Islandija taps viena iš nedaugelio Europos šalių, neturinčių „McDonald's“ restoranų. Dėl nepakeliamų krizės padarinių greito maisto tinklas nusprendė pasitraukti iš šios salos, rašo laikraštis „The Guardian“.
Svogūnai prilygo viskiui
Nuo kitos savaitės visi trys Islandijoje dirbantys „McDonald's“ restoranai užvers duris. Šalis prisijungs prie Albanijos bei Bosnijos ir Hercogovinos, kurios taip pat neturi šio tinklo maitinimo įstaigų.
Bendrovės „Lyst“, kuri pagal franšizės sutartį valdo „McDonald's“ restoranus Islandijoje, vadovas Jonas Ogmundssonas paaiškino, kad ingredientų importavimo kaina tapo nepakeliama. Verslininkas nemato greito ūkio atsigavimo perspektyvų, todėl tęsti veiklą esą nėra prasmės.
Pasak J.Ogmundssono, per pastaruosius 18 mėnesių ingredientų importas iš Vokietijos pabrango dvigubai dėl smarkaus Islandijos kronos nuvertėjimo ir padidintų importo mokesčių.
Mėsainis „Big Mac“ Islandijoje kainuoja 650 kronų (12,2 lito). Kad netaptų nuostolingi, juos tektų pabranginti 20 proc. Tuomet mėsainis kainuotų 780 kronų (14,6 lito) - brangiau, nei bet kurioje kitoje pasaulio šalyje.
„Per pastaruosius mėnesius pardavėme daugiau mėsainių, nei kada nors anksčiau, bet kaštai yra pernelyg dideli. Nėra jokios prasmės toliau dirbti, - aiškino J.Ogmundssonas. - Už kilogramą svogūnų, importuotų iš Vokietijos, mokame tiek pat, kiek už gero viskio butelį.“
Naujų partnerių neieškos
Pirmas „McDonald's“ restoranas Islandijoje duris atvėrė 1993 m., kai visas pasaulis žavėjosi ir pavydėjo salos ekonominio stebuklo. Pirmasis „Big Mac“ mėsainio paragavo tuometinis Islandijos premjeras Davidas Oddssonas.
Dabar nei jis, nei kiti islandai ilgai negalės mėgautis „McDonald's“ skanumynais. Greito maisto tinklas pareiškė, kad neieškos naujų partnerių šioje šalyje, nes 300 tūkst. gyventojų turinčios salos ekonomika yra labai prastos būklės, o sąlygos verslui - itin sudėtingos.
Kai pasaulyje kilo finansų krizė, Islandijos bankai žlugo, sudavę skaudų smūgį šalies ekonomikai. Dabar ji gyvena priklausoma nuo 10 mlrd. dolerių Tarptautinio valiutos fondo paskolos.
Tai nėra pirmas atvejis, kai tarptautinė kompanija „McDonald's“, veikianti 119-oje pasaulio šalių, sustabdė veiklą kurioje nors valstybėje. 1996 m. ji uždarė vienintelį savo restoraną Barbadose, o 2002 m. mažindama kaštus pasitraukė net iš septynių šalių, įskaitant Boliviją.
Klesti nepaisant krizės
Restoranų uždarymas Islandijoje anaiptol nereiškia, kad „McDonald's“ išgyvena sunkmetį. Kitose pasaulio šalyse, taip pat ir Lietuvoje, šis tinklas nepaisydamas krizės klesti ir plečia veiklą.
Vos prieš pusantro mėnesio naujas „McDonald's“ restoranas atvėrė duris Vilniaus „Akropolio“ prekybos ir pramogų centre (nuoroda: http://vilniaus.diena.lt/naujienos/miestas/-mcdonald-s-isiliejo-i-didele-akropolio-seima-238526), o restoraną sostinės Gedimino prospekte uždarius rekonstrukcijai, prie jo pradėjo būriuotis eilės (nuoroda: http://vilniaus.diena.lt/naujienos/miestas/uzdarytos-mcdonald-s-durys-neatbaide-vilnieciu-nuo-greitojo-maisto-240771).
Trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, korporacijos „McDonald's“ pelnas išaugo 6 proc. ir sudarė 1,26 mlrd. dolerių. Pardavimai visame pasaulyje ūgtelėjo 3,8 proc., o Europoje - 5,8 procento.
Naujausi komentarai