Didysis barjerinis rifas per 25 metus neteko pusės savo koralų

Didysis barjerinis rifas Australijoje per praėjusius 25 metus neteko pusės savo koralų. Nyko visos koralų rūšys, rodo tyrimas, kurio rezultatus trečiadienį skelbia specializuotas žurnalas „Proceedings of the Royal Society Journal“. Tyrimo autoriai įspėjo dėl nepataisomos žalos jautriai ekosistemai, jei nebus sustabdytas klimato, o kartu ir vandenynų šilimas.

Savo tyrime mokslininkai įvardija ketverius metus, per kuriuos didžiausiame pasaulio koraliniame rife, esančiame Australijos šiaurės rytinėje pakrantėje, smarkia bluko koralai. Pirmą kartą šis reiškinys fiksuotas 1998 metais. Pastarąjį kartą koralai bluko 2016 ir 2017 metais. Šių metų pradžioje stebėtas koralų nykimas tyrime dar neatsispindi.

Koralai yra jautrūs organizmai, galintys egzistuoti tik esant tam tikroms temperatūroms. Jie gyvena simbiozėje su tam tikromis vienaląsčių dumblių rūšimis, kurios jiems suteikia spalvą. Jei vandens temperatūra kyla, koralai atstumia dumblius ir taip kartu praranda savo spalvą. Jei situacija tęsiasi pernelyg ilgai, koralai visiškai miršta.

To priežastis, mokslininkų duomenimis, pirmiausiai yra klimato kaita ir su tuo susijęs vandenynų šilimas. Be to, rifą pažeidžia koralus naikinančios jūrų žvaigždės, kurios dėl žemės ūkio nuotekų smarkiai dauginasi.

UNESCO 2 300 km ilgio koralinį rifą 1981 metais paskelbė pasaulio gamtos paveldu. Iš 2 500 atskirų rifų susidedančioje teritorijoje gyvena retos gyvūnų ir augalų rūšys. Joms iškilęs negrįžtamas pavojus, įspėja studijos autoriai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kęstas

Kęstas portretas
Mes Lietuvoje periodiškai užsisvajojame, kad ateis konservai su liberalais ir padarys mus laimingais, kaip skandinavai, duodami truputėlį daugiau galios mūsų verslui. Tu, verslininke, esi teisus. Tavo verslo tikslas yra uždirbti tau pelną. Kas iš tavęs tą pelną atima, tas vagia privačią nuosavybę. Bet norėdamas gauti pelno ir juo mėgautis, privalai palaikyti stabilumą tavo aplinkoje. Jei, siekdamas pelno, išsaugai stabilumą - puiku - visas tau priklausantis pelnas yra tavo. Jei, siekdamas pelno, sunaikini tavo bendruomenę, pakenki tavo darbuotojams, perkaitini Žemę, naikini būtinas mūsų egzistencijai gyvas rūšis - dalį tavo pelno iš tavęs turėtų atimti, kaip baudą, suinteresuoti žmonės ir tavo valdžia. Karaliai, demokratinės ir despotiškos valdžios privalo sukurti ir priversti vykdyti tokius įstatymus. Viešoji nuomonė privalo sugėdinti tavo valdžią ir tave už neveikimą ar piktavališką veiklą šioje srityje. Va tokios valdžios mums reikia. (mokslas-studijos-ekonomika)
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių