Šaldytos uogos: kaip išsaugoti skonį ir vitaminus?

  • Teksto dydis:

Vasarą prisirpsta vyšnios ir trešnės, noksta serbentai, braškės ir mėlynės, todėl kasdien galime mėgautis šiais natūraliais vitaminų šaltiniais. Deja, uogų sezonas netrunka visus metus, todėl neužtenka jų prisikirsti iki soties, bet svarbu ir pasiruošti žiemai.

Maisto ekspertė Aistė Rasmussen atskleidžia gudrybes, kaip meistriškai užšaldyti uogas, kad jos neprarastų tikrojo skonio, kvapo ir maistingųjų savybių.

Paruoškite uogas šaldymui

Kaip sakoma, gera pradžia – pusė darbo. Todėl norint tinkamai užšaldyti uogas, visų pirma, reikia pasirūpinti jų paruošimu. Pasak A. Rasmussen, šaldymui skirtos uogos turėtų būti prinokusios, negali būti pusžalės ar pernokusios.

„Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į uogų dydį. Dažniausiai, jei uoga didelė, manome, kad ji yra skanesnė, tačiau šaldymui didelės uogos nėra tinkamos. Tarkime, didelėse braškėse ar žemuogėse gali būti ertmių, jos gali būti tuščiavidurės, todėl šaldant subliūkš ir praras formą“, – teigia A. Rasmussen.

Po derliaus nuėmimo uogos turėtų būti šaldomos po kelių valandų, vėliausiai – po pusdienio. Tačiau kitą dieną uogos jau gali būti sužalotos puvinio ir šaldyti tokių uogų nepatartina. Maisto žinovė tikina, kad net ir šviežios uogos gali būti sugadintos, jei jas plausime netinkamai.

„Šviežias uogas reikėtų atsargiai nuplauti po tekančiu vandeniu. Geriausia plauti kiaurasamtyje, švelniai pavartyti, kad neliktų žemių ar kito purvo. Tuomet palikite jas džiūti ant lengvo audinio. Jei plausite šiurkščiai, galite sugadinti net ir pačias gražiausias uogas“, – sako moteris.

Kaip tinkamai šaldyti uogas?

Kol paliktos uogos džiūva, pasirūpinkite šaldymo tara. A. Rasmussen pataria kruopščiai išplauti ir išdžiovinti šaldymo reikmenis ir tik tuomet supilti uogas.

„Šaldymui tinka specialūs ir kiti sandarūs indai, aliuminio plėvelė ir polietileniniai maišeliai. Kai kurie uogas šaldo plastikiniuose maišeliuose, tačiau to daryti nepatariu. Paprasčiausiai, uogos sulips į gabalus arba dar labiau susimaigys“, – pastebi maisto specialistė.

Uogas galima šaldyti maišant su cukrumi, sultimis ar tiesiog šaldyti vienas. Tuomet belieka sudėti uogas į indelius, sandariai juos uždaryti ir sudėti į šaldiklį.

Jei uogas šaldote su cukrumi: 1 kg rūgštesnių uogų užpilkite cukrumi, šiek tiek patrinkite ir palikite per naktį, kad išsiskirtų sultys. Tuomet viską gerai permaišykite ir supilkite į šaldymo indelius. Šaldant su sultimis: uogas taip pat turėtumėte sutrinti ir supilti į šaldymo tarą.

Maisto žinovė pažymi, kad siekiant geriausio šaldymo rezultato, šaldomų uogų porcijų dydis – labai svarbus. „Nesudėkite visko į didžiausius indus, geriau turėkite kelis, skirtingų dydžių indelius. Tada paberkite uogas vienu sluoksniu. Patariama, kad viena porcija būtų apie pusę kilogramo, maždaug 500–800 gramų“, – kalbėjo A. Rasmussen.

Dar keli patarimai

Maisto ekspertė įspėja, kad šaldiklio temperatūra neturėtų būti mažesnė nei -18 ir ne didesnė nei -23 laipsnių temperatūros. Produktus galima užšaldyti ir esant nulinei ar iki 8 laipsnių pakilusiai temperatūrai, bet tokiu atveju juos reikia suvartoti per 3 mėnesius. Įprastai šaldytas uogas patartina suvalgyti per metus.

„Užšaldžius uogas išsaugoma greitai gendančių uogų maistinė vertė ir kokybė, sumažinamas mikroorganizmų, cheminių procesų, deguonies, šilumos ir šviesos poveikis. Todėl kuo greičiau produktai bus atšaldyti, tuo bus skanesni. Taip uogose išsilaiko daugiau gerųjų medžiagų“, – sako A. Rasmussen.

Moteris pažymi, kad galima šaldyti bene visas uogas. Pavyzdžiui, braškes, žemuoges, avietes, gervuoges, mėlynes – grynas ar su cukrumi, serbentus ar spanguoles – plastikiniuose maišeliuose, o slyvas ir vyšnias – tiek su kauliukais, tiek be jų – priklauso nuo kiekvieno žmogaus poreikių.

