Mirtinai pavojinga kaimynystė


2008-11-22
Gediminas Jankauskas
Mirtinai pavojinga kaimynystė

Faktas, kad amerikiečiai pirmą kartą šalies istorijoje išsirinko juodaodį prezidentą, rodo, kad požiūris į rasizmą čia smarkiai pasikeitė. Permainos jau matyti ir JAV kine.

Politinio korektiškumo grimasos

Po to, kai dar septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje JAV prezidento įsakymu buvo panaikinta rasinė diskriminacija, iš kasdienio gyvenimo ji niekur neišnyko. Gal tik autobusuose nebeliko prie kėdžių pritvirtintų lentelių su užrašu "Tik baltiesiems". Tiesiog rasizmas įgavo naują formą. Inteligentų požiūrį į šią problemą įgarsino aktorius Spenceris Tracy juostoje "Atspėk, kas ateis pietauti" (1967 m., rež. Stanley Krameris): "Esu tolerantiškas juodaodžiams tol, kol jie neprašo mano dukros rankos." Vėliau Amerikoje giliai įsišaknijo politinio korektiškumo mada, kuri reikalavo juodaodžius vadinti afroamerikiečiais. Jei baltasis Jungtinėse Valstijose juodaodį būtų pavadinęs taip, kaip neseniai treneris Vladas Garastas pasakė apie vieną "Žalgirio" legionierių, amerikiečių teismas būtų jam negailestingas ir neatsižvelgtų nei į amžių, nei į nuopelnus. Politinio korektiškumo laikais juodaodį negru ir net "nigeriu" galėjo vadinti tik... kitas juodaodis (kaip Quentino Tarantino ar Spike'o Lee juostose).

Dar vieną politinio korektiškumo grimasą matysime dabar ekranuose pasirodančiame filme "Nepageidaujamas kaimynas". Tai tipiška priemiesčių istorija su labai netikėtais akcentais.

Juodasis rasistas

Į ramų priemiestį Leikvju Terasą (toks yra ir originalus filmo pavadinimas, kuris pažodžiui išverstas skambėtų, kaip "Vaizdas nuo terasos į ežerą") atsikrausto jauna pora – Krisas (aktorius Patrickas Wilsonas) ir Liza (aktorė Kerry Washington). Juodu neseniai susituokė ir pradeda naują gyvenimą. Kaip ir visi naujakuriai, sutuoktiniai tikisi, kad pavyks užmegzti draugiškus santykius su artimiausiais kaimynais. O artimiausias jų kaimynas Abelis Terneris (aktorius Samuelis L.Jacksonas) yra atsistatydinęs Los Andželo policininkas, dabar visą savo energiją skiriantis savo kvartalui saugoti. Atrodytų, ramesnės užuovėjos nuo šiuolaikinio gyvenimo negandų nei tokio angelo sargo pašonė, negali būti. Tik neskubėkime džiaugtis su naujakuriais. Mat Krisas yra baltaodis, o Liza – negrė (pardon, afroamerikietė). O juodaodis Abelis – senas rasistas. Mišrios santuokos jam nesuprantamos ir tokių kaimynų jis visai netrokšta turėti.

Kompromisas neįmanomas

Jei Krisas ir Liza mokėtų skaityti žvilgsnius, vos pažvelgę Abeliui į akis būtų supratę, kad čia jie visai nepageidaujami. O štai nuo budraus veterano žvilgsnio porelė niekur negali pasislėpti. Net kai juodu nuogutėliai pliuškenasi nuosavame baseine, Abelis viską stebi iš savo kiemo. Kreivus žvilgsnius ima keisti neslepiama neapykanta, tolydžio virstanti tikra persekiojimo manija. Iš pradžių Abelis prieš Krisą ir Lizą griebiasi rafinuoto šantažo, o kai šios priemonės neduoda reikiamo rezultato, pasitelkiama sunkioji artilerija.

Kad kompromisas su Abeliu neįmanomas, žiūrovams aišku jau nuo pirmųjų buvusio policininko ir naujakurių susidūrimų. O Krisui ir Lizai prireiks daug jėgų priešintis Abelio agresijai ir aplinkinių nepalankumui – jųdviejų santykiams tai bus rimtas išmėginimas. Rimtų apibendrinimų siekiantis (ne šiaip sau, matyt, įgaliojimus aiškiai viršijantis dorovės sergėtojas pavadintas Abeliu) režisierius kruvinos atomazgos epizodus sumaniai, nors ir iliustratyviai, "orkestruoja" su įsismarkavusia stichija: kai prie širšių lizdu tapusios ramybės oazės priartėja miško gaisras, pakvimpa mažos apokalipsės dūmais.

Intriguojamos tendencijos

Pastaraisiais metais pernelyg dažnai rodęsis nereikšminguose filmuose aktorius S.L.Jacksonas savo pseudomoralistą ir tikrą niekšą vaidina labai agresyviai ir tikrai įspūdingai, o autoriai užtikrintai manipuliuoja žiūrovų emocijomis. Namie Abelis – griežtas dviejų paauglių tėvas, norintis apsaugoti atžalas nuo blogos aplinkinio pasaulio įtakos, bet nejaučiantis tos ribos, už kurios visai suprantamas tėviškas rūpestis virsta nepakenčiama tironija. O bendraudamas su Krisu ir Liza kaimynas leidžia sau būti tikru despotu, besimėgaujančiu tuo, kad jo nubausti negali.

Ne kartą rasinės neapykantos aukas vaidinęs aktorius šį kartą stoja į kitą barikadų pusę. O kai kuriose scenose tampa panašus į tą sadomazochistinį keršto angelą, kurį vaidino Q.Tarantino "Bulvariniame skaitale". Taip ir lauki, kad įtūžęs Abelis, kaip atmintinas samdomas žudikas Džulsas, grasinantis kaimynams ginklu, pratrūktų Senojo Testamento pranašo Ezechielio tirada, o prieš paspausdamas gaiduką išrėktų aukai: "Ir mano kerštas bus baisus!"

Tokių personažų – juodaodžių rasistų – amerikiečių kine pasitaikydavo ir anksčiau. Bet jie dar nebuvo charakterizuojami taip ryškiai. Jei ši tendencija progresuos ir politinio korektiškumo taisyklės bus laužomos dar ryžtingiau, netrukus turėtume sulaukti filmų ir apie žydus antisemitus...

"Nepageidaujamas kaimynas" ("Lakeview Terrace") ****

Trileris. JAV, 2008 m. Rež. Neilas LaBute'as. Vaidina S.L.Jacksonas, P.Wilsonas, K.Washington, Jay Hernandezas.

veiksmas 2
humoras 0
įtampa 2
erotika 1
siaubas 2