima pasakyti apie IX fortą – jis nėra apleistas, bet labai įdomus savo istorija, – L.Rumbolas vylėsi, kad tai, ką filmavimo komanda, pamatė savo akimis ir užfiksavo filmavimo kamera, sudomins ir žiūrovus. – Žmonės, gyvenantys JAV ar Didžiojoje Britanijoj, pasak jo, žino apie Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus, žino, kas vyko XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje, tačiau nežino arba labai mažai žino, kas vyko konkrečiai čia – Kaune.
Reklama miestui
Matęs, kaip gimsta filmai "Catherine the Great", "Chernobyl" ar "Tokyo Trial", Kauno filmų biuro vadovas Aurelijus Silkinis džiaugėsi, kad į miestą vis dažniau užsuka ne tik Lietuvos, bet ir užsienio kino kūrėjai.
Miestas, anot jų, skleidžia ypatingą energiją ir vilioja kampeliais, kurie dar nėra išnaudoti kinui. Vienus jų vilioja tarpukario architektūra, kitus – gamta.
"Pagrindinis biuro tikslas – pritraukti kino kompanijas iš viso pasaulio filmuoti Kaune. Sekasi išties gerai", – lenkdamas pirštus A.Silkinis prisiminė sėkmingą bendradarbiavimą.
Per keletą metų į Kauną atvyko ir čia filmavo kino kompanijos iš JAV, Didžiosios Britanijos, Suomijos, Vokietijos, Italijos, Kanados, Japonijos ir daugelio kitų šalių. Tiesa, iki tol mieste dažniausiai buvo filmuojami meniniai filmai. Dokumentikos žanras – savotiška naujiena.
"Tai tikrai įvykis Kaunui. Žinant, kad "Discovery" yra matomas visame pasaulyje, reklamos Kaunas gaus tikrai daug", – britų apsilankymo nauda garsinant Lietuvos ir Kauną vardą neabejojo Kauno filmų biuro vadovas.
Tiksli data, kada serialais išvys dienos šviesą, dar nėra žinoma. Tikimasi, kad debiutas įvyks šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Antropomorfiniai portretai, arba Gyvūnai scenoje3
Dailininkė Eva Mili (Eva Miliūnienė) gruodžio antroje pusėje surengė personalinę parodą, išsiskiriančia intriguojančiu, žaismingu pavadinimu – „Uodeguotieji puošiasi“. ...
-
Kūrybiškas judesys – ne tik šokėjo privilegija
Sausio 23–26 d. Kaune organizuojamas intensyvaus šokio savaitgalis „Sausis“. Dirbtuvės sieks suburti ne tik profesionalius šokėjus, bet ir visus norinčius išmokti judėti kūrybiškai ir susipažinti su skirtingo...
-
Pirmą kartą Kaune – baletas su holograminėmis vaizdo instaliacijomis ir visiems žinoma muzika2
Baltijos baleto teatras (BBT), švenčiantis penkioliktą jubiliejinį sezoną, sausio 29 d. pirmą kartą atvyksta į Kauno kultūros centro Girstučio padalinį su karštu ir temperamentingu projektu „Karmen“, kurį šaltą žie...
-
Teatralizuotas Dianos Behm žmonių ir gyvūnų pasaulis1
Verslo parke „Aušra“ iki pat kovo 6-osios veikia tapytojos Dianos Behm personalinė darbų paroda. ...
-
Nuotykis norintiems ištirpti arba išsiskirti minioje
Nacionalinio Kauno dramos teatro (NKDT) Ilgoji salė pasipildė naujoku – spektakliu „Minia“, leidžiančiu patirti buvimo žmonių minioje būsenas. ...
-
Muzikos, žodžio ir vaizdo apeigos M. K. Čiurlioniui
Jubiliejinius kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metus koncertinė įstaiga „Kauno santaka“ pradeda muzikiniu triptiku / atbalsių ciklu „Čiurlionio pagarbinimai“. Trijų skirtingų programų muzikinę dėl...
-
Kultūros ir sporto renginiai sausio 6–11 d.
Sausio 6 d. Piliuonos gimnazija, Taurakiemio biblioteka, seniūnija, laisvalaikio salė: 10 val. – Trijų Karalių šventė, edukacija-vaikštynės. Dalyvauja Samylų kultūros centro folkloro ansamblis „Samylų senoliai“. Batn...
-
Kas spalvotesnis už juodą ir baltą spalvas?2
Prisimenant 2023-iųjų parodą „Juoda / Balta“, vykusią Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerijoje „Drobė“, ir lyginant ją su šiuo metu veikiančia paroda, apima malonus lengvumo jausmas. Ne tik dėl galerinės ...
-
Litvakai: čia ir ten10
Litvakai, jų kultūrinis palikimas – šiandien viena populiariausių temų. Džiugu, kad ši dailės srovė atgimsta ir vis dažniau sulaukia asmenio kolekcininkų susidomėjimo ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Šį kartą kolekcin...
-
Kaune – nemokami Europos kultūros kanalo ARTE koncertai6
Vis dar vyraujant šventinei nuotaikai, Kauno miesto simfoninis orkestras kviečia į įspūdingus didžiausio Europos kultūros kanalo ARTE koncertus. ...