Tris savaites gulėti ir žiūrėti į lubas. Tokį dienos režimą medikai nurodė po klubo sąnario protezavimo operacijos sveikstančiam kauniečiui Ričardui Javorskiui. Jam pirmam šalyje implantuotas naujo modelio protezas.
Gerai besijaučiantis R.Javorskis prisipažino gydytojų neklausantis. Ligonis antrą dieną po transplantacijos apėjo aplink lovą, o įsidrąsinęs, pasiremdamas ramentais, - ir į tualetą.
Pirmas pacientas Lietuvoje
„Ligonio taisyklėse parašyta, kad po tokios operacijos galima keltis po paros. Tik nenurodyta, kad tai galima ir žmogui, turinčiam tik vieną koją", - sakė humoro ir drąsos nestokojantis R.Javorskis. Kairiosios kojos jis neteko vaikystėje per automobilio avariją.
Lovos režimą jam skyręs gydytojas Arūnas Vertelis apie paciento savavališką žygį dar nežino. O kas bus, kai sužinos? „Juk nieko blogo neatsitiko", - lyg mažas vaikas teisinosi šeštą dešimtį įpusėjęs vyras ir šiek tiek kilstelėjo „liftą". Taip R.Javorskis vadina mechanizmą lovos galvūgaliui pakelti. Jam labai norisi bent kiek pasėdėti, bet ir to negalima: implantuoto dirbtinio šlaunikaulio dalis yra labai trumpa, todėl judinant gali išlūžti.
Kaunietis R.Javorskis - pirmas žmogus Lietuvoje, kuriam implantuotas naujas modernus klubo sąnarys, pagamintas bendrovės „Johnson&Johnson". Šlaunikaulio protezo dalis - tik septynių centimetrų ilgio, kai kitų, iki šiol naudotų, yra dvigubai ilgesnė.
„Naujasis protezas išsaugo paciento šlaunikaulį, mat sąnarį implantuojant sužalojama daug mažesnė jo dalis. Tai suteikia galimybę protezuoti šlaunikaulio sąnarius jauniems žmonėms", - džiaugėsi pirmą tokią operaciją šalyje atlikęs Kauno medicinos universiteto Ortopedijos ir traumatologijos klinikos gydytojas A.Vertelis.
Bus galima pakartoti
Dirbtiniai klubo sąnariai nėra amžini. Įprastai jie laiko apie dešimt metų. Per tiek laiko protezai susidėvi ir juos reikia keisti. To paties ilgio 15 cm dirbtinį šlaunikaulį implantuoti antrą kartą būtų neįmanoma, nes tokia natūralaus ligonio kaulo dalis jau būtų sutrupėjusi. Dėl šios priežasties iki šiol klubo sąnariai pakartotinai nebūdavo protezuojami. Tai taps įmanoma išėmus trumpojo šlaunikaulio protezą.
„Pasitaiko pacientų, kurių viršutinė šlaunikaulio dalis dėl traumų ar įgimtų anomalijų esti deformuota ir neturi kanalo, į kurį būtų galima įvesti protezą. Mūsų iki šiol naudoti dirbtiniai sąnariai tokiems ligoniams taip pat netiko", - naujojo protezo pranašumus vardijo gydytojas A.Vertelis.
Padengs dešimtadalį kainos
Mūsų valstybė ligotiems gyventojams perka įprastus senuosius klubo ir kelio sąnario protezus. Jų eilėje tenka laukti vienus ar dvejus metus. Išsivaduoti nuo susidėvėjusio sąnario keliamo skausmo ar gauti modernesnį protezą, kurio sudėtyje nėra cemento, tėra viena galimybė - pirkti jį už savus pinigus.
Pagal eilę protezo sulaukusiam ligoniui kompensuojama dalis jo kainos. R.Javorskiui valstybė kompensuos 1700 litų. Tačiau protezas kainavo beveik dešimt kartų daugiau - 16 tūkst. litų.
„Tik vaikų dėka galėjau nusipirkti", - ir džiaugėsi, ir apgailestavo dviejų sūnų, kurių vienas gyvena Amerikoje, tėvas. Sūnūs suprato tėvo skausmą: jau dvejus metus jis negalėjo judėti be vaistų, nors yra didvyriškai kantrus.
Gyvenimas be kojos
Vaikystėje po autoavarijos esą dėl medikų kaltės kairės kojos netekęs R.Javorskis be protezo aktyviai nugyveno pusę amžiaus. Žaidė futbolą, ant pečių nešiojo augančius savo vaikus. Dėl didelio krūvio ir sudilo sveikosios kojos sąnarys.
„Esu ekstremalių pojūčių mėgėjas", - taip apie save kalba vietoje nenustygstantis vyras. Atrodo, kad skaudžiausia jam gyvenime atitekusi lemtis - ne vienos kojos amputacija, o kitos operacija, bet kad yra priverstas gulėti lovoje. Reabilitologai prisipažįsta, jog tokio paciento dar neturėjo.
Naujausi komentarai