Užsispyrimas pastatė ant kojų Pereiti į pagrindinį turinį

Užsispyrimas pastatė ant kojų

2008-11-11 06:51
Užsispyrimas turi stebuklingos galios. Dėl atkaklumo ir valios 49 metų klaipėdietis Romas Vasiljevas vaikšto, nors medikai prognozavo, kad jis niekada nebepakils iš neįgaliojo vežimėlio.

Užsispyrimas turi stebuklingos galios. Dėl atkaklumo ir valios 49 metų klaipėdietis Romas Vasiljevas vaikšto, nors medikai prognozavo, kad jis niekada nebepakils iš neįgaliojo vežimėlio.

"Jūs niekada nevaikščiosite", – šie gydytojo žodžiai po stuburo operacijos nuskambėjo kaip žiaurus nuosprendis. Tačiau Romas su tuo nesusitaikė ir po pustrečio mėnesio žengė pirmą žingsnį.

Ties kaklu – pūlingas darinys

Pernai lapkritį bocmanu dirbęs R.Vasiljevas po dar vieno reiso grįžo iš jūros. Po savaitės naktį prabudusį vyrą pylė karštis, termometras rodė beveik 40 laipsnių temperatūros. Surakintą kūną tris paras varstė stiprūs skausmai. Ties kaklu iškilo pūlingas darinys.

Infekcinėje ligoninėje atsidūrusiam jūrininkui gydytojai ilgai negalėjo nustatyti skausmo priežasties. Medikai iš pradžių manė, kad vyras pasigavo kokią nors infekciją Afrikoje.
"Dirbau kelte ir toliau nei iki Barselonos, Maljorkos krantų neplaukiau", – medikų spėliones paneigė vyras.

Galiausiai Romui buvo diagnozuotas osteomielitas – bakterijų sukelta infekcinė kaulo liga. Neochirurgijos skyriuje vyrui buvo operuotas stuburas. Spėta, kad infekcija pateko prieš porą metų, operuojant koją.

Atkeliavusi nuo kojos iki kaklo infekcija sustojo. Tačiau spėjo pridaryti daug žalos: uždegimas persimetė į stuburo diską tarp slankstelių. Praėjus kelioms savaitėms, kilus komplikacijoms, klaipėdietis vėl buvo operuotas. Iki ligos svėręs 112 kilogramų, iš gydymo įstaigos namo jis grįžo netekęs beveik 20.

Pakeldavo tik rankas

Romą žmona Larisa slaugė kaip mažą vaiką. Vyras nevaldė kūno, galėjo tik pakelti rankas. Net pirštų neįstengė sulenkti.

Larisą gydytojas patikino, kad vyras nevaikščios, bet ji neprarado vilties. Moteris iki šiol prisimena visas su mylimu vyru susijusias datas: kada susirgo, kada paguldė į ligoninę, operavo, išleido... "Geriau prisiminti kitokias datas", – liūdnai šyptelėjo ji. Pusmetį vyras praleido reabilitacijos ligoninėje Palangoje. Vietos medikai stebėjosi, kaip atkakliai po stuburo operacijos žmogus bandė keltis ir stengėsi vaikščioti. Iš pradžių jis turėjo neįgaliojo vežimėlį, paskui – vaikštynę su ratukais. Namie, nors sunkiai, žingsniavo su ramentais. Romas geru žodžiu minėjo reabilitologę Rasą Bielskienę, kuri juo rūpintis pradėjo prieš keturis mėnesius.

Privertė paklusti kūną

Šiandien Romas ne tik vaikšto, pasiramsčiuodamas vienu ramentu, bet ir tris kartus per savaitę sportuoja. Rezultatus mato ir jis, ir namiškiai, ir sporto klubo treneriai.
"Nežinau, kieno čia nuopelnas. Bet nenorėjau sėdėti. Kuo daugiau judi, tuo ilgiau gyveni. Širdis paskatino vėl prisiminti, kaip sportavau jaunystėje", – pasakojo vyras.
Sporto klubo "Apelsinas" treneriai prisiminė, kaip prieš porą mėnesių Romas į pirmą treniruotę atėjo prilaikomas sūnaus Artūro. Tuomet vyras sunkiai užlipo laiptais ir judėjo.
"Atėjo su dviem ramentais, dabar tik su viena lazdele žingsniuoja. Salėje susitvarko be pašalinių pagalbos. Kartais sveikas žmogus būna ne toks savarankiškas nei jis", – pagyrų Romui nešykštėjo klubo treneris Kęstutis Strakšas.

Prisiminęs pirmas treniruotes Romas atsiduso. Pripažino, kad kiekvienas žingsnis reikalavo didžiulių pastangų. Priversti raumenis dirbti taip pat nebuvo lengva. Bet kasdien jis jautėsi vis geriau ir tai buvo atlygis už išvakarėse įdėtą triūsą.
Dar vienas iš vyro laimėjimų – jis nestabtelėjęs įveikia kelią nuo namų iki sporto klubo. Anksčiau sustoti pailsėti prireikdavo bent keturis kartus.

"Negaliu iki galo pritūpti ir prisėsti, bet nepasiduodu. Negaliu dar puikiai valdyti kojų. Kai tik joms duodu darbo – krentu ant užpakalio", – apie pastangas priversti kūną tarnauti sau pasakojo Romas.

Humoro jausmo nestokojantis Romas neslėpė, kad dabar labiau stengtis verčia aplinkinių žvilgsniai ir senų žmonių užuojauta. Tad jis neapsiriboja treniruote sporto klube, kasdien mankštinasi ir namie.

Kas yra osteomielitas?

Tai kaulo ir kaulo čiulpų uždegimas. Pavojinga infekcinė liga, kurią sukelia įvairūs mikrobai: auksinis stafilokokas, streptokokas ir kt. Į kaulą jie patenka įvairiai: per atviro kaulo lūžio vietą, per kraują prasiskverbia iš pūlinio židinio. Dažnai infekcijos židinio rasti nepavyksta. Osteomielitu dažniau suserga peršalęs, sergantis angina ar vidurinės ausies uždegimu žmogus. Rizika susirgti kyla dėl negydomų dantų, atsiradus pūlinių. Prasiskverbę į kaulą mikrobai labai greitai dauginasi, pažeidžia juos. Iki praėjusio amžiaus penktojo dešimtmečio buvo nepagydoma liga.

Infekcija iš kaulo gali plisti į gretimus organus, sukeldama  pūlingą sąnario uždegimą, pūlingą pleuritą, perikarditą, peritonitą (pūlių susikaupimas aplink plaučius, širdį ar pilvo ertmėje), įvairių sričių pūlinius, meningitą, kraujo užkrėtimą. Ypač pavojingas stuburo osteomielitas – negydomas jis gali pažeisti nugaros smegenis, ir net baigtis mirtimi.

Laiku tinkamai negydytas osteomielitas tampa lėtiniu: trunka mėnesiais ir metais. Dažnai suardo kaulą, susidaro negyjančios fistulės, per kurias pūliai ir kaulo nuolaužos teka į išorę. Lėtinio osteomielito gydymas labai ilgas, visais atvejais reikalinga operuoti. Nuolat rusenančio uždegimo vietoje yra didesnė tikimybė atsirasti piktybinėms ląstelėms. Uždegimas taip pat žaloja visą organizmą.


Pastangos: sporto klubo treneris A.Mišeikis neslėpė kartais būgštaująs, kad dėl per didelio entuziazmo Romas sau nepakenktų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų