Kaunas ir jaunimas: kurti, o ne stebėti

 • Teksto dydis:

Miestas – tai pirmiausia jo žmonės. Koks bus Kaunas po 20 ar 50 metų? Atsakymą į šį klausimą galime bandyti rasti pasikalbėję su jaunais žmonėmis. Išgirdę, pamatę ir pajutę, kas jiems rūpi, galime nuspėti, kaip gyvens ir kuo rūpinsis ateities kauniečiai. Jaunimo programos "Kylantis Kaunas" renginiai, vyksiantys 2022-aisiais, Europos kultūros sostinės metais, leis praskleisti laiko užuolaidą ir pamatyti, kuo kvėpuos Kaunas ateityje.

"Kylantis Kaunas" – jaunimo programa jaunimui. Centrinis Europos kultūros sostinės biuras mums netgi skyrė atskirą erdvę "Tempo", kur galime nesivaržyti ir būti savimi. Bendrauti apie tai, kas mums rūpi, ir tokia kalba, kuria geriausiai susikalbame", – teigia programos kuratorė Aurelija Prašmuntaitė.

Pasak jos, paskatinti jaunus žmones dalyvauti kultūros programose galima tik sudarius galimybę jiems patiems imtis iniciatyvos. Kokybiškus kultūros produktus jauni Kauno žmonės kuria bendradarbiaudami su Kauno kameriniu teatru, Pažaislio muzikos festivaliu, šokių studija "Gamers" ir kitais partneriais. "Kylančio Kauno" programoje veikia kelios kūrybinės platformos, tarp jų – "Kauno iššūkis", "Daugiau Tempo", į kurias kultūros bendrakūrybos aktyviai jungiasi Kauno jaunimas.

2022-aisiais "Kylančio Kauno" programa sprogs emocijomis, žaižaruos įspūdžiais, ji kutens pojūčius ir žadins smalsumą. Centrinis jaunimo programos renginys – šiuolaikinio miesto festivalis "Audra", vyksiantis birželio 29–liepos 3 d. Įvairiose miesto vietose pasirodys šiuolaikinio meno instaliacijų, koncertuos skirtingi atlikėjai. Elektroninė, eksperimentinė, akustinė muzika skambės Kauno valstybinėje filharmonijoje, Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, Kauno taksi parke, "Pergalės" koncerne, Kauno santakoje.

Centrinis jaunimo programos renginys – šiuolaikinio miesto festivalis "Audra", vyksiantis birželio 29–liepos 3 d.

Prie iniciatyvos prisijungė tarptautinė meno kūrėjų asociacija "Freimas", kuri kartu su naktinio klubo "Lizdas" komanda kuria muzikinę festivalio programą. Tad, pasak organizatorių, kokybiškos elektroninės muzikos mėgėjai gali ramiai atsikvėpti ir laukti šio unikalaus renginio, kuris sudrebins Kauną iš pamatų ir leis pažvelgti į jo ateitį.

"Audra" – jaunimo gyvenimo būdą, vertybes atspindintis renginys. Tai miesto festivalis, kviečiantis atrasti Kauno, jaunimo bendruomenių ir asmeninį identitetą. "Audra" buria smalsią bendruomenę per patirtis ir drąsias diskusijas. Dalyvių šiame festivalyje nebus – visi taps kūrėjais. Šio festivalio idėjiniai lyderiai, vedliai ir įgyvendintojai yra "Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022" jaunimo programos dalyviai.

Tomis dienomis mieste bus daugiau jaunimui skirto veiksmo. Gatvės šokių renginys "Gamers City Battle 2022" sukvies įvairiausių gatvės šokio subkultūrų ir tautybių dalyvius iš visos Europos. Viena ryškiausių žvaigždžių – prancūzų legenda Salah, kuris užims vietą teisėjo kėdėje. Festivalio metu bus galimybė susipažinti su kylančia virtualaus meno rinka – "NFT hakatonas" pakvies iš arčiau patyrinėti virtualaus meno kūrinius.

Intriga: aktyviai įsitraukęs į Europos kultūros sostinės projektą, Kauno jaunimas kitąmet žada nustebinti įspūdingais renginiais. / M. Plepio nuotr.

Tarp ryškiausių partnerių pasirodys ir "Nepatogus kinas", kuris kvies festivalio lankytojus tyrinėti psichologinės sveikatos ir identiteto temas.

Kauniečių partneriai iš Prancūzijos "Diversion Cinema" pasiūlys unikalių virtualios realybės patirčių. Festivalio metu dalyviai galės tyrinėti virtualią realybę ne tik per stacionaraus VR filmo galimybes, bet kartu vaikštant po erdvę.

Žiūrovai kviečiami ir į sociopolitinio teatro premjerą – visuomenei bus pristatyti projekto "EYE NET 2.0" spektakliai apie skirtingų jaunuolių patirtis, į Kauną atvyks kūrėjai iš septynių Europos šalių. Lietuvių pasirodymą režisuoja Rokas Lažaunykas, dalyvaus teatro trupės "Mr. Stagey" nariai. Spektaklį "Kylančio Kauno" komanda kuria su Pažaislio muzikos festivaliu.

Visi šie renginiai – programos "Kylantis Kaunas" ir partnerių draugystės rezultatas. 2022-aisiais tokių pamatysime ir daugiau.

Kauno kamerinio teatro jaunųjų scenos menų prodiuserių rengimo programa "Prodiusai Colab" pristatys dvi premjeras: "Žana", kurio scenarijus parašytas pagal Jeanos d‘Ark teismo archyvų medžiagą, ir "Šokį, kurio nebuvo" – spektaklį, paremtą kontaktine improvizacija su žiūrovais.

"Kuriame tai, ko iki šiol nebuvo, ir tikimės, kad mūsų darbo rezultatai padės kuo daugiau jaunuolių pasilikti Kaune ir Kauno rajone, su kuriuo taip pat daug dirbame", – sako A.Prašmuntaitė.

Iš tiesų, "Kaunas – Europos kultūros sostinės 2022" jaunimui paskirtoje unikalioje "Tempo" erdvėje gyvenimas virte verda. Čia veikia iniciatyva "Daugiau Tempo", kuri kviečia pasinaudoti erdvėmis savoms iniciatyvoms – performansams, parodoms, instaliacijoms, kitiems projektams – pristatyti. Kiekvieną rugsėjį jaunuoliai buvo kviečiami jungtis į "Kauno iššūkį", kuriame suteikiama proga kartu su "Kaunas 2022" komanda įgyvendinti savo idėjas miestui, rajonui ir jo žmonėms. Programą baigusieji savo veiklą gali tęsti alumnų klube, kur kuriamos sąlygos jauniems žmonėms mokytis iš patirties ir eksperimentuoti įgyvendinant savo kultūrines idėjas.

Šioje bendruomenėje jau gimė: "Puota" – audiovizualinis projektas, integruojantis miestiečių kuriamą poeziją į viešąsias erdves, kultūringo jaunimo kuriamas ir tokiam skaitytojui skirtas MASS žurnalas, "Randai" – projektas, leidžiantis per fotografijas ir asmeninius žmonių tekstus prisiliesti prie emocinių išgyvenimų, "Komoda", suteikianti platformą jauniems mados kūrėjams Kaune organizuojant parodas, madų šou pasirodymus miesto erdvėse "Pusės dainos festivalis (PDF)" – renginys, leidžiantis trepo / repo muzikos kūrėjams atlikti savo dainą publikai.

Savo projektais jaunuoliai ne tik skatina kūrybinę saviraišką ir kultūrinio gyvenimo veiksmą, bet ir imasi edukacijos, ieško kultūringo laisvalaikio leidimo būdų. Štai "Serija-F" jaunimo kuriamas vaizdo turinys yra skirtas finansinio raštingumo klausimams, "Žaidžiam Kauną" skatina atsitraukti nuo virtualiųjų žaidimų ir jungtis į stalo žaidimų bendruomenę. Projekto metu buvo sukurtas žaidimas apie Kauną – miestui aktualius kultūros simbolius, jų istoriją įpinant į žaidimo naratyvą. Į detektyvinių žaidimų renginių ciklą kviečia "MindfaQ vakarai".

Kultūros sostinės pamokos – dar viena esminė "Kylančio Kauno" kuruojama 2022-ųjų kultūrinės programos dalis. Tarp jau suplanuotų pamokų – animacijos savaitgalis "Romuvos" kino centre, edukacinis teatro klubas, vaikų knygų festivalis ir kiti renginiai. Tačiau vietos programoje dar yra: Kauno ir Kauno rajono mokyklos ir darželiai, kitos ugdymo įstaigos kviečiamos jungtis kuriant edukacinius projektus.

Intriga: aktyviai įsitraukęs į Europos kultūros sostinės projektą, Kauno jaunimas kitąmet žada nustebinti įspūdingais renginiais. / M. Plepio nuotr.

Balandžio 29–gegužės 1 d. Kauno Maironio literatūros muziejus pakvies į vaikų knygų festivalį "Gyvos raidės", kuriame mažieji galės sutikti rašytojų ir knygų veikėjų, ras pasakose paslėptą Kauną, pamatys Mitinį Kauno Žvėrį. "Gyvos raidės" – VDU organizuojamos "Kauno literatūros savaitės dalis", skirta jauniausiems skaitytojams. Kitąmet pasirodys "Kauno tautų pasakų" knyga, originalo ir lietuvių kalbomis, kurią išleis "Terra Publica". Tekstus papildys spalvingos iliustracijos ir QR kodai, leisiantys išgirsti unikalias istorijas.

Prisimenant XX a. pirmojoje pusėje Kaune kūrusį animacijos patriarchą Vladislovą Starevičių, gegužės 21–22 d. "Romuvos" kino centre veiks animacijos laboratorija, kurioje moksleiviai galės susipažinti su animacijos istorija ir praktika.

Birželio 12-ąją Pažaislio muzikos festivalis pakvies į išties neeilinį renginį Raudondvaryje – čia bus parodyta vaikų opera "Kirana". Penkias dienas trys profesionalūs atlikėjai iš Maltos rengs kūrybines dirbtuves vaikams. Ką vaikai sukurs – tas bus parodyta ir scenoje. Scenografijoje bus panaudoti Kauno Antano Martinaičio dailės mokyklos moksleivių darbai, vaikai prisidės prie garso takelio, improvizuos, mokysis scenos meno. Operos "Kirana" istoriją įkvėpė Kinijos, Indijos, Babilono ir Mesopotamijos mitai. Kiekvienoje šalyje, kur statoma opera, ji papildoma vietos talentų darbais.

Kuriame tai, ko iki šiol nebuvo, ir tikimės, kad mūsų darbo rezultatai padės kuo daugiau jaunuolių pasilikti Kaune ir Kauno rajone.

Teatro menui kultūros sostinės pamokose skirta nemažai dėmesio. Nacionalinis Kauno dramos teatras pasiūlys ne vieną renginį ir edukacinę programą vaikams ir jaunimui. Tarp jų – interaktyvus spektaklis jaunimui "Babelio bokštas", kurio premjera vyks Kaune ir Kauno rajone, Čekiškėje, rugpjūčio 19–23 d. Spektaklio režisierė norvegė Hilde Brinchmann, kurdama naudoja tiek savo, tiek kiekvieno partnerio patirtį.

Tarptautinis edukacinis teatro festivalis vaikams ir jaunimui "Nerk į teatrą" birželio 1–4 d. kvies jaunuosius žiūrovus pamatyti užkulisius, pačiupinėti rekvizitus, susipažinti su aktoriais. Na, o renginių ciklą pasiūlysiantis Edukacinis teatro klubas kvies pasitelkti teatro meno galimybes mokantis einamųjų programos dalykų.

2022-ųjų rugsėjį Kauno kamerinis dramos teatras pakvies į jaunimo teatro festivalį "Išeities taškas", kuriame pradedantieji scenos menų atstovai pristatys savo aktualijas, socialines idėjas ir požiūrį į teatrą kaip į svarbią jaunimo komunikavimo formą. Festivalis skirtas žmonėms, kurie neabejingi aštriausiems šiuolaikinės visuomenės klausimams ir dilemoms, susijusioms su klimato kaita, žmogaus ir gyvūnų teisėmis, politika.

Moksleivių ekologinio pilietiškumo ugdymui skirta edukacinė programa "Pokyčio taškas", vyksianti Kauno ir Kauno regiono ugdymo įstaigose, skatins veikti, kurs erdvę naujoms patirtims. Programą organizuoja "Mokslas ir inovacijos visuomenei", jos tikslas – parodyti, kad aplinkos apsauga yra sąmoningas mūsų visų pasirinkimas ir neišvengiama darnaus Kauno miesto ir rajono ateitis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių