- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nobelio fondas, organizuojantis kasmetinę Nobelio premijų įteikimo ceremoniją ir banketą Stokholme, šeštadienį paskelbė atšaukiantis pasipiktinimą sukėlusį savo sprendimą į šiemetinį pokylį pakviesti Rusijos ir Baltarusijos ambasadorius.
„Renkamės pakartoti praėjusių metų išimtį (...) Tai yra, nepakviesti Rusijos, Baltarusijos ir Irano ambasadorių į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme“, – sakoma fondo pareiškime.
2022 metais Nobelio fondas nusprendė dėl karo Ukrainoje nepakviesti Rusijos ir Baltarusijos ambasadorių į šį renginį. Sprendimas nepakviesti Irano ambasadoriaus buvo priimtas dėl protestų bangos šioje šalyje slopinimo.
Ketvirtadienį Švedijoje įsikūręs fondas paskelbė grįžtantis prie ankstesnės praktikos pakviesti visų šalių, kurioms atstovaujama Švedijoje, ambasadorius, bet šis sprendimas sukėlė piktą reakciją.
Šeštadienį fondas pareiškė, kad sprendimas buvo grindžiamas jo įsitikinimu, kad svarbu ir teisinga kuo plačiau skleisti su Nobelio premijomis siejamas vertybes. Tačiau fondas pažymėjo, kad stipri reakcija į sprendimą visiškai užtemdė šią žinią, ir pranešė kartojantis praėjusių metų išimtį.
Pernai Norvegijos Nobelio institutas į savo organizuojamą Nobelio taikos premijos įteikimo ceremoniją Osle pakvietė visus ambasadorius, o šiemet paskelbė, kad ši praktika bus tęsiama.
„Kaip ir anksčiau, visi ambasadoriai bus pakviesti į ceremoniją Osle“, – sakoma jo pareiškime.
Švedų Nobelio fondo sprendimas pakviesti Rusijos ir Baltarusijos atstovus išprovokavo pasipiktinimą Švedijoje ir užsienyje.
Raginame organizacinį komitetą paremti tarptautines pastangas izoliuoti Rusiją ir Baltarusiją.
„Kol milijonai ukrainiečių kenčia nuo neišprovokuoto karo, o Rusijos vadovybė nėra baudžiama už savo nusikaltimus, raginame organizacinį komitetą paremti tarptautines pastangas izoliuoti Rusiją ir Baltarusiją“, – socialiniame tinkle „Facebook“ penktadienį parašė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Olehas Nikolenka.
Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas (Ulfas Kristersonas) penktadienį taip pat sakė nesutinkantis su Nobelio fondo sprendimu.
„Nebūčiau taip pasielgęs, jei būčiau buvęs atsakingas už kvietimus į apdovanojimų ceremoniją, ir suprantu, kad tai papiktino daugybę žmonių tiek Švedijoje, tiek Ukrainoje“, – sakė U. Kristerssonas rašytiniame pareiškime naujienų agentūrai AFP.
Keli žinomi Švedijos politikai, įskaitant Centro, Žaliųjų ir Kairiųjų partijų vadovus, pareiškė, kad boikotuos renginį dėl to, kad buvo pakviesta Rusija.
Kasmet gruodžio 10 dieną Stokholme rengiama ceremonija, kurios metu medicinos, fizikos, chemijos, literatūros ir ekonomikos sričių laureatams apdovanojimus įteikia karalius Carlas XVI Gustafas (Karlas XVI Gustafas). Po ceremonijos rengiamas iškilmingas banketas, jame dalyvauja apie 1 200 svečių.
Tą pačią dieną Osle vyksta atskira Nobelio taikos premijos laureato apdovanojimo ceremonija.
Humanzmo pergalė
Ukraina šeštadienį sveikino Nobelio fondo sprendimą atšaukti kvietimą Rusijos ir Baltarusijos ambasadoriams dalyvauti šiemetinėje Nobelio premijų įteikimo ceremonijoje Stokholme.
„Humanizmo pergalė“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Olehas Nikolenka.
„Dėkojame visiems, kas reikalavo atkurti teisingumą. Esame įsitikinę, kad panašus sprendimas turėtų būti priimtas dėl Rusijos ir Baltarusijos ambasadorių Osle“, – pridūrė jis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...
-
„Meta“ atsisako faktų tikrinimo programos: cenzūros pabaiga ar chaoso pradžia?
JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. ...
-
Gėrimas iš ateities: kavos gurmanai jau ragauja dirbtinio intelekto kūrinį5
Suomiai jau gali paragauti kavos, kurią sukūrė dirbtinis intelektas. Tai – keturių kavos rūšių derinys, sukomponuotas taip, kad idealiai atitiktų kavos gurmanų skonį. ...
-
Pietų Anglijoje rastas 166 mln. metų senumo „dinozaurų takas“1
Pietų Anglijos kalkakmenio karjere kasdamas molį darbininkas pastebėjo neįprastus iškilimus, kurie, pasirodo, slėpė vadinamąjį dinozaurų taką – išmirusių roplių pėdsakų grandinę, ketvirtadienį pranešė tyrėjai. ...
-
Mokslininkai įspėja apie naują grėsmę: dirbtinis intelektas jumis manipuliuos4
Kembridžo universiteto mokslininkai pirmadienį paskelbtame straipsnyje įspėjo, kad pokalbių dirbtinio intelekto įrankiai netrukus galės „slapta daryti įtaką“ vartotojų priimamiems sprendimams naujoje komercinėje erdvėje, vadinamoje &bdq...
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...