Ekskursijose – nerami IX forto istorija

IX fortas – dar carinės Rusijos laikais pastatytas gynybinis įtvirtinimas, menantis kraupias žudynes. Siekiant pristatyti visuomenei šios vietos istoriją, Kauno IX forto muziejus pakvietė į nemokamą edukacinį renginį "Vasarok-vakarok su muziejumi".

Keturi etapai

Vasaros metu, kas antrą ketvirtadienį, vyksta Kauno IX forto muziejaus organizuojamos ekskursijos, kuriose supažindinama su keturiais pagrindiniais forto laikotarpiais, tai – fortifikacijos carinės Rusijos okupacijos istorija, Kauno sunkiųjų darbų kalėjimo bei tarpukario metų istorija, pirmoji ir antroji sovietinė okupacija ir, galiausiai, pati tragiškiausia tema – nacistinės okupacijos laikmetis, kai IX fortas buvo paverstas masinių žudynių vieta. Nuo 1941 iki 1944 m. čia buvo nužudyta apie 50 tūkst. įvairių tautybių gyventojų. Iš jų didžioji dalis, apie 30 tūkst., buvo žydų kilmės.

Po nacių Lietuvą okupavo sovietinė Rusija, o fortas buvo naudojamas kaip kalėjimas iki 1948 m., kol galiausiai jį uždarė. Beveik dešimtmetį įtvirtinimai buvo naudojami kaip maisto produktų sandėliai, o 1958 m. nuspręsta IX forte įsteigti muziejų, kuris jau po metų atvėrė duris.

Kitas forto gyvenimo etapas prasidėjo 1984 m., kai buvo atvertas Kauno IX forto memorialinis kompleksas. "Tai tas vaizdas, kurį matome šiandien: buvo pastatytas papildomas muziejaus pastatas, nutiesti takai, suformuotas parkas, pastatytas garsusis monumentas nacizmo aukoms atminti", – pasakojo Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis.

Išskirtinis monumentas

Monumento autorius – skulptorius Alfonsas Vincentas Ambraziūnas, kurio statulos tarsi pasakoja žmonių išgyvenimus forte. Pirmoji ir pati mažiausia monumento dalis, dešinioji, simbolizuoja žūstančius, į duobę krentančius žmones. Antroji, stovinti kairėje, – nepasidavimą ir viltį, mat vaizduojami žmonės stovi suspaudę kumščius. Trečioji, vidurinė ir pati aukščiausia, simbolizuoja pergalę, laisvę.

Tai ir yra pagrindinis tikslas – skatinti pažinti, domėtis mūsų valstybės, krašto istorija, kuri yra ne tik įdomi, bet turi ir sudėtingų momentų.

Dažnai kalbama, kad daugelis dirbančių žmonių neturi galimybės apsilankyti muziejuose, kadangi jiems baigus darbą – muziejai taip pat jau nedirba, o laisvomis dienomis bei savaitgaliais – norima praleisti laiką su šeima.

Atsižvelgdami į žmonių prašymus, pageidavimus, Kauno IX forto muziejus prieš trejus metus vasarą surengė savo pirmąją vakarinę ekskursiją.

"Iš pradžių buvome nutarę organizuoti tik vieną renginį, bet pamatėme, kad susidomėjimas yra didelis, tad ir nusprendėme vasaros metu, kas antrą ketvirtadienį, organizuoti renginių ciklą pavadinimu "Vasarok-vakarok su muziejumi", – sumanymus atskleidė M.Pečiulis.

Skatina pažinti

Dabar, vasaros metu, muziejus organizuoja net šešis edukacinio pobūdžio renginius kas antrą ketvirtadienį. Kiekvieno jų metu pristatoma vis kita forto istorinė tematika, dažnai temos sutampa su tuo metu aptariamais minėjimais ar įsimintinomis datomis. Pasak muziejaus direktorius M.Pečiulio, svarbiausias renginių ciklo uždavinys – skatinti pažinti mūsų istoriją.

"Tai ir yra pagrindinis tikslas – skatinti pažinti, domėtis mūsų valstybės, krašto istorija, kuri yra ne tik įdomi, bet turi ir sudėtingų momentų. Kuo žmogus labiau gilinasi į istoriją, tuo labiau jis tampa atsparesnis dezinformacijai", – teigė vadovas.

Po ekskursijos muziejaus kino salėje vyko vokiečių vaidybinio filmo "Valstybė prieš Fritsą Bauerį" peržiūra. Filmo siužetas vyko po Antrojo pasaulinio karo 1957 m. Pagrindinis veikėjas Vokietijos žydas prokuroras Fritsas Baueris siekia atskleisti nacionalsocialistų režimo nusikaltėlius, kad šie būtų teisiami. Remiamas jauno prokuroro Karlo Angermano, jis ima gilintis į SS oberšturmbanfiurerio Adolfo Eichmano bylą, bet puikiai supranta, kad papildomos kolegų pagalbos nesulauks. Tačiau sklandžiai F.Baueris darbų negali atlikti, nes Vokietija nori kuo greičiau pamiršti siaubingą praeitį.NAUJAUSI KOMENTARAI

A_T

A_T portretas
Laikas istirti VII forto zudines. Kas saude zydus? Paieskojus Vokietijos archyvuose, galima rasti vermachto karininko pranesima...

Tooo Jooo

Tooo Jooo portretas
Dar uzmirsai pamineti talkininkus... t.y tavo bocius...

Jooooooooooo

Jooooooooooo portretas
NKVD.....KGB. Žydai Palestinos okupantai.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių