Subjektyviai apie meną
LTV2 įgavo jau ne antrą, o trečią kvėpavimą kurdama kultūros laidas. Dabar ji pristato naują nemokamų kultūrinių kelionių laidą "Esamasis laikas".
Kultūra – kiekvienam
Dar vienam projektui laiko rado auksinio balso konkurso "Triumfo arka" kūrybinė grupė.
Jei manote, kad pamatęs spektaklį nuomonę apie jį turite pasilikti sau tik dėl to, kad nesate teatro specialistas, aplankęs parodą nebent su draugais pasišnabždate, jog išvydote šedevrą ar tik kažkokią teplionę, kad prieš pirkdami bilietą į Trakuose vykstantį koncertą turėtumėte savaitę badauti, – jums skirta laida "Esamasis laikas".
Kiekvieną penktadienį 19.15 val. per LTV2 rodomos laidos kūrėjai žada, jog tai bus ilgalaikis projektas. Kaip galima suprasti ir iš pavadinimo, autoriai stengsis rodyti naujausius kultūros renginius. Neskubėkime stebėtis, kam reikėjo kurti laidų "Kultūra" arba "Kultūros žinios" kloną. Informaciniai pranešimai ir reportažai naujoje laidoje įgaus realybės šou, kelionių laidų ir rimtų kultūros almanachų elementų. "Tačiau kartu laida yra atvirai subjektyvi – mes nenorime išklausyti visų pusių", – šypsojosi "Triumfo arkos" ir "Esamojo laiko" prodiuseris Ričardas Rickevičius.
Kas trukdo mėgautis menu?
Realybės šou prieskonio į "Esamąjį laiką", tikimasi, įbers "paprasti" žmonės – tai yra ne meno kritikai ar kūrėjai, o studentai, bankininkai, vaistininkai, senjorai ir visi kiti, kurie tik panorės tapti kelionės kultūros link dalyviais. Nors jų keliai turbūt nenuves iki Londono karališkosios operos ar Paryžiaus Luvro, bet ir laidos tikslas – ne parodyti nepasiekiamas meno gėrybes, o tai, ką kiekvienas lietuvis, atsikratęs tam tikrų kompleksų, psichologinių ir informacinių stereotipų, galėtų išvysti.
Kaip tie stereotipai atsirqanda? "Ekonominis stereotipas yra toks: žmonės mano, kad jiems per brangu nuvykti į kitame mieste vykstantį renginį, o iš tiesų apskaičiavę pamatytų, kad kultūrinėms kelionėms išleistų ne daugiau, nei pramogaudami. Psichologiniai stereotipai kuriami pačių meno kūrėjų ar žiniasklaidos: informacija dažnai formuluojama taip, kad žmogus pamano, jog kultūros renginys skirtas daugiau žinančiam apie meną, turtingesniam ar dar kitokiam, – aiškino R.Rickevičius. – Kultūros anonsai turėtų būti artimesni kiekvienam žmogui. Informacinis stereotipas susikuria, kai vieną antrą kartą lengvai negavęs informacijos žmogus nusiteikia, kad jos neįmanoma gauti."
Po kiek kultūra?!
Pirmoje laidoje filmavosi penki studentai. Jie buvo nuvežti pažiūrėti Panevėžio lėlių vežimo teatro spektaklio, į Mstislavo Dobužinskio kūrybos parodą Šiauliuose ir Vilniuje vykusį XII tarptautinį akordeono muzikos festivalį.
Kadangi nieko šiais laikais negausi už dyką, kiekvienoje laidoje dalyviams tenka susimokėti apie lankomą vietą ar renginį iš anksto surinktomis žiniomis. Po renginio jie atiduoda likusią dalį "užmokesčio": dalijasi įspūdžiais ir net stengiasi pateikti kultūrinių renginių vertinimą.
Tiesa, R.Rickevičius tik koketavo sakydamas, kad laida bus visiškai subjektyvi – išties dalyvių komentarus papildys specialistai.
Lietuviškas mandagumas
Laidos vedėjas Linas Ryškus viliasi, kad ateityje jo kultūrinių ekspedicijų bendrakeleiviai bus emocionalesni ir gal net kategoriškesni nei pirmasis studentų penketukas: "Lietuviškas santūrumas nė vienam jų neleido pratarti: "Na, čia tai š..." Ar tiesiog pasakyti, kad tai, ką pamatė – nepatiko. Iš dalyvių norisi kuo daugiau atvirumo, nuoširdumo. Manau, kuo toliau, tuo daugiau to sulauksime."
Vedėjui pirmoje laidoje labiau patiko ne dalyvių, o aplankytųjų reakcijos. "Kultūros žmonės Panevėžyje, Alytuje ar kur kitur labai džiaugiasi ir didžiuojasi, kai jais domimasi, kad atvažiuoja, nufilmuoja", – pasakojo L.Ryškus ir kvietė susimąstyti, ar suvokiame, kad kultūra kuriama ne tik sostinėje, bet ir mažuose miestuose.
Patekti į "Esamojo laiko" ekipažą, bent jau kol kas, nesunku. Ir tai suprantama: tokia kelionė – ne "Žvaigždžių vartai" ir net ne muzikos tarpuvartė, tad norintys į ją patekti eilėse nestovi. "Dalyvauti gali bet kas. Kol kas nėra viešų anketų, kurias turi pildyti norintys dalyvauti, bet žmonių atsiranda. Jeigu žinote, kas norėtų, sakykite", – siūlė L.Ryškus.
Vyras neveidmainiaudamas pripažino, kad ne visi kultūriniai renginiai jam pačiam priimtini, o jeigu spektaklis arba filmas nepatinka, jis nesikuklina tiesiog išeiti iš salės. "Žinoma, kartais tai, kad užmigai stebėdamas spektaklį, yra tik komplimentas kūrėjams. Bet tai reta. Šiaip jeigu nuobodžiuose renginiuose prieš užmigdamas spėju išeiti, tai taip ir padarau", – juokėsi naujasis kultūros gidas.