Šaldytas uogas galima valgyti grynas, virti kompotus, gaminti kokteilius ir gaivinamuosius gėrimus, valgyti kaip ledus, skanauti su karštais patiekalais, konditerija ir pan.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Klimatariška mityba – tvaraus ir aplinkai draugiško maisto pasirinkimas
    Klimatariška mityba – tvaraus ir aplinkai draugiško maisto pasirinkimas

    Visuomenei vis labiau domintis tvarumu, populiarėja klimatui nekensminga vietinė (klimatariška) mityba. Klimatarai didelį dėmesį skiria augaliniam maistui, sezoniniams ir vietiniams produktams, siekdami sukurti kuo mažiau taršos. ...

  • Šefas J. Kapkovičius: tvarumas virtuvėje – ne tik maisto tausojimas
    Šefas J. Kapkovičius: tvarumas virtuvėje – ne tik maisto tausojimas

    Tvarumo idėjos vis labiau įsitvirtina daugelio gyvenime. Tvaraus maisto akademijos mentoriaus, „Michelin“ gido įvertinto restorano šefo Justino Kapkovičiaus požiūriu, tvarumas virtuvėje – labai plati sąvoka, maisto nešva...

  • Ant rudeninio stalo – šilumos ir jėgų teikiantis maistas <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Ant rudeninio stalo – šilumos ir jėgų teikiantis maistas (receptai)

    Rudens sezonu mūsų kasdieniai įpročiai keičiasi: šilumos ir jaukumo norisi ne tik aprangoje, bet ir lėkštėje. Mitybos specialistė Gabrielė Urbonaitė primena, kad tinkamai parinktas maistas šiuo laikotarpiu gali padėti išl...

  • Trečiadienis – žuvadienis: pravers kelios gudrybės <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Trečiadienis – žuvadienis: pravers kelios gudrybės (receptai)

    Dažniau valgyti žuvį ar jūros produktus – vienas paprasčiausių būdų sveikiau maitintis nesiimant drastiškų pokyčių savo mitybos įpročiuose. Kad su malonumu žuvį pietums ar vakarienei valgytų visa šeima, renkantis rūš...

  • Ant stalo – kiaulienos nugarinė <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Ant stalo – kiaulienos nugarinė (receptai)

    Kas kitas vis labiau vėstant orams suteiks geresnės nuotaikos ir savijautos nei virtuvėje garuojantys maistingi ir gardūs patiekalai? Kiaulienos nugarinė – maistingas ir universalus ingredientas, puikiai tinkantis skirtingiems patiekalams gaminti. ...

  • Virtuvė pakvips obuoliais <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Virtuvė pakvips obuoliais (receptai)

    Obuoliai tarp rudens gėrybių – populiariausi. Ne veltui – nors daugeliui jie siejasi su saldžiais kepiniais, turbūt nėra patiekalo, kurio šie vaisiai negalėtų papildyti. Jie puikiai tinka ir padažams, salotoms, dera prie įvairių m...

  • Valgomosios gėlės: gražu, bet ne visada saugu
    Valgomosios gėlės: gražu, bet ne visada saugu

    Jau nieko nebestebina, kai maistas puošiamas džiovintomis arba šviežiomis gėlėmis, jų žiedlapiais. Kai kurios gėlės iš tiesų patiekalui suteikia išskirtinumo, tačiau ne visos yra valgomos, o kai kurių žiedai gali sukelti...

  • Fermentuotas maistas – natūralus būdas stiprinti imunitetą
    Fermentuotas maistas – natūralus būdas stiprinti imunitetą

    Įsibėgėjant rudeniui, daugelis iš mūsų ima ruoštis šaltajam sezonui. Po gausaus derliaus daržovių konservavimas yra vienas pagrindinių virtuvės darbų. Šaltuoju sezonu mūsų organizmui itin naudingas fermentuotas maistas. ...

    1
  • Prikelkite duoną antram gyvenimui <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Prikelkite duoną antram gyvenimui (receptai)

    Duona ir kepiniai yra kasdieniai produktai, kuriuos mėgstame šviežius, traškius ir minkštus. Tačiau vos iš jų išgaruoja drėgmė, kepiniai greitai pasensta ir pradeda kietėti. Tačiau, žinomo keliautojo ir kulinaro Vyta...

  • Humusas – tobulas mūsų organizmui <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Humusas – tobulas mūsų organizmui (receptai)

    Įvairių pasaulio kraštų virtuves išbandyti mėgstantys lietuviai nebejotinai jau spėjo atrasti vieną pagrindinių Artimųjų Rytų virtuvės patiekalų – humusą. Šio iš avinžirnių gaminamo produkto skoninės, maistin...

    4
Daugiau straipsnių