- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daugeliui pakanka nemokamos antivirusinio programos paketo, kuris saugo nuo Trojos arklių ir kitų tykančių tinkle grėsmių. Tačiau tikrovė yra tokia, kad kokybiška antivirusinė programa, kuri nesulėtina kompiuterio ir leidžia džiaugtis pilna apsauga ir turi gamintojo palaikymą, yra mokama.
Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė patarimų gidą, kaip išsirinkti saugią antivirusinę programą.
Kas yra antivirusinė programa?
Antivirusinė programa turi labai aiškų ir paprastą tikslą – aptikti ir šalinti grėsmes, kurios pasirodo kenkėjiškos programinės įrangos pavidalu, pavyzdžiui, kaip Trojos arkliai. Pasak Varle.lt specialistų šiandien vis dažniau pasitaiko saugumo paketai, kurie papildomai atlieka ugniasienės, nepageidaujamų laiškų filtro arba tėvų kontrolės funkcijas.
Kaip veikia antivirusinė programa?
Antivirusinės programos veikimo pagrindą sudaro du moduliai:
• Skaitytuvas, kuris leidžia „ištirti“ konkretų failą, katalogą ar programą kenkėjiškumo.
• Monitorius, kuris visą laiką fone tikrina visus atsisiunčiamus failus ir paleidžiamas sistemoje programas.
Informaciją apie naujausias grėsmes galima gauti dviem būdais:
• Tradiciškai atnaujinant virusų duomenų bazę.
• Naudojantis visada aktualia duomenų baze debesyje, su kuria programa yra visą laiką sujungta.
Antivirusinė programa – svarbi namuose, gyvybiškai svarbi organizacijose
Antivirusinė programa yra pagrindinis kompiuterio apsaugos metodas. Nors ji ir nesuteikia šimtaprocentinės garantijos, tačiau padidina tikimybę to, kad naudojama informacija nepateks į nepageidaujamas kenkėjų rankas. Tai svarbu namų naudotojoms, kurie abejonės nenorėtų, kad jų nuotraukos ar užrašai kokiu nors nekontroliuojamu būdu patektų į internetą arba kas nors gautų jų slaptažodžius. Taip pat tai itin svarbu kiekvienai organizacijai, ypač turint omenyje BDAR kontekstą, mat už netinkamą duomenų saugojimą gresia baudos.
Kokią antivirusinę programą rinktis: mokamą ar nemokamą?
Šiandien kibernetiniai nusikaltėliai tapo kūrybiškesni ir aktyvesni nei buvo dar prieš keletą metų. Dėl šios priežasties svarbu, kad kompiuteryje būtų įdiegta šiuolaikiška antivirusinė programa ir geriau nemokama, nei apskritai jokios.
Kada verta rinktis mokamą antivirusinę programą?
Nemokamos antivirusinės programos dažnai pakanka namų naudotojams, kurie savo kompiuteriuose nesaugo jokių svarbių duomenų (pvz., banko slaptažodžių) arba dažnai daro atsargines duomenų kopijas. Varle.lt specialistai rekomenduoja pagalvoti apie mokamus sprendimus tada, kai diskuose saugoma svarbi informacija, nuotraukos ar kitas turinys, kuris nenorėtumėte, kad patektų į kenkėjų rankas.
Rimto verslo aplinkoje diskusijų rinktis mokamą ar nemokamą antivirusinę programą, paprastai jau nebūna, kadangi prieigos prie verslo dokumentų praradimas ar komercinės paslapties kibernetiniams nusikaltimams atskleidimas gali kainuoti žymiai daugiau nei mokama antivirusinė programa.
Kokie yra mokamos antivirusinės programos ypatumai?
Pasak Varle.lt kompiuterinės technikos specialistų, mokamos antivirusinės programos paprastai pasižymi tokiomis savybėmis:
• Didesniu efektyvumu, nes greičiau atnaujinama naujausių grėsmių duomenų bazė (visi atnaujinimai pirmiausiai pristatomi mokamų licencijų ir tik vėliau nemokamų programų naudotojams).
• Naudojami pažangesni technologiniai sprendimai debesyje, skirti kovai su netipinėmis grėsmėmis.
• Dažnai siūlo daugiau funkcijų ir individualų techninį palaikymą rimtų problemų atvejais.
Kompiuterio nesulėtinanti antivirusinė programa
Antivirusinė programa yra tokia programa, kuri visą laiką veikia fone ir apmažina kompiuterio našumą. Svarbu, kad tai, kuo mažiau pajustų kompiuterio naudotojas.
Nemokamos antivirusinės programos dažnai gali turėti kodą, kuris leidžia kūrėjams testuoti jų veikimą, tvirtinti naujas funkcijas prieš diegiant jas į mokamas versijas, rinkti duomenis, kaip programomis naudojasi naudotojas arba sistema („telemetriniai“ duomenys). Tai gali lemti šiek tiek lėtesnį kompiuterio ir jo sistemos veikimą. Išskyrus tai, nėra vienos priežasties, dėl kurios viena antivirusinė gali labiau apkrauti sistemą nei kita.
Kaip išsirinkti antivirusinę programą?
Antivirusinių programų pasiūla yra didžiulė. Netrūksta ir nemokamų sprendimų, tačiau jų funkcionalumų spektras yra labai ribotas lyginant su mokamomis versijomis. Patikimos antivirusinės programos įsigijimas vienam ar keliems naudotojams nėra tokios didelės išlaidos, dėl kurių būtų verta rizikuoti kompiuterio saugumu. Renkantis antivirusinę programą Varle.lt specialistai siūlo atkreipti dėmesį į kelis aspektus.
Antivirusinės programos licencijos tipas
Kai kurios antivirusinės programos siūlo atskiras licencijas individualiems naudotojams ir organizacijoms. Licencijų tipų skirtumai dažniausiai slypi kainoje. Tiesa, į organizacijas orientuotos antivirusinių programų licencijos gali siūlyti daugiau funkcionalumų arba galimybę naudoti keliuose įrenginiuose. Renkantis bet kokią programinę įrangą vertėtų susipažinti su licencijos sutarties sąlygomis.
Antivirusinės programos funkcijos
Varle.lt specialistai rekomenduoja pasidomėti, kokias funkcijas siūlo konkreti antivirusinė programa: ar tai yra standartinė antivirusinė, ar yra aprūpinta nepageidaujamų laiškų filtru, pažangia ugniasiene ir kitomis savybėmis.
Antivirusinės programos suderinamumas su sistema
Tai, kokiai operacinei sistemai tinka antivurusinė programa, paprastai aiškiai nurodoma gamintojo aprašyme.
Vertėtų pažymėti, kad antivirusinės programos pasirinkimas yra svarbesnis dalykas nei galvoja daugelis žmonių, todėl prieš perkant konkrečią versiją, rekomenduojama išanalizuoti visus šiame gide aptartus aspektus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa2
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba3
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...
-
„Meta“ atsisako faktų tikrinimo programos: cenzūros pabaiga ar chaoso pradžia?
JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. ...
-
Gėrimas iš ateities: kavos gurmanai jau ragauja dirbtinio intelekto kūrinį5
Suomiai jau gali paragauti kavos, kurią sukūrė dirbtinis intelektas. Tai – keturių kavos rūšių derinys, sukomponuotas taip, kad idealiai atitiktų kavos gurmanų skonį. ...
-
Pietų Anglijoje rastas 166 mln. metų senumo „dinozaurų takas“1
Pietų Anglijos kalkakmenio karjere kasdamas molį darbininkas pastebėjo neįprastus iškilimus, kurie, pasirodo, slėpė vadinamąjį dinozaurų taką – išmirusių roplių pėdsakų grandinę, ketvirtadienį pranešė tyrėjai. ...
-
Mokslininkai įspėja apie naują grėsmę: dirbtinis intelektas jumis manipuliuos4
Kembridžo universiteto mokslininkai pirmadienį paskelbtame straipsnyje įspėjo, kad pokalbių dirbtinio intelekto įrankiai netrukus galės „slapta daryti įtaką“ vartotojų priimamiems sprendimams naujoje komercinėje erdvėje, vadinamoje &bdq...
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...