Šaukštas deguto policijos statinėje


2009-05-13
Šaukštas deguto policijos statinėje

Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Saulius Skvernelis vakar atsakė į kaunodiena.lt forumo lankytojų klausimus

Už šalies viešąją policiją atsakingas komisaras yra kaunietis. "Ir dabar visada mėginu ištaikyti progą ir atvykti į Kauno sporto halę, kai čia žaidžia "Žalgiris", – sakė S.Skvernelis.

– Dažnai tenka matyti Kelių policijos pareigūnus, budinčius prie pėsčiųjų perėjų. Pareigūnai visada pažeidėjų tyko už perėjos, bet niekada nestovi prieš perėją, kaip yra įprasta visame civilizuotame pasaulyje. Jų darbas – tik bausti ir rinkti pinigus, bet ne realiai padėti pėstiesiems pereiti gatvę. Kada jūs pagaliau savo pareigūnams paaiškinsite, kad jie prireikus turėtų sustabdyti automobilius prieš perėją, o ne laukti, kol kas nors pažeis taisykles?

– Pareigūnai tokiu būdu drausmina pėsčiuosius, kurie šiuo metu yra viena didžiausių problemų. Kalbėti apie kiekvieno patrulio darbo specifiką galima tik tada, kada žinoma jiems suformuluota užduotis. Jos nežinodamas kelių eismo dalyvis gali neteisingai suprasti policijos patrulio tikslus. Policijos paskirtis niekada nebuvo ir nėra surinkti baudas ir tiktai bausti. Mūsų tikslas – kad keliuose būtų visiems saugu.

– Ar pritartumėte, kad būtų panaikinta valstybinė įmonė "Regitra"?

– Ne. Transporto priemones registruoti ir būsimus vairuotojus egzaminuoti turi valstybės įmonė.

– Policija žadėjo nebesislapstyti krūmuose, tačiau nuolat pastebiu, kaip uždarbiauja pasislėpę policininkai. Ir tokių vietų apstu.

– Draudimas slapstytis atsirado dėl to, kad policijos pareigūnai stabdytų transporto priemonių vairuotojus, nesukeldami avarinių situacijų. Tuomet greičio matavimo prietaisai buvo prie patrulinio automobilio. Pasislėpusiems policininkams reikėdavo staiga lėkti į kelią stabdyti. Tai sukeldavo ir stresą vairuotojui, ir pavojų pačiam policininkui.

Šiuo metu naudojami nešiojami greičio matavimo prietaisai. Policininkas turi galimybę saugiai sustabdyti automobilį. Problema, matyt, ta, kad vairuotojai norėtų matyti iš anksto pastatytą patrulinį automobilį. Kad pro jį pravažiuotų leistinu greičiu. Patrulių automobilis dažnai pastatomas už kelio ribų. O pareigūnas greitį matuoja kelkraštyje. Manau, kad svarbiausia, kad stabdant automobilį nebūtų sukeltas pavojus nei eismo dalyviui, nei policininkui. O kelių eismo taisyklių reikia laikytis visuomet, ne tik tada, kai matome, jog eismo kontrolę vykdo policija.

– Ar "britvininkai" ir toliau nebus baudžiami dėl greičio?

– "Britvininkai" yra baudžiami dėl greičio. Problema – juos sustabdyti. Tačiau, įteisinus transporto priemonės savininko atsakomybę už greičio viršijimą ir pastačius greičio matuoklius, problema būtų sprendžiama efektyviau.

– Ar keturračių motociklų be numerių savininkai ir toliau ramiai važinės pro policijos ekipažų akis? O gal policijoje dirba silpnaregiai? Ar tik su greičio matuokliais apmokyti dirbti? Manau, kad policijoje yra daug gerų, sąžiningų žmoniu, tačiau, kaip sakoma, šaukštas deguto ir medaus statinę pagadina.

– Pritariu, kad šaukštas deguto medaus statinę pagadina. Policijos sistemoje yra daugiau kaip 12 tūkst. pareigūnų. Suprantama, kad yra ne visai profesionalių žmonių. Keturračiai negali važinėti neregistruoti. Policijos departamentas šalies policijos įstaigoms motociklų ir keturračių kontrolę yra įvardijęs kaip vieną prioritetų.

– Ar teko nubausti moteris – ne tas, kurios vairuodamos kalba telefonais, o tas, kurios, sustojusios prie sankryžos, laukdamos, kol suks į kairę, dar sugeba ir pasidažyti?

– Moteris teko bausti, bet tai daryti yra labai sunku (šypsojosi).

– Nustebino vakar policijos veiksmai Kauno sporto halėje. Pasibaigus rungtynėms, "Žalgirio" komandos aistruoliams nebuvo leista pasitikti komandos žaidėjų ir pasveikinti juos su pergale. Kaune buvo įprasta, kad po rungtynių komandos žaidėjai yra laukiami, juos sveikiname, pabendraujame. Vakar buvo griežtai pasakyta, kad rungtynės baigėsi ir nėra ko eiti į halę. Keisčiausia, kad ir lauke gausios policijos pajėgos buvo atkirtusios gerbėjus nuo komandos. Kodėl taip yra? Ko bijoma?

– Sunku komentuoti, kadangi nemačiau šitos situacijos. Apskritai po kiekvienų finalo rungtynių įvyksta didesnių ar mažesnių incidentų tarp sirgalių. Policija, įvertindama galimą grėsmę, priima sprendimus, kurie gal ir nepatinka sirgaliams, bet yra būtini, kad būtų užtikrintas jų pačių ir kitų žmonių saugumas.