Vis daugiau studentų nebespjauna į praktiką

Vos pasibaigus mokslo metams, daugelis studentų apie poilsį negalvoja. Atsiranda vis daugiau norinčiųjų dykaduoniavimą iškeisti į profesinę ar piniginę naudą, tad jau nuo gegužės pradedama ieškoti praktikos vietų. Kita dalis studentų vasarą kimba į sezoninius darbus.

Už praktiką nori atlygio

Didžiausios nacionalinės praktikos paieškos ir organizavimo sistemoje www.gerapraktika.lt užfiksuota, jog per gegužės ir birželio mėnesius studentai pateikė beveik dvigubai daugiau praktikos paraiškų, nei pavasario pradžioje – kovą ir balandį. Labiausiai Lietuvos studentai nori praktikos už atlygį, tačiau ir į neapmokamą vietą dažnai kreipiasi du ar trys studentai.

„Natūralu, kad galimybė užsidirbti studentams yra papildomas motyvas renkantis praktiką. Tačiau pastebėjome, kad pasiūlymo populiarumui didelės įtakos turi ir išsamus praktikos pobūdžio ir numatomų rezultatų aprašymas, užduočių detalizavimas, praktikantui žadami įgūdžiai ir žinios“, – teigia Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Ilja Malkin.

Jo teigimu, populiariausi praktikos pasiūlymai sulaukia net iki 20 vasarą tobulėti pasiryžusių studentų paraiškų.

Šiuo metu svetainėje, kuria naudojasi apie 1500 Lietuvos studentų, siūloma apie 350 praktikos vietų įvairių specialybių studentams. Šiemet, kaip ir pernai, populiariausi išlieka marketingo, vadybos, administravimo, IT ir kitų sričių praktikantai. Studentai ir patys gali teikti pasiūlymą praktikai bei laukti, kol jais susidomės kokia nors šią galimybę siūlanti firma.

Pagalbos ranką tiesia universitetai

Praktikos paieškose savo jėgomis nepasitikintys studentai pagalbos kreipiasi į universitetą ar kolegiją, kurioje mokosi. Mokslo įstaigos kas mėnesį išplatina apie 100 įvairios praktikos pasiūlymų.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto karjeros centro vadovė Gintarė Aldonytė sako, kad vasarą norinčių atlikti praktiką studentų skaičius išauga, nes nuo pečių nukrenta mokslų našta. Pašnekovė taip pat teigia įžvelgianti tam tikrų praktikos tendencijų pasikeitimų.

„Per keletą pastarųjų metų pastebiu didesnį įmonių norą priimti praktikantus. Seniau įmonės į praktikantą žvelgdavo skeptiškai, o darbą su juo neretai vadindavo savo laiko švaistymu. Dabar su tokiu požiūriu susiduriame vis rečiau“, – teigia G. Aldonytė.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) karjeros centro direktorė Vilma Navikienė sako pastebinti vis didėjantį studentų norą atlikti praktiką.

„Praeityje pasitaikydavo fiktyvios praktikos atvejų, kai giminaičio firmoje įsidarbinęs studentas iš tiesų jokios praktinės naudos neįgydavo, tačiau dokumentus universitete susitvarkydavo taip, kad praktika būtų įskaityta. Dabar tokių atvejų nebepasitaiko, vis daugiau studentų supranta praktikos metu įgytą asmeninę naudą“, – sakė V.Navikienė.

Vilniaus universiteto karjeros konsultantė Aida Akudovičiūtė sako, jog universitetams dažnai sunku spręsti apie tai, kokių sričių praktikantų labiausiai ieško įmonės.

"Mūsų pareiga yra sudaryti galimybę akademinę praktiką atlikti visiems studentams“, – tvirtino A.Akudovičiūtė.

Atostogos – šansas užsidirbti

Mokslo metais ištuštinę pinigines studijoms už mokslą ar kitoms reikmėms, jas ir vėl papildyti studentai gali per atostogas. Kol vieni keliauja uždarbiauti į užsienį, kiti randa galimybę užsidirbti praktikos metu.

Štai konsultacijų įmonės „Advanced Advice“ partneris Dr. Audrius Dzikevičius sako, jog vidutiniškai už mėnesio praktiką studentas čia gali gauti apie 400 litų į rankas.

Tuo metu vadybos ir projektų vadovavimo srityje praktikantų ieškanti bendrovė „eGlesum“ siūlo nemokamą praktiką, tačiau pastebėjus studento sugebėjimus, vėliau gali būti suteikta galimybė joje įsidarbinti už atlygį.

Ne paslaptis, jog vasaros atostogas studentai taip pat noriai išmaino ir į sezoninį, vos kelis mėnesius trunkantį, bet gerai apmokamą darbą. Lietuvos darbo birža (LDB) vasaros pradžioje pasipildė skelbimais, siūlančiais studentams vasarą ne tinginiauti, o padirbėti. Šiuo metu veikliems studentams siūlomos įvairios darbo vietos: nuo skrajučių išnešiotojo, taksi ar žemės ūkio darbuotojo iki marketingo specialisto, architekto ar programuotojo. LDB skelbiamuose darbo pasiūlymuose studentams siūlomas atlyginimas svyruoja nuo 400 iki 4000 litų per mėnesį.

Kai kurie studentai vasarą tampa darbo emigrantais ir noriai pluša svečiose šalyse. Antai 21 metų teisės studentas Jokūbas Vasilevskis trečius metus iš eilės kartu su draugais vyksta uždarbiauti į užsienį, kur siūlomas kur kas didesnis atlyginimas. Svetur vaikinas dirba gelbėtoju lauko baseine, padavėju.

Jo teigimu, nebijant darbo užsienyje per vasarą galima užsidirbti nuo 5 iki 15 tūkst. litų.

„Vasara man vienintelis metas, kai galiu užsidirbti studijoms ir prasimanyti pinigų pragyvenimui per mokslo metus. Pažįstu ne vieną savo amžiaus studentą, kurio vasara jau iš anksto būna suplanuota darbui“, – sakė J.Vasilevskis.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių