Žiūrovai atsikratė televizijos diktato


2009-03-05
Andrius Matuliauskas
Žiūrovai atsikratė televizijos diktato

Kadaise vaikiškos laidelės herojė dainavo: "Geras daiktas yra televizorius." Negali nesutikti. Juk televizorius pakeitė pasaulį. Atėjo metas keistis ir televizoriui, ir jo žiūrėjimo įpročiams.

Įpročius keitė technologijos

Televizijos (TV) užuomazgų reikėtų ieškoti XX a. pradžioje. Kuriant jos technologijas prisidėjo įvairių šalių mokslininkai. Pavyzdžiui, pirmąją TV sistemą dar 1884 m. patentavo vokiečiai, kurie ir pasiūlė terminą "televizija", TV signalą laidais 1911-aisiais perdavė rusai, o kaip transliuoti televiziją be laidų 1932-aisiais parodė britai.

Per šimtmetį trunkančią televizijos erą jos technologijos įveikė daugybę plėtros etapų. Vieni jų nebuvo itin reikšmingi, o kiti keitė per dešimtmečius susiformavusius TV žiūrėjimo įpročius.

Tik atsiradusi televizija žiūrovą įpareigojo būti tam tikroje vietoje tam tikru laiku, t. y. norint pažiūrėti laidą, reikėjo būti ten, kur pastatytas televizorius ir nė akimirkos nevėluoti. Situaciją keitė tobulėjančios televizijos technologijos, kurios kaskart suteikdavo daugiau laisvės.

Iš pradžių – sofos bulvė

Vakarų šalių gyventojams televizija pasiūlyta 1940-ųjų pradžioje, Lietuvą ji pasiekė kone dešimtmečiu vėliau. Pirmieji televizoriai rodė nespalvotą vaizdą ir ribotą kanalų skaičių. Be to, norint perjungti kanalą, reikėdavo pasukti televizoriaus rankenėlę. Atrodytų menkniekis, tačiau nuolatinis perjungimas sukeldavo nepatogumų, todėl žiūrėti buvo pasirenkamas vienas kanalas.

Tuometį televizijos žiūrovą Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto dėstytojas Žygintas Pečiulis yra taikliai pavadinęs "sofos bulve". Toks žiūrovas turėjo mažai įtakos tam, ką galėjo žiūrėti, tad jam likdavo patogiai įsitaisyti ant sofos ir atsiduoti televizoriaus diktatui.

Galbūt žiūrovas taip ir būtų likęs pasyvus televizoriaus stebėtojas, jeigu ne kelios revoliucinės technologijos.

Kontrolę perima žiūrovas

Televizoriaus žiūrėjimą iš esmės pakeitė nuotolinio valdymo pultelis. Nors ir pramintas tinginių išradimu, jis žmogui į rankas įdavė televizoriaus kontrolę. Neatsikėlęs nuo sofos jis galėjo greitai perjungti kanalus ir laisvai rinktis, ką žiūrėti, o televizijos susirūpino, kaip neprarasti žiūrovų per reklamos intarpus.

Dar daugiau galimybių suteikė aštuntajame dešimtmetyje atsiradę vaizdo kasečių grotuvai. Juos žiūrovai galėjo užprogramuoti taip, kad įsijungę tam tikru metu jie įrašytų norimą laidą. Pakvipo laisve nuo televizoriaus. Nuo to laiko žmonės savo dieną galėjo planuoti neatsižvelgdami į TV programą. Įrašytas laidas jie galėjo peržiūrėti patogiu metu. Be to, kai kurie grotuvai buvo tokie pažangūs, kad automatiškai praleisdavo reklamos intarpus laidų įrašuose.

Šią patogią kasečių leistuvų funkciją dabar perima skaitmeninė televizija ir internetas, kurie leidžia pasirinkti, kada ir kokias laidas galima žiūrėti. Naujos priemonės, palyginti su įprastomis televizijomis, taip pat siūlo didesnį turinio pasirinkimą. O už televizijos paslaugas mokamas mėnesinis mokestis suteikia galimybę išvengti reklamų.

Šiuolaikinis žiūrovas yra gana nepriklausomas nuo TV kanalo nustatyto programų tinklelio, o laiką laidoms žiūrėti jis gali pasirinkti pats.

Televizorius bus visur

Šiuo metu TV aktyvai skverbiasi į naujus įrenginius ir tampa mobilesnė. Artimiausioje ateityje televizoriais veikiausiai virs mobilieji telefonai, MP3 ausinukai ir automobilių grotuvai. Jais bus galima žiūrėti laidas taip pat, kaip ir per įprastą televizorių, o žiūrovas įgis dar daugiau laisvės, mat galės pasirinkti ne tik laidų peržiūros laiką, bet ir vietą.

Neatsitiktinai į TV paslaugų sritį prieš kelerius metus metėsi mobiliojo ryšio bendrovės. Nors jau porą metų kai kuriuose telefonuose galima žiūrėti laidų įrašus, dėl jų ekranų dydžio ir kainos tokia galimybė kol kas nėra itin patraukli. Tačiau didėjant telefonų ekranams ir tobulėjant belaidėms duomenų perdavimo technologijoms, peržiūrėti vaizdo įrašus telefonu bus taip pat paprasta, kaip kad dabar galima kompiuteriu.

Per artimiausią dešimtmetį laukia ir daugiau naujovių. Pavyzdžiui, namuose įsigalės trimačiai televizoriai, o filmai ar sporto rungtynės bus filmuojamos trimačio vaizdo kameromis. Drąsiausi mokslininkai teigia, kad televizoriai per artimiausią dešimtmetį bus integruoti į kontaktinius lęšius.


Naujovės virsta realybe

Raiškiosios TV poreikis

Maždaug prieš dešimtmetį kineskopiniai televizoriai buvo pradėti stumti iš rinkos. Atsirado plazminiai, skystųjų kristalų, o visai neseniai – organinių šviesos diodų televizoriai, išsiskiriantys didesniais ir raiškesniais ekranais, galinčiais rodyti detalesnį vaizdą. Taip atsirado raiškiosios televizijos (HDTV) poreikis.

Raiškioji televizija nuo įprastos skiriasi eilučių, iš kurių sudarytas vaizdas televizoriaus ekrane, skaičiumi. Pavyzdžiui, skaitmeninės antžeminės TV vaizdą sudaro 576 eilutės, o raiškiosios televizijos vaizdas sudarytas iš 1080 eilučių. Jeigu televizoriaus ekranas nedidelis, šis skirtumas neturi reikšmės. Tačiau jeigu televizoriaus ekrano įstrižainė viršija 1 m, skirtumas akivaizdus.


Palydovai sugriovė sienas

Didelius pokyčius lėmė aplink žemę skrieti paleisti TV palydovai. Jie panaikino sienas tarp valstybių, o televiziją pavertė pasauline žinių perdavimo priemone. Pavyzdžiui, pirmaisiais Nepriklausomybės metais Lietuvoje palydovinė televizija daugeliui šalies gyventojų suteikė galimybę savo akimis žvilgtelėti į Vakarų pasaulį. Be to, palydovinės televizijos technologijos leido pirmąjį Persijos įlankos karą transliuoti tiesiogiai. Pirmą kartą karą realiuoju laiku galėjo stebėti daugybė TV žiūrovų.


TV mobiliuosiuose telefonuose

Įvairiose Europos ir Azijos šalyse skaitmeninę televiziją galima žiūrėti mobiliaisiais telefonais. Ji transliuojama specialiu DVB-H formatu. Sumokėjus mėnesio mokestį, telefonu, kuriame įdiegtas specialus imtuvas, galima žiūrėti kelis ar keliolika kanalų. Šiuo metu DVB-H formato TV paslaugos išbandomos Estijoje.


Interneto televizija

Televizijos internete erą 2005-aisiais pradėjo dalijimosi filmukais portalas "YouTube". Tiesa, ši svetainė interneto televizija gali būti vadinama su išlygomis, nes joje pateikiami tik vartotojų įkelti vaizdeliai. Įkandin šio portalo vėliau pasekė jau tikros interneto televizijos "Joost" ir "Hulu", kurios į internetą perkėlė įvairių televizijų programų transliacijas. Šiose svetainėse galima žiūrėti tiesiogines transliacijas arba pasirinkti iš įvairių įrašų. Lietuviams šios svetainės kol kas neprieinamos.


3D transliacijos namuose

Praėjusių metų pabaigoje Jungtinėje Karalystėje buvo sėkmingai išbandytos tiesioginės trimačio vaizdo transliacijos. Naujas galimybes išbandęs televizijos kanalas "Sky TV" teigė, kad trimatėje erdvėje galėtų būti filmuojamos ir rodomos 2012-ųjų Londono olimpinės žaidynės. Trimačio vaizdo televizijos signalui priimti tinka dabartinė skaitmeninės TV įranga, tai galėtų pagreitinti šios televizijos plėtrą.


Kontaktiniai lęšiai

Mokslininkai prognozuoja, kad po dešimties metų kontaktiniai lęšiai galėtų virsti televizoriumi. Su tokiais lęšiais būtų galima stebėti televizijos transliacijas, kanalus perjungti balsu, o energiją jie gautų iš kūno išskiriamos šilumos. Mokslininkai tikina, kad taip bus galima pajusti kur kas tikroviškesnį įspūdį – pats žiūrovas jausis taip, tarytum dalyvautų tame, ką stebi.


Televizoriai sparčiai pinga

Metai Kaina*

2006 3600

2007 2600

2008 1600

2009 1400

2010 1100

2011 900

2012 700

*vidutinė 81 cm įstrižainės skystųjų kristalų televizoriaus kaina

Šaltinis: "GfK MS Baltics" ir "BMS Megapolis"