Pereiti į pagrindinį turinį

Baltos žiemos sutiktuvėms – spalvingi žiedai

2019-12-21 12:00

Žiemos švenčių simboliu laikomos puansetijos turi daug konkurentų – ciklamenai, Kalėdų kaktusai, meileniai. "Šios gėlės ne mažiau įspūdingos: stebina gausiais, spalvingais žiedais, namuose kuria pakilią stebuklo nuotaiką", – sako VDU ŽŪA asistentas/dėstytojas, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto doktorantas Edvinas Misiukevičius.

Ryškiaspalviai ciklamenai

Šios kambarinės gėlės akį traukia ne tik ryškiais žiedais – ne mažiau dekoratyviai atrodo ir jų margi, tarsi šerkšnu baltais motyvais išrašyti lapai. Natūraliai gamtoje ciklamenai auga vėsiose ir drėgnesnėse vietose, tad norėdami ilgiau jais grožėtis namuose turėtumėte sukurti panašias sąlygas.

"Jei sąlygos netinkamos, ciklameno lapai pradės gelsti, žydėjimas sutrumpės, – teigia specialistas. – Ciklamenai auga iš svogūnėlių-gumbų, tad jautrūs drėgmei – labai svarbu neperlieti. Laistyti reikia tik tada, kai žemės vazone pradeda džiūti. Laistant vanduo negali patekti ant lapų ar stiebelių – gėlė pradės pūti. Į lėkštelę subėgusį vandenį būtinai išpilkite. Ciklameno vazoną galite trumpam – ne ilgiau kaip pusvalandžiui, pamerkti į vandenį, ištraukę palaikykite, kad išbėgtų vandens perteklius."

Pasak E.Misiukevičiaus, šiam augalui labiausia tinka vėsios patalpos – žydi ilgiau ir gausiau. Jei šilta, oras sausas – koteliai ištįsta, lapai nuleipsta, ciklamenas tampa nepatrauklus. Gėlei pražūtingi ir tiesioginiai spinduliai, ir atviri karščio šaltiniai – radiatorius, krosnelė, židinys. Ciklamenas puikiai jaučiasi ant vėsios šiaurinės palangės, tačiau labai nemėgsta skersvėjų.

Edvinas Misiukevičius. 

Svarbu ciklamenų nepertręšti: naudokite tik pusę skystų trąšų normos žydintiems augalams, tręškite tik kartą per vieną ar du mėnesius. Po žydėjimo ciklamenų lapai pradeda džiūti – tai reiškia, kad prasideda kelis mėnesius trunkantis augalo ramybės periodas. Jo metu vazoną pastatykite į vėsią, tamsią vietą, nukirpkite negyvus lapus, rečiau ar visai nelaistykite – sekite, kad gumbasvogūnis nesusiraukšlėtų. Pabudusį ciklameną galite valandai pamerkti į vandenį – lai permirksta visas substratas. Jei vazonas tapo per ankštas, augalą būtinai persodinkite į didesnį, palikite pusę gumbasvogūnio kyšoti paviršiuje. Substratas turėtų būti purus, derlingas, pravartu augalą minimaliai patręšti. Ciklamenus galite sodinti ir lauke pusiau pavėsyje arba įkasti į žemę su vazonais, į kambarį įneškite rudenį.

Įspūdingieji meileniai

"Meileniai ir amarilės – skirtingi augalai, žmonės juos labai dažnai painioja ir vadina tuo pačiu vardu. Esmė ta, kad amarilės žydi vasarą, o meileniai žiedkočius kelia ir pradeda brandinti žiedus laukdami šaltymečio, – pastebi pašnekovas. – Ankstyvą rudenį galima buvo įsigyti meilenių svogūnų ir patiems pasodinti į vazonus. Kas pamiršo, nesuspėjo ar nepagalvojo, šiuo metu gali nusipirkti vazonuose augančių, jau besirengiančių žydėti augalų."

Meilenių žiedai savo forma primena taures, spalvų įvairovė begalinė – nuo tamsios purpurinės, raudonos, skirtingų atspalvių rausvos iki baltos, ant vieno stiebo jų gali būti iki 8. Tiesa, žiedų gausa ir grožis priklauso nuo tinkamų laikymo sąlygų ir priežiūros.

Kol augina lapus ir žiedyną, meilenį laikykite saulėtoje vietoje – augalas nebus ištįsęs. Augantis žiedkotis natūraliai linksta į saulės – lango pusę, todėl vazoną kartais vis pasukite. Laistykite drungnu vandeniu, jokiu būdu nepersistenkite. Prieš žydėjimą ir žydėjimo metu galite patręšti. Geriausia tai daryti kas dvi savaites. Prasiskleidus pirmam žiedui augalą pastatykite toliau nuo tiesioginės saulės spindulių, saugokite nuo atvirų šilumos šaltinių – įspūdingais žiedais galėsite džiaugtis gerokai ilgiau.

Po žydėjimo meilenių žiedus nupjaukite, augalą laistykite reguliariai, iki lapai nepradės džiūti. Tada vazoną su augalu išneškite į vėsesnę patalpą ramybės periodui. Vasarai prasidėjus svogūnus galite sodinti lauke, tačiau saugokite nuo šalnų, o rugpjūčio–rugsėjo mėnesį iškastus laikykite tamsioje ir vėsioje vietoje.

"Po ramybės periodo pabudęs augalas sodinamas į vazoną paliekant virš žemės du trečdalius svogūno, laikomas kambaryje, šviesoje. Kartą per mėnesį jį reikėtų papildomai tręšti arba sodinant į substratą įmaišyti ilgai tirpstančių trąšų", – pataria agronomas.

Nepakartojamas plokštenis

Visiems gerai pažįstamas, nelepus ir kelis kartus per metus žydintis augalas neatsitiktinai vadinamas Kalėdų kaktusu – intensyviausias jo žydėjimas sutampa su žiemos švenčių laikotarpiu. Tradicinės žiedų spalvos – skaisčiai raudona ir ciklameninė, tačiau pastaraisiais metais jie stebina skirtingų atspalvių rožiniais, oranžiniais, geltonais, violetiniai ir net baltais žiedais.

"Kalėdų kaktusas nėra įnoringas augalas: svarbu neperlaistyti, laikyti toliau nuo aktyvių saulės spindulių ir tiesioginio karščio šaltinių, žydėjimo metu saugoti nuo skersvėjų ir temperatūrų kaitos, – sako E.Misiukevičius. – Kiekvienas žiedas paprastai žydi kelias dienas, tačiau viso augalo žydėjimas tęsiasi kelias savaites."

Kalėdų kaktusai nėra labai reiklūs šviesai, tad geriausiai juos laikyti ant rytinės palangės, jei langai nukreipti į pietus – kažkur netoli lango ant stalo, lentynos, kur augalas gautų nedaug tiesioginių saulės spindulių ir pakankamai šviesos. Idealios auginimo sąlygos – sausa, šilta, 18 °C temperatūros patalpa. Pasirodžius pirmiems pumpurams augalą tręškite kas dvi savaites, naudokite trąšas, kuriose daug kalio. Žydėjimo metu sekite, kad substratas vazone būtų neperdžiūvęs ir ne per šlapias, o sąlyginai drėgnas.

"Mažai laistomas ir laikomas patalpoje, kurioje temperatūra nėra pastovi, Kalėdų kaktusas gali greitai numesti visus žiedus", – įspėja pašnekovas.

Augalą dauginti ar persodinti žydėjimo metu nepatartina, idealus metas – pavasaris: kaktusas geriau augs ir džiugins žiedais kitais metais. Substratas turi būti derlingas, gausu humuso ir maisto medžiagų. Vasarą gėlę galite laikyti lauke.

"Ciklamenai, meileniai, Kalėdų kaktusai, ypač išsikeroję, dideli, gražiai atrodo vieni, tačiau augalus gražu grupuoti ar naudoti šventinėse kompozicijose. Sodinti jų į vieną vazoną negalima – priežiūra skirtinga. Geriausiai gėlių vazonėlius sustatykite į didelį dekoratyvų vazoną, vazą ar dubenį, kompoziciją galite papildyti kitais augalais: gebenėmis, kiparisais ar visžalio augalo šakele", – pataria pašnekovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų