E. Kartano kūrybos audinyje – užkoduotos patirtys

Nors dažnai abstrakčiojoje tapyboje esame įpratę prie natiurmorto ar peizažo žanro, šio menininko kūriniuose šių žanrų ar abstrakčių jų transformacijų nerasime. Kiekvienas paveikslas turi savo sukūrimo istoriją, jie tarsi autoriaus atsiminimų atspindžiai, sietini su įvairiomis vaikystės patirtimis ir skirtingais amžiaus tarpsnių įvykiais, pažymėtais visuotinumo ženklu.

Tarp vakar ir rytoj

Autorius jau turi susiformavusį savitą ir harmoningą tapybos stilių. Dailininko paveiksluose išlieka svarbi stilistinė ir koloristinė įvairovė. Labai svarbus akcentas E.Kartano kūriniuose yra geometrizuotų ir abstrakčių formų kalba, geometrizuotų linijų ritmingumas. Menininkas per skirtingų atspalvių koloritą ir ženklus, simbolius, nepastebimai atsirandandančius dideliuose ryškių spalvų formose, atskleidžia vidinį požiūrį į pasaulį, aplinką, pateikia giluminį jo matymą ir vertinimą.

"Kūriniuose ieškau ir noriu parodyti perspektyvą, kuri nebūtinai nuvesta per liniją, bet gali būti vaizduojama per toną ar spalvos pakeitimą, – prisipažįsta pats tapytojas. – Ruošdamasis parodai tapiau ir stebėjau save, galvojau, ką aš noriu pasakyti pasauliui. Ddžiaugiuosi, kad mano atėjimas į meno pasaulį taip pat kviečia ir kitus žmones – mano vaikus, draugus. Taip atsiranda kita perspektyva, o aplinka priarteja prie meno pasaulio."

Anot E.Kartano, perspektyva turi ir kitą reikšmę. "Tai ateities planavimas, matymas, praeities perspektyva, kai gali palyginti, kur buvau, kas esu ir kur einu, – sako jis. – Visa tai kilo is vidaus ir bajero, kur reikėjo perlipti per save, pradėti daryti tai, ką nori tavo vidus, o ne vien tai, ko reikia."

Kiekvieno E.Kartano paveikslo meniniame pasakojime yra svarbi sustabdyta akimirka, liudijanti praeities ir ateities įvykių sandūrą, jos matymą ir vertinimą, tačiau į kiekvieną įvykį menininkas žiūri per perspektyvos prizmę.


Šiame straipsnyje: menasparodakūryba

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių