Sveikatos receptas pagal Filomeną


2009-07-04
Šarūnė Kutinskaitė
Sveikatos receptas pagal Filomeną

Daugiau kaip 50 metų dirbusi pulmonologe, o dabar sveiką gyvenimo būdą propaguojanti 84 metų publicistė Filomena Taunytė, sunkmečio prispaustiems tautiečiams pristatė penktąją savo knygą.

„Vandens užkalbėjimas“, „9/10 laimės: apie fizinę ir psichinę sveikatą“, „Laimingas senelių gyvenimas“, „7 nuodėmės ir 12 ligų“. Prieš kelias savaites, knygų ketvertuką papildė penktasis F.Taunytės darbas – „Gyvenimas be stogo“.

„Kaip gimė knygos pavadinimas? Su artimu, sunkiai susirgusiu žmogumi apsilankiau pas gerą kolegą mediką. O šis man sako: reikia guldyti į ligoninę, ar turi „stogą“?“ – su šypseną šią situaciją prisiminė publicistė. Tąkart moteris juokais atsakė turinti trijų kambarių butą ir stogą virš jo, tačiau vėliau suprato, kad medikas kalbėjo ne apie nekilnojamąjį turtą, o apie reiškinį, kurį žmonės anksčiau vadino „blatu“.

„Būkite sveiki ir nejauskite jokios krizės. Manau, kad čia esantieji jos nejaučia: visi apsirengę, šiek tiek pavalgę, o jei ir kiek mažiau – nieko blogo. Šioje knygoje kaip tik rašau apie prasmingą neprisivalgymą, kuris gali padėti sergant kai kuriomis ligomis", – į susirinkusiuosius kreipėsi knygos autorė.

– Tai – penktoji Jūsų knyga. Kaip ir ankstesnės, ji labiau orientuota vyresnio amžiaus žmonėms? Tą liudija ir knygos pristatyme susirinkusi brandi publika. Kodėl?

– Kadaise lankiausi Turkmėnijoje. Tai šalis, kurioje pagyvenusiems žmonėms rodoma išskirtinė pagarba. Sulaukus senatvės, kas penkerius metus didėja gyventojų pensija, todėl jaunimas tėvus stengiasi prižiūrėti kaip įmanoma geriau. O kas vyksta pas mus? Seni žmonės diskriminuojami. Juokiamasi iš kiekvieno, kuris yra sulaukęs 60 metų. Senas žmogus išleidžiamas iš ligoninės į namus sirgti vienas. Senais ir nepasiturinčiais pas mus nesirūpinama. Neliko moralės... Tačiau ar žinote, kad: iki 20 metų yra žmogaus vaikystė, nuo 20 iki 40 – jaunystė, nuo 40 iki 60 – branda, o nuo 60 – išminties amžius, kai jau galima mokyti kitus. Kas būna nuo 80? Tokio amžiaus mes virstame žmonėmis. Tada galime rūkyti, gerti ir paleistuvauti.

– Norint sulaukti garbingo amžiaus ir pelnyti žmogaus vardą, būtina užmiršti gydymo įstaigas ir saujas piliulių?

– Vaistai ir medikai mums gali padėti tik 10 proc. Visa kita priklauso nuo paveldėjimo, gyvenimo būdo, mus supančios aplinkos ir galvoje tūnančių minčių. Viena nepriklausoma gydytojų organizacija Šveicarijoje, kuri nuo 1950 metų tyrinėjo vaistų poveikį žmogaus organizmui, neseniai paskelbė savo pastebėjimus. Nepriklausomi ekspertai įsitikinę, kad vaistų pavadinimų turi būti ne daugiau kaip du šimtai. Šiai dienai visame pasaulyje yra užregistruota apie 20–30 tūkst. vaistų pavadinimų. Štai, JAV mokslininkai atliko dar vieną tyrimą ir nustatė, kad 50 proc. Alzheimerio ligos atvejų iššaukė vaistai. Paskaičiuokite, kiek amerikiečių geria vaistus.

– Kiek ir kada mums reikia vaistų?

– Man patiko vienas gruzinas profesorius, pasakęs, kad vyras turi teisę pradėti vartoti tabletes nuo 70, o moteris - nuo 80 metų. Kodėl? Moteris gyvybingesnė, ji pasensta vėliau. Tačiau nepamirškite, kad yra pakitimų, kurių neišgydys jokie pasaulio medikai ir piliulės. Juk kai „Moskvičius“ surūdyja, jis nebevažiuoja. Taip ir su žmonėmis. Tarkime, senyvo amžiaus žmonės skundžiasi dėl osteoporozės ir ieško būdų kaip sustabdyti kaulų retėjimo procesą. O kam juos gydyti – juk tai amžiaus pakitimai. Paprasčiausiai stenkitės vaikščioti atsargiau. Ir nesistebėkite, kad sulaukę 70, nemiegate taip, kaip 25–erių, kad kojos sunkios ir širdis muša.

Noriu pasakyti, kad tabletės tik apmalšina ligos simptomus, bet pačios ligos neišgydo. Organizmui reikia padėti kitais žmonijai žinomais metodais – pratimais, maistu. Jei skauda galvą išgerkite mėtų arbatos, pamasažuokite, pagulėkite. Nebent eitumėte į šokius, tada galite išgerti ir nuskausminančią tabletę. Dar vienas patarimas: paėmę pakuotę, atidžiai perskaitykite vaisto sukeliamus šalutinius poveikius. Ir nors lapelyje rašoma, kad jie galimi tik 1 proc. vartojusių vaistus, pagalvokite, kad būtent jūs ir galite tapti tuo procentu. Jei dar nepripratote prie vieno arba kito vaisto, gerkite kuo mažesnes dozes arba ieškokite kuom juos būtų galima pakeisti.

– Jei nepadės vaistai – padės burtininkai ir ekstrasensai?

– Jei į valdžią ateitų Stalinas, neliktų nė vieno ektrasenso ir burtininko. Visi būtume ateistais. Yra žmonių, turinčių energetinių galių, tačiau parodykite man nors vieną ketvirtos stadijos vėžiu sirgusį ligonį arba tą, kuris vadavosi nuo bronchinės astmos ir pasveiko paliestas ekstrasenso. Taip, gydymas rankomis gyvuoja šimtus metų – motina švelniais prisilietimais ramina kūdikį, masažuodami slopiname įvairius skausmus. Jei labai tikite ir labai norite – eikite pas raganas. Jos ypatingai laukia vyrų. Blogo nieko nepadarys, gero – taip pat. Galiu pasakyti viena – kol mūsų šalyje bus tokia medicininė pagalba, žmonės tikės įvairaus plauko būrėjais.

– Kaip įvardintumėte dabartinę sveikatos priežiūros sistemą?

– Suskausta ausį, skubi į gydymo įstaigą, gauni taloną pas specialistą apsilankyti po mėnesio. Per tą laiką ausį nustoja skaudėti arba apkursti. Gyvename tokiu laiku ir manau, patys esame kalti, kad leidžiami tam vykti.

– Visi gydytojai blogi?

– Gydytojo darbui žmogus subręsta per 20 metų. Yra tokių, kuriems šio laiko nepakanka. Tarp mano kolegų yra nepaprastai gerų ir dorų žmonių, todėl negaliu sakyti, kad visi medikai blogi. Tačiau žinau ne vieną daktarą, einantį ne visai teisingu keliu. Koks turi būti gydytojas? Doras savo pacientui. Jeigu dėl tam tikrų priežasčių toks negali būti pacientui, jis turi būti doras jo artimiesiems.

– Medicina virto verslu. Ar tas pats nenutiko su liaudies medicina, kurią jūs propaguojate?

– Negaliu pasakyti, kad medicina virto visišku verslu. Negaliu to pasakyti ir apie liaudies mediciną. Yra gerų specialistų abiejose srityse. Baisiausia, kai kirpėja po ilgų darbo metų pareiškia galinti būti žiniuone. Jei turėtume daugiau laiko, įrodyčiau, kad ir jūs galite dirbti su virgulėmis, lankeliais ir svareliais.

– Nemėgstate būti liaupsinama, nemėgstate būti giriama dėl jaunatviško būdo. Ir visgi, koks ilgaamžiškumo receptas?

– Kuklus gyvenimas, nepersivalgymas, dietų nesilaikymas. Žmogus turi valgyti įvairų maistą. Apetitas – sveiko žmogaus požymis. O aš dar sakau, kad apetitas – angelas sargas, kurio negalima peršerti. Senyvo amžiaus žmogus svoris turi būti didesnis, o mergaitės kurios vaikosi išmatavimų 90–60–90 yra paprasčiausios vargšės. Na, o jei įdomu kaip mažinti svorį, štai jums atsakymas – mažinkite suvartojamo maisto kiekį! Nėra jokių tablečių, jokių stebuklingų papildų, kurie padėtų sumažinti apimtis. Tai elementariausias verslas ir nieko daugiau.

– Patariate kuo dažniau laikytis sauso pasninko, bet lašinių iš raciono neišbraukiate?

– Mūsų religija siūlo laikytis sauso pasninko, maitintis vegetariniu maistu, keturias savaites prieš Kalėdas ir šešias savaites prieš Velykas. Tai rimtas organizmo valymas. Kol žmonės laikėsi šių reikalavimų, niekas nežinojo alerginių susirgimų, vėžio atvejų buvo 80 proc. mažiau. Žinoma, tada nebuvo jokių E ir kitų priedų. Mėsos mums reikia valgyti mažiau, bet vegetaru būti mūsų krašte netinka. Gerbiu lašinius. Sergant alerginėmis ligomis, kai žmogus negali vartoti pieno, mėsos, lašiniai tinka.

– Ką manote apie alkoholio vartojimą?

– Vartoju alkoholį, tačiau ne itin saikingai. Girta niekada nebuvau ir nežadu būti. Alkoholio galima rasti visur – juodoje duonoje, kuri kepama Panevėžyje, rūgusiame piene. Tose šalyse, kur žmonės geria daug vyno ir juodosios arbatos, žmonės patiria mažiau insultų ir infarktų. Reiškia, prancūzai ir anglai yra sveikesni už mus. Kalbant apie vyno arba kito alkoholio stiklelį– nereikalingas davatkiškumas. Nepamirškite, kad alkoholis gali būti ir vaistas. Šiltu alumi galima kosulį gydyti. Išgeri du litrus šilto alaus ir guli ramiai lovoje. Atsikosėji ir liga praeina. Be to, prieš miegą šimtą kartų geriau arbatinis šaukštas alkoholio, nei raminamoji tabletė. „Auksinį ūsą“ užpilkite tikra grūdų degtine – samane. Tai puikus vaistas susiaurėjusioms kraujagyslėms.

– O vaistas nuo visų ligų?

– Badavimas. Badaukime tris dienas, o jei liga lėtinė - ir ilgiau. Ko neišgydo badas - niekas neišgydys. Šis gydymo būdas padeda net sergantiems šizofrenija, bronchų astma. Ir dar norėčiau pasakyti štai ką: pats Viešpats Dievas pasakė, kad turime naudoti tik tas žoles, kurios auga 500 kilometrų spinduliu apie mus. Todėl niekada nesižavėkite užsienietiškais augalais.