Naujas islamisto išpuolis Kazachstane nusinešė septynias gyvybes

Septyni žmonės, tarp jų penki policininkai ir valstybės saugumo karininkai, žuvo šeštadienį per islamisto, kuris iš granatsvaidžio apšaudė Nacionalinio saugumo komiteto pastatą Taraze Kazachstano pietuose, išpuolį, pranešė Generalinė prokuratūra.

Šis dar vienas smurto aktas padidino nuogąstavimus dėl valdžios liaupsinamo stabilumo didžiausioje Centrinės Azijos ekonomikoje.

Generalinė prokuratūra apkaltino smurto aktais 34-erių metų „džihadizmo šalininką“ ir pranešė, kad jis nužudė du specialiųjų tarnybų darbuotojus, kurie jį stebėjo.

Prokuratūros pranešime nieko nesakoma apie užpuoliko motyvus. Užpuolikas po specialiųjų tarnybų agentų nužudymo 11 val. ryto pagrobė du šautuvus ir šovinių ginklų parduotuvėje, nužudęs apsaugos darbuotoją ir pirkėją.

Pagrobęs automobilį jis atvažiavo prie Nacionalinio saugumo komiteto vietos departamento pastato, kur „paleido vieną šūvį iš granatsvaidžio ir kelis - iš automatinio ginklo į sienas ir langus“. Pastate niekas nenukentėjo.

Po to kovotojas nušovė du policijos seržantus, kurie leidosi jį vytis, paėmė jų automatą ir pistoletą, sužeidė du raitųjų patrulių darbuotojus. Maždaug 13 val. jis susisprogdino drauge su dviem jį apsupusiais kelių policijos patruliais, iš kurių vienas žuvo.

Tarazo gyventojas sakė agentūrai „Reuters“ telefonu, kad girdėjo tris sprogimus miesto centre.

„Mes niekada nemanėme, kad tokie dalykai gali vykti čia “, - sakė gyventojas, kuris nenorėjo pasakyti savo vardo ir pavardės.

VTM ir prokuratūra pranešė apie du sprogimus - šūvį iš granatsvaidžio ir kovotojo susisprogdinimą.

Miesto gyventojas sakė, kad yra „daug“ sužeistųjų, miesto centras apsuptas. Tačiau Generalinė prokuratūra pranešė apie tris sužeistuosius, o Nepaprastųjų situacijų departamento atstovas sakė agentūrai „Reuters“, kad pranešimų apie nukentėjusiuosius negauta.

BE PANIKOS

Informacijos agentūros pranešė, kad virš miesto skraidė sraigtasparniai. „Twitter“ vartotojas, slapyvardžiu @kuantr, pranešė iš Tarazo, kad „panikos mieste nėra“. Tiesa, daug policijos automobilių. Jis taip pat pranešė, kad NSK pastatas apsuptas, bet „sumaišties“ mieste nėra.

Informacijos agentūros pranešė, jog generalinio prokuroro pavaduotojas Nurmachanbetas Isajevas sakė žurnalistams Astanoje, jog neturi žinių, kad Taraze įvesta komendanto valanda, paneigdamas gandus apie tai, sklandančius socialiniame tinkle.

„Visi tie pranešimai internete (apie keturis sprogimus) jokio pagrindo neturi. Jokių duomenų, kad įvesta komendanto valanda, pasirodė šarvuotieji transporteriai miesto gatvėse, mes neturime“, - sakė N.Isajevas, kurio žodžius citavo agentūra „Novosti-Kazachstan“.

Kazachstano televizijos kanalai kelias valandas nieko nepranešė apie įvykius Taraze. Valstybinis kanalas „Habar“ trumpai pranešė apie tai tik naujienų vakaro laidoje.

Teisių gynėjai sako, kad Kazachstano gyventojai atriboti nuo nepriklausomos informacijos, nes televiziją kontroliuoja valdžia , opozicinės spaudos tiražas nedidelis, o prieiga prie interneto apribota.

Generalinė prokuratūra jau kreipėsi į gyventojus, ragindama „nepasiduoti pagrindo neturinčiai panikai“, platinamai per interneto tinklus po sprogimų, kurie sukėlė susirūpinimą neįpratusiems prie tokių įvykių gyventojams.

Tarazo miesto portalas konstatavo, jog po sprogimų „tarp miesto gyventojų iš karto ėmė sklisti įvairūs gandai, apaugdami vis naujomis detalėmis“ ir paskelbė nuorodą į siužetą tinkle "YouTube, pavadinęs tai vietos gyventojo filmavimu. Jame matyti policijos automobilis ir gulintysis kniūpsčias kraujo baloje, kaip atrodo, apsirengęs policininko uniforma.

RADIKALŲ PINKLĖS

Iki šiol vienintele rimta grėsme stabilumui Kazachstane investuotojai laikė neaiškumą, kas bus nepakeičiamo prezidento, 71-erių metų Nursultano Nazarbajevo, perrinkto balandį dar penkeriems metams, įgaliojimų perėmėjas.

Bet šiais metais šalies laukė naujos grėsmės.

Antroji pagal teritoriją buvusios SSRS respublika, turinti daugiau kaip 16 mln. gyventojų, tarp kurių 60 proc. - musulmonai, pirmą kartą pajuto islamistų karingumą, gerai žinomą gretimame Afganistane.

Specialiosios tarnybos atmetė gegužę su savaitės pertrauka įvykusių sprogimų tūkstančio kilometrų skiriamuose regionuose teroristinį pobūdį. Pirmieji du nugriaudėjo Aktobėje, netoli Rusijos sienos, tada buvo apsieita be aukų; po to du sprogimai nusinešė kovotojų gyvybes, kai jie susisprogdino su automobiliu prie Nacionalinio saugumo komiteto pastato Astanoje. Valdžia neigė šių sprogimų sąsajas su terorizmu.

Po dviejų sprogimų šalies naftos centre Atyrau spalį atsakomybę prisiėmė iki šiol buvusi nežinoma islamistų grupuotė. Ji paskelbė tai keršto aktu už valdžios "abejingumą jos internete paskelbtam ultimatumui panaikinti įstatymų pataisas, uždraudusias melstis valstybinėse įstaigose.

Po to generalinė prokuratūra pranešė, kad išaiškino teroro aktus Atyrau ir nustatė, kad jų vykdytojai susiję su džihado ideologais Rusijos Šiaurės Kaukaze.


Šiame straipsnyje: islamisto išpuoliskazachstanas

NAUJAUSI KOMENTARAI

asara

asara portretas
tokia ateitis laukia Europos (ir Lietuva). uzmigom. tuo metu islamistai uzkariauja Europa.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